Znáte večerníček o Klukovi z plakátu, který na konci 60. let namluvil František Filipovský? Ten o klukovi namalovaném na plakátu, „který se pravému Lukášovi podobal jako vejce vejci, protože ho Lukášův tatínek, malíř, namaloval podle Lukáše“? Pak si jistě pamatujete, co na tom plakátu bylo napsáno. Za dobré vysvědčení – knihu. My tenhle večerníček máme rádi a přesně tímhle sloganem jsme se inspirovali.

Do vysvědčení zbývá pár dnů a vy možná přemýšlíte, čím vaší ratolesti udělat radost. Usnadníme vám to.

Čtěte také: Kde se v Česku vykoupat aneb 6 tipů na lomy v barvách tyrkysu

Knihkupectví přetékají nabídkou, vyznat se v té záplavě dětských knížek je nelehké. Proto jsme vybrali knihy z aktuální nabídky, které podle nás opravdu stojí za to. Záměrně jsme vynechali bestsellery a všeobecně známé edice, hledali jsme spíš něco originálního. A našli jsme.

Ať máte doma předškoláka, prvňáčka, nebo teenagera, s těmito knihami neuděláte chybu.

Pro nejmenší

Karina Schaapman: Dům myšek – Sam a Julie v cirkuse

cir

Karina Schaapman je nejen spisovatelka, ale také výtvarnice, a její pohádky jsou malým uměleckým dílem. Teď vychází nový příběh, kde loutkové myšky Sam a Julie prožívají v ručně vyráběném minisvětě plném okouzlujících detailů dobrodružství v cirkusovém stanu. Předškolákům budou číst rodiče, prvňáčkové se čtením už prokoušou sami.
(více o knize zde)


Lea Točeková, Daniel Rušar: Vlk a tma

klv

Ve tmě se skrývá spousta neznámého, proto je normální se tmy bát. Tento příběh vypráví táta vlk bázlivým vlčatům, aby je přiměl vyjít ven do tmy vstříc novým dobrodružstvím. Příběh ukazuje dětem, jak přijmout strach a jak jej lze postupně překonat. Pomáhá děti povzbudit, že přijetí strachu a jeho sdílení je důležité jako první krok k jeho překonání. Text dokreslují moderní, dynamické, přitom dobře čitelné ilustrace.
(více o knize zde)


Kristýna Täubelová: Nesmrtelný méďa

med

Starý plyšový medvídek odložený na tmavé půdě – tento obraz jakoby ze zašlých časů dětství představuje východisko půvabné autorské knihy scénografky Kristýny Täubelové. Poetický jazyk se v ní pojí s nádherným výtvarným doprovodem a dohromady tvoří překrásnou příležitost ke společnému prohlížení a předčítání rodičů, prarodičů a dětí.
(více o knize zde)


Pavel Šrut: Hlemýžď Čilišnek

hlem

Jiří Šalamoun, Pavel Šrut, osobitý humor a básničky, říkadla a rýmovánky, které baví děti už třetí generaci. Hlemýžď Čilišnek je dnes už kultovní záležitostí a první vydání z 80. let se stalo sběratelskou záležitostí. Nyní je nakladatelství Paseka vydává znovu, v původní typografické úpravě.
(více o knize zde)


Petr Stančík: Jezevec Chrujda dobývá vesmír

chruj

V novém příběhu si vynalézavý jezevec Chrujda z lesa Habřince s pomocí geniální sůvičky Stáni postaví kosmickou raketu. Na její palubě doletí až na Pidilunu, což je maličký měsíc našeho Měsíce. Chrujda zažije dobrodružství s mimozemšťany a na scéně se opět objeví i legendární záporák, jeho starý nepřítel tchoř Smradolf. Dopadne to dobře? Čtvrtý díl populárního dobrodružství čtivého pro děti i rodiče opět ilustrovala Lucie Dvořáková.
(více o knize zde)


Milan Starý, Ester Stará: Každý bulí nad cibulí

cib

Kolik má tma očí? Jak to dopadne, když se had ožení? K čemu potřebuje postel chapadla? Co se stane alergikovi, když sní kiwi? A jak vypadá Ježíšek? Známá autorská dvojice navazuje na nejlepší českou tradici poezie pro děti. Vtipné, chytré a skvěle pointované básně si zamilují nejen nejmenší, ale i jejich rodiče.
(více o knize zde)


Pro školáky na 1. stupni

Petr Sís: KOMODO

komo

Mezinárodně uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů Petr Sís tento příběh inspirovaný vlastní rodinou nakreslil už před čtvrt stoletím. Chlapce, který je okouzlen vším, co se týká draků, vezmou jeho rodiče na cestu do Indonésie. Na jednom z ostrovů totiž žije největší ještěr na světě, a dětské sny se tak začnou proplétat s realitou divoké zelené džungle.
(více o knize zde)


Ivana Pecháčková: Starý a Nový zákon pro děti

zak

Originálně pojaté a mladými českými výtvarníky ilustrované vydání biblických příběhů je citlivé a empatické vůči malým čtenářům, přitom nezjednodušuje, ani nezastírá jejich původní smysl. Úvodní komplet obsahuje příběhy Stvoření světa, O potopě světa, David a Goliáš, Přechod Rudým mořem, Desatero přikázání a Jonáš a velryba.
(více o knize zde)


Časopis Raketa č. 11 – Cestování

rak

Prázdninové číslo populárního časopisu pro děti chytrých rodičů má podtitul Cestování a čtenáři se v něm vypraví v něm po krajích českých i do vzdálených koutů světa. Děti se mohou těšit na cestu časem kolem světa, originální dopravní prostředky, 10 nejdůležitějších pravidel na cesty i slovní hry pro zkrácení dlouhé chvíle. O příběhu časopisu Raketa si přečtěte i v červnovém čísle Forbesu.
(více o knize zde)


Kolektiv autorů: Záleskautky

zales

Trochu skautky, trochu zálesačky, trochu záškolačky, čili Záleskautky. Pět nejlepších kamarádek si chce užít léto na dívčím skautském táboře a utužit svoje přátelství, jenže jim plány neustále hatí tříoké lišky, vodní příšery nebo zdivočelí skauti z chlapeckého tábora. Moderní čtení pro všechny, kteří milují punk a zároveň je baví i Rychlé šípy nebo Správná pětka.
(více o knize zde)


Marek Vadas: Na útěku

ut

Chlapec, jeho otec a pes Alan se nedobrovolně vydávají na cestu poté, co jejich rodné město zachvátila podivná choroba. Touží nalézt místo, kde by se mohli v klidu a míru usadit. Jejich cíl ale leží kdesi v nedohlednu. Při putování městy, vesnicemi a zeměmi nacházejí pomoc a přátelství, ale také různé druhy předsudků a odmítání. Barvitý, magicko-realistický příběh získal už několik knižních cen.
(více o knize zde)


Tania Del Rio, Will Staehle: Warren XIII. a Vševidoucí oko

koo

Tenhle kluk nemá dětství jako každý. Warren XIII. je totiž dědicem a správcem starobylého rodinného hotelu, kde se děje jedna podivná věc za druhou. Warren XIII. a Vševidoucí oko je kniha plná fantastických vynálezů, překvapení i originálních černorudých ilustrací, stejně spletitých a strašidelných jako křivolaké chodbičky hotelu. Jejímu kouzlu podlehnou nejen fanoušci Tima Burtona, Roalda Dahla nebo Neila Gaimana, ale všichni ti, kdo se rádi bojí a smějí současně.
(více o knize zde)


Pro teenagery

Taťána Rubášová, Jindřich Janíček: Podivuhodná robotí expedice

rob

Lidská populace dávno neexistuje a roboti o ní nemají ani tušení. Přesto se nenápadně vydávají v jejích stopách. Vysílají dva cestovatele Williama a Meriwethera, aby zmapovali zdroje a prozkoumali nová území. Začíná tak fantastická výprava napříč teritoriem, kde se kdysi nacházely Spojené státy. Objevitelé procházejí četnými zkouškami, vodou, horami i lesem a všechny pozůstatky lidského osídlení si vysvětlují tragikomicky špatně. Komiksově pojatá kniha určená dětem i dospělým, kteří milují humor, dobrodružství a sci-fi.
(více o knize zde)


Olivier Bocquet: Fantomas se zlobí

fant

Na komedie s Louis de Funesem zapomeňte. Tohle je fantasticky temně zpracované komiksové pojetí klasického románu, z nichž si filmový Fantomas vyzobal snad jen jména hlavních postav. Touto komiksovou trilogií však Olivier Bocquet a Julie Rocheleau ohlásili velkolepý návrat vládce zločinu a hrůzy, a nejde tu o komedii, nýbrž temný a napínavý příběh, z něhož běhá mráz po zádech.
(více o knize zde)


Emmanuel Guibert: Profesorova dcera

dc

Dělí je třicet století, a přesto se milují! Trochu sci-fi? Profesorova dcera je skvělá viktoriánská lovestory mladé dívky, dcery váženého profesora v mlhavém Londýně, a egyptské mumie Imhotepa IV. Komiks vznikl ve spolupráci Joanna Sfara (text) a Emmanuela Guiberta (kresba). Přestože jsou oba komiksoví tvůrci v České republice již známými jmény, z jejich společné tvorby dosud nic přeloženo a vydáno nebylo. Skvělé čtení pro holky i kluky.
(více o knize zde)


Petr Nikl: Jino taje opic

jino

Tady není třeba mnoho dodávat. Geniální Petr Nikl, fascinující ilustrace zvířat a magické příběhy a básně pro čtenáře všeho věku.
(více o knize zde)