Dodat klientovi klid, když se probudí ve tři ráno s horečkou, neplýtvat jeho časem a věnovat mu maximum pozornosti, primárně při prevenci. „To mě na práci v Canadian Medical baví nejvíc – máme na pacienta čas, máme detailní přehled o jeho zdravotním stavu, vše funguje rychle a organizovaně,“ říká vedoucí lékařka všeobecného praktického lékařství Canadian Medical Petra Bomberová Kánská.

Právě Petra Bomberová Kánská je příkladem toho, že člověk může zvládnout leccos, když k tomu má podmínky. Aktivní byla už jako studentka lékařské fakulty, kde mimo jiné učila a získávala zkušenosti z dalších oborů medicíny. A osvojila si při tom zásadní věc: i když nejde mít vše pod kontrolou, je důležité dělat věci naplno. „Ať už šlo o zkoušku, nebo později péči o pacienta, vždycky jsem se snažila udělat maximum, aby to dopadlo dobře. To vám dodá vnitřní klid.“

I dnes zvládá hned několik rolí: je mámou dvou malých dětí, má velkou venkovskou praxi na Pardubicku a vede všeobecné praktické lékařství v Canadian Medical, kde zároveň velmi úspěšně rozjela distanční péči. „Žádný manuál na to nemám,“ směje se. „Jen takový rituál, snažím se mentálně si uzavřít každý den a jít do postele zklidněná.“

Hezký projekt na mateřskou 

Do Canadian Medical nastoupila v roce 2019, tři měsíce před porodem první dcery. Na programu distanční péče měla kvůli nadcházející mateřské dovolené začít spolupracovat na minimální úvazek. Obor se ale začal raketově rozvíjet, což výrazně popostrčila covidová pandemie. Petra Bomberová Kánská svou práci navíc dělala natolik dobře, že záhy dostala nabídku celé oddělení distanční péče vést.

Skromně dodává, že do toho mohla jít jen díky tomu, že jí zaměstnavatel vyšel vstříc. „I tím jsou kliniky Canadian Medical jedinečné – dávají prostor lékařům a dalším odborníkům, kteří nemohou nebo nechtějí pracovat na plný úvazek. Typicky proto, že mají malé děti nebo svoji vlastní praxi či práci v nemocnici. Jenže tihle lidé mají obvykle chuť pracovat a je to s nimi radost.“

Canadian Medical momentálně staví nové kliniky v Praze na Pankráci a také v Brně a obecně se firmě daří zaměstnávat lékaře, které jejich práce baví, kladou důraz na prevenci a svůj přístup stavějí na respektu a důvěře mezi lékařem a klientem. A také jsou otevřeni novým trendům.

Jedním z nich je rozhodně přirozené prorůstání distanční péče s péčí klasickou. „A je to jen dobře. Spoustu věcí není nutné řešit v ordinaci, vyřídíte je po telefonu nebo přes naši aplikaci myCanadian. Na tohle byl covid dobrý, ukázal, že to jde i tímto způsobem,“ říká Petra Bomberová Kánská.

„Když se ve tři ráno vzbudíte a je vám zle, vedle v místnosti vám spí malé děti a manžel je zrovna na služební cestě, distanční péče vám dodá hlavně klid. Jsme na příjmu 24 hodin denně 7 dní v týdnu, takže zavoláte lékaři nebo se s ním spojíte prostřednictvím aplikace, popíšete příznaky, on se vyptá na další věci a nasměruje vás,“ popisuje.

Pacienta pak lékař buď uklidní, „vezměte si Paralen a uvidíte ráno“, nebo jej hned ráno kontaktuje koordinátor, který mu najde rychlý termín na vyšetření na konkrétní čas, aby nemusel čekat.

„Může vám ale také říct, ať si hned zavoláte sanitku,“ doplňuje Bomberová Kánská s tím, že spoustě lidí přijde hloupé volat si sanitku a raději čekají, což může být v některých případech fatální. „Lékař klientovi vysvětlí, proč je nutné podstoupit vyšetření ihned, třeba uprostřed noci, a pošle mu lékařskou zprávu či doporučení, které může předložit na urgentním příjmu v nemocnici. Klienta to zklidní a ví, co má v daný okamžik udělat.“

Všechny informace pohromadě

Stejně tak to může ušetřit klientovi cestu na pohotovost, kde by třeba zbytečně trávil tři hodiny. „V tom mi distanční péče připadá skvělá. Někdo říká, že je odosobnělá – já ten pocit nemám. Věci se dají dělat s různou kvalitou, my se telemedicínu snažíme dělat kvalitně,“ podotýká lékařka.

info Foto Luboš Wišniewski
Petra Bomberová Kánská, Canadian Medical

Lékař, se kterým si pacient telefonuje, má na jednom místě jeho kompletní zdravotní dokumentaci. Vidí, jaké léky bere, jaká vyšetření v poslední době podstoupil, a může na to hned reagovat. „Každý lékař má na pacienta dedikovaný čas, takže se mu může opravdu věnovat, byť po telefonu. To je ideální pro obě strany – jak pro pacienta, tak pro lékaře. Lékaři i sestry jsou školeni, jak správně komunikovat, díky tomu nemá pacient ani ve tři v noci pocit, že obtěžuje nebo volá nevhod. Empatický a lidský přístup by měl být samozřejmostí vždy,“ popisuje distanční servis Petra Bomberová Kánská.

Obrovskou výhodou Canadian Medical je podle ní šíře čtyřiceti odborností a specializací. O klienta se tu postarají od začátku do konce, může podstoupit specializovaná vyšetření, a pokud daná specializace chybí, personál zajistí ošetření v partnerské síti spolupracujících lékařů a zařízení. „Nemusíte nikam volat a doprošovat se, aby vás vzali na vyšetření a aby to bylo rychle. Tohle dělají za klienty naši koordinátoři.“

Investice do zdraví

Petra Bomberová Kánská v Canadian Medical vede zhruba stočlenný tým praktiků, internistů a lékařů distanční péče. Velkým tématem je pro ni aktuálně i dlouhověkost, respektive kvalita života.

„Personalizovaná medicína je dalším trendem. Každý jsme unikátní, máme nějaké genetické dispozice a určitý životní styl. Všichni dnes víme, že bychom měli mít kvalitní jídelníček, spánek, dostatek pohybu a podobně. To všechno se velice jednoduše řekne, ale hůře uvádí do praxe. Klient potřebuje konkrétní, pro něj relevantní a realizovatelná doporučení,“ zdůrazňuje.

Vše začíná u prevence, kterou klienti v Canadian Medical mohou podstoupit každý rok místo jednou za dva roky. V rámci preventivní prohlídky probere lékař s klientem kompletní anamnézu, výsledky laboratorních a dalších vyšetření nebo životní styl. Součástí každého členského programu jsou mimo jiné rozšířená laboratorní vyšetření. 

„Snažíme se vysvětlovat pacientům, proč je dobré maximálně využívat všech screeningových programů. Často ani nevědí, na co všechno mají nárok, nebo mají strach, třeba z kolonoskopie. Mně je 37 let, manželovi 41 a vzhledem k rodinné anamnéze máme kolonoskopické vyšetření oba za sebou. Máme malé děti a uvědomujeme si, že ta zodpovědnost leží hlavně na nás. Nemůžeme si dovolit zemřít. A stojí to jedno odpoledne času,“ poznamenává Petra Bomberová Kánská.

Poptávka po prémiové lékařské péči v Česku roste a klienti Canadian Medical prý naštěstí bývají zodpovědní. „Chtějí se o své zdraví starat, chodí na prevenci, zajímají se. Pro lékaře je radost je léčit. Pokud chodí klient do ordinace rád, je i léčba jednodušší a úspěšnější. Z pozice lékařky mám velkou radost, protože vidím, že takových lidí přibývá. Chápou, že zodpovědnost za vlastní zdraví leží primárně na nich. A že investice do zdraví je to nejlepší, co můžete udělat.“