Zprávy ze světa za oknem: Venku je mlha a taky lockdown, takže se občas může zdát, že nacházet dobré zprávy je těžší a těžší. Ale pozitivní věci se naštěstí pořád dějí a jedním z velice živých důkazů jsou Ceny SDGs. Ty letos už popáté ocení inovativní projekty, které naplňují globální cíle udržitelnosti OSN, a mění tak Česko i svět k lepšímu.
A nominovat je můžete i vy, právě TEĎ. Do 31. března bude na webu Asociace společenské odpovědnosti formulář přístupný široké veřejnosti, přes který je možné přihlásit váš vlastní projekt nebo upozornit na mimořádně záslužnou práci někoho z vašeho okolí.
„Přihlášení do letošního ročníku je skvělou příležitostí nejen pro velké globální firmy, ale i pro malé a střední podniky z regionů, včetně neziskových organizací, škol i měst či obcí, aby ukázaly, jak pomáhají svým podnikáním a činností naplňovat principy udržitelného rozvoje,“ říká Lucie Mádlová z Asociace společenské odpovědnosti, která Ceny SDGs pořádá.
Prestižní ocenění za naplňování cílů udržitelného rozvoje v Česku se letos bude udělovat v kategoriích Byznys, Veřejná sféra, Mladí lídři, Reporting a Vzdělání.
Součástí Cen SDGs bude opět také Cena České rozvojové agentury za významný přínos k naplňování cílů a principů zahraniční rozvojové spolupráce a chybět nebude ani speciální ocenění pro inovativní projekty – vítěz této kategorie, vybraný ve spolupráci s iniciativou Moonshot, postoupí do světového finále Moonshot Awards v New Yorku.
Cenu pro mladé lídry už tradičně zastřešuje magazín Forbes jako mediální partner Cen SDGs. Vítězem loňského ročníku se stala firma Sens Foods podnikatelů Radka Huška a Daniela Vacha, která vyrábí potraviny z cvrččí mouky (a v Thajsku má mimochodem největší cvrččí farmu na světě).
Svými produkty usiluje o revoluci na poli udržitelné výroby jídla a jednoho z dvojice zakladatelů Radka Huška jsme letos zařadili také do výběru mladých českých talentů Forbes 30 pod 30.
Zásadním tématem, prolínajícím se celým letošním programem Cen SDGs, je vzdělání. Vedle samotné soutěžní kategorie proto vznikne i Akademie SDGs, která bude otevřená veřejnosti v podobě interaktivní online knihovny se záznamy z akcí a dalšími vzdělávacími materiály.
Program Akademie odstartuje 22. dubna 2021 na Den Země online akcí na téma Jak přispět k obnově planety. A protože k udržitelnosti je potřeba vychovávat, vyjde navíc výpravná pohádková kniha pro děti i dospělé od autorek Báry Nesvadbové a Lucie Mádlové s ilustracemi od Renáty Fučíkové.
Příběh dostane vedle knižní také audiovizuální podobu, a to formou videomappingu promítaného na budovu Černínského paláce v rámci slavnostního předávání Cen SDGs ve čtvrtek 16. září. Videomapping bude posléze u příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje zpřístupněn i veřejnosti.
Pokud tedy máte projekt, službu či produkt, které naplňují některý z cílů udržitelného rozvoje, nebo o někom takovém víte, nominujte je dnes, zítra… nebo nejpozději 31. března. Kde? Na stránkách Asociace společenské odpovědnosti. Dobrá karma zaručena!