Zdá se, že rok 2019 je dobrým rokem pro americké technologické firmy. Několik z těch nejznámějších se začalo veřejně obchodovat a u dalších se IPO čeká. Méně se už mluví o tom, že čtyři z pěti firem, které nejúspěšněji vstoupily na burzu, původně založili imigranti.

Mezi největší technologická IPO za první letošní půlrok patří společnosti Slack, CrowdStrike, Uber, Pinterest a Zoom, uvádí server Computerworld UK. S výjimkou Pinterestu mají všechny čtyři další firmy alespoň jednoho zakladatele pocházejícího z jiné země. To je pozoruhodné už kvůli americkým zákonům, podle kterých není pro imigranty právě snadné získat povolení k trvalému pobytu poté, co ve Státech založili byznys.

Společnost Slack Technologies s víc než tisícovkou zaměstnanců má hned tři spoluzakladatele pocházející z jiných zemí – Kanaďana Stewarta Butterfielda (současný CEO), Rusa Sergeje Mourachova a Brita Cala Hendersona (současný CTO). Vstup Slacku na burzu byl úspěšný – první den akcie firmy vylétly o 50 procent, což je úspěch i vzhledem k variantě přímého zalistování, kterou Slack jako teprve druhá významnější technologická společnost po Spotify zvolil. Jeho tržní kapitalizace teď přesahuje 18 miliard dolarů.

Kanaďan Stewart Butterfield

I cena akcií kyberbezpečnostní společnosti CrowdStrike Holdings první den vzrostla o 71 procent a firma zaměstnávající na 1200 lidí má teď tržní hodnotu zhruba 12,5 miliardy dolarů. Upozornila na sebe zejména v souvislosti s vyšetřováním údajných ruských kyberútoků mimo jiné na servery Demokratické strany v roce 2016.

Právě CrowdStrike je učebnicovým příkladem amerického snu v praxi. Společnost založili v roce 2011 George Kurtz, Dmitri Alperovitch a Gregg Marston. Alperovitch, CTO firmy, do USA přijel jako teenager v 90. letech z bývalého Sovětského svazu. Jeho rodina se usadila v Tennessee a on vystudoval informační bezpečnost na Georgia Tech. „Tahle země na mě byla neuvěřitelně hodná,“ řekl mi v rozhovoru. „Jsem hrdý, že jako občan přispívám k jejímu hospodářství i bezpečnosti. Mí rodiče tehdy udělali velmi dobré rozhodnutí, když imigrovali do Ameriky.“

Firmu Uber spolu s Travisem Kalanickem založil Garrett Camp, imigrant z Kanady.  „V podstatě jsem Uber založil proto, že jsem nikdy nemohl sehnat taxíka,“ řekl kdysi. Dnes je Camp stále členem představenstva společnosti, ale v roli CEO ho vystřídal imigrant z Íránu Dara Khosrowshahi. Chief product officerem Uberu je pro změnu Manik Gupta, který pochází z Indie, a CTO Thuan Pham přišel do USA jako dítě s rodinou prchající z Vietnamu.

I když část odborníků hodnotí IPO Uberu jako zklamání, jeho tržní hodnota každopádně činí zhruba 76 miliard dolarů, a Uber je tak pouhých 10 let od svého vzniku jednou z nejcennějších firem světa. Zaměstnává přes 22 tisíc lidí, polovinu z toho na území USA, poskytuje výdělek dalším přibližně třem milionům řidičů a expanduje do nových oblastí.

Dara Khosrowshahi přišel do USA z Íránu.

Firma Zoom Video Communications dokonce ve Spojených státech vinou jejich vízové politiky málem vůbec nevznikla. Eric Yuan, zakladatel a CEO společnosti, která zprostředkovává videokonference, pochází z Číny a jeho podnikatelský záměr se zrodil při desetihodinových cestách vlakem, jež tam podnikal za svou budoucí ženou.

„Rozhodl jsem se v půlce 90. let přesídlit do Ameriky kvůli internetu, který tehdy v Číně ještě vůbec nefrčel. Věděl jsem, že to je budoucnost,“ řekl Yuan v rozhovoru pro server Medium. „Když jsem poprvé zažádal o americké vízum, úřady ho zamítly. Další dva roky jsem o vízum žádal pořád znova a znova a až na devátý pokus jsem uspěl.“ Dnes Zoom dává práci víc než 13 tisícům zaměstnanců a po IPO jeho tržní hodnota činí přes 23 miliard dolarů.

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

A ačkoli u kolébky zmiňovaného Pinterestu shodou okolností žádný imigrant nestál, jeden přece jen sehrál ve firmě důležitou roli – donedávna byl jejím CTO Vanja Josifovski. Narodil se v makedonské Skopji a do USA přišel s doktorátem ze Švédska. Letos v březnu přešel po čtyřech letech z Pinterestu na stejný post v Airbnb Homes, jehož IPO se očekává v blízké budoucnosti.

„Imigranti založili víc než polovinu (50 z 91, tedy 55 procent) z amerických startupů, jejichž hodnota činí miliardu dolarů nebo víc. Jsou klíčovými členy vedení nebo produktového vývoje ve více než 80 procentech těchto společností,“ shrnuje loňská studie National Foundation for American Policy. Počet vysoce úspěšných technologických firem typu Slacku nebo CrowdStriku dokládá, že imigranti hrají zásadní roli v těch nejdynamičtěji se rozvíjejících amerických byznysech.