Za jaké věci pro děti se vyplatí utratit trochu víc? Tady je sedm tipů na dárky vyrobené v Česku, které můžete dát dětem za vysvědčení. Slibujeme, že je budou milovat tak moc, že až vyrostou, předají je další generaci.

Na doma
Taky jste vždycky chtěli mít doma stan? Vigvam design vyrábí ručně v malé dílně nádherné teepee pro kluky i holky ve čtyřech velikostech, rozmanitých vzorech a barvách, které si můžete nakombinovat a tím dotvořit konečnou podobu tohohle super indiánského stanu s oboustrannou podlážkou a dvěma polštáři k tomu.

Teepee je určeno především do interiéru. Složit ho není nic těžkého, stát bude ani ne za pět minut. Když vaše děti přestane bavit, prostě ho rozložíte, vyperete a schováte na pár let do skříně a pak ho s velkou slávou vytáhnete pro vnoučata.

Cena: 4290 korun

Na ven
Tomáš Večeřa chtěl pro svou dceru šlapací autíčko, které by se v rodině dědilo po generace. Žádné dost kvalitní nemohl sehnat, a tak se je pod značkou Czech Pedal Car rozhodl vyrábět sám.

Autíčko je ze sklolaminátu, probarvené už při odlévání ve formě, takže se mu lak jen tak neodře. Volant můžete mít buď v barvě slonové kosti, nebo nerezový. K mání jsou i další vychytávky a doplňky.

Hračku koupíte i jako stavebnici, kterou doma vrtačkou a šroubovákem dáte hravě do kupy. Sériové číslo a techničák jsou samozřejmostí stejně jako dlouholetá životnost.

Cena: 18 000 korun

Na hraní
Plyšový méďa je rozhodně fajn, s těmito ručně šitými a vyšívanými postavičkami ale můžete sehrát celé divadlo (a jestli má vaše dítě vztah k módě, rozhodně neuškodí, že jedna panenka vypadá skoro jako Karl Lagerfeld).

Panenky Little Artists od značky Lollipop mají v rodném listě jako místo narození zapsán Mníšek pod Brdy. Nemají rády alergie, jsou tedy ušité z protialergického vlákna, zato se rády koupou v pračce a ještě radši se vyhřívají na topení. Takže vydrží čisté a voňavé mnoho, mnoho let.

Cena: 1390 korun

Na cesty
Nakladatelství Labyrint a spousta, spousta skvělých ilustrátorů, grafiků, tvůrců a umělců dělá tenhle kouzelný, oku i mozku lahodící časopis Raketa pro děti různého věku. Skvělá věc na cesty, kterou i po přečtení budete hrdě uchovávat v knihovně.

Hodně inteligentního čtení, úkolů a zajímavostí v top vizuální kvalitě bez jediné reklamy. Vychází čtvrtletně vždy s jasným tematickým zaměřením. Doporučuji předplatné spolu se všemi již vyšlými díly (jsou v nich třeba samolepky Bowieho a Madonny).

Cena: 1490 korun za všechny již vyšlé díly

Na hraní
Věčnost a obliba malých kufříků od tradiční české firmy Kazeto jsou dávno prověřeny na nás všech. A holky z firmy Pikle jim daly i obsah.

Vybavený kufřík s nábytkem a kvalitními dřevěnými figurkami, do něhož se vejde spousta příběhů, fantazie a zábavy, která neomrzí a přenese se kamkoli.

Nabízí několik variant, se kterými můžou děti pracovat a doplňovat je vlastní tvorbou. Pak stačí jen zavřít, položit Kufříkov pod postel a je uklizeno.

Cena: 1690 korun

Do bazénu
Možná jste ho měli taky. Modrý slon Libuše Niklové pochází z kolekce legendárních nafukovacích hraček ze 70. let, které jsou ikonami českého designu. V roce 2000 byl však jejich prodej kvůli asijské konkurenci ukončen a návrat zažily až v roce 2013.

Značka Fatra sídlí v jihomoravských Napajedlech a věnuje se především zpracování plastů. Hračky jsou pro ni ale srdcovka. Jo, nejdůležitější informace na konec: když si na zvířátka sednete, pískají.

Cena: od 339 korun

Do postele
Kvalitní deky a povlečení umějí přežít desetiletí, kdo si nějaké od babičky po prababičce neodnesl domů, že. Tyhle mušelínové a lněné polštáře od brněnské Mimilabel budete opatrovat dvojnásob a uchovávat, co to půjde.

Jsou krásné a na první pohled je vidět, že vznikaly s péčí a ručně. Stejně tak futony a lněné matrace, které opřené o zeď slouží dětem jako pohovka. Vše v jemných barvách a pro značku typicky s třásněmi v rozích. Nejeden rodič bude dětem tohle spaní závidět.

Cena: na vyžádání