Věděli jste, že ne všechen balicí papír se dá recyklovat? Pokud ještě nemáte zabalené dárky, inspirujte se těmito ekologičtějšími variantami.

Papír zmačkejte a uvidíte

Vykašlete se na papír se třpytkami, fóliemi nebo jinými aplikacemi. Ty zcela stoprocentně recyklovat nepůjdou. Pokud se balicího papíru přece jenom vzdát nechcete, zvolte ten nejjednodušší přírodní barvy, který by měl být nezávadný. Pro balicí papíry obecně platí jednoduchá poučka – pokud ho zmačkáte a drží tvar, je recyklovatelný.

Udržitelné alternativy

třeba dárek zabalený ve starých novinách, notách nebo automapách? A co teprve ve stránkách módního magazínu? Doplňte ho o přírodní šňůrku a větvičku z lesa a uvidíte, že budete mít nejoriginálnější dárek široko daleko.

Balit nemusíte jen do papíru

Teď je například hodně populární japonská metoda balení do látky. Tu můžete buď koupit, nebo ještě lépe vytvořit z něčeho, co už neunosíte. Staré pánské košile, trička, utěrky, cokoli. Jak zabalit dárek podle metody furošiki, se podívejte třeba tady. Pokud se vám nechce balit do látky, zvažte třeba staré plechové nebo skleněné krabičky. Výhodou je i to, že se můžou stát součástí samotného dárku.

Furošiki metoda

Použijte, co už doma máte

A nemyslíme jen staré dárkové tašky, ale i tašky z normálních obchodů. Ty se dají v mnohých případech znovu použít – zejména ty papírové bez potisku. Nebojte se je vyšperkovat svou kresbou nebo nějakým pěkným razítkem. Na menší dárky můžete znovu použít i různé textilní sáčky.

Nekupujte, vyrábějte

Potřebujete malou krabičku na šperky? Tak si ji vyrobte z toaletní ruličky. Dárková obálka? Žádný problém, stačí vám jen obyčejný papír. Stejně jako u výroby dárkových boxíků.

Jak balíte dárky vy? Máte nějakou speciální metodu? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo do naší facebookové skupiny.