Kosmetický průmysl každoročně roste, celosvětově by měl do roku 2026 dosáhnout hodnoty 438 miliard dolarů. Jen hrstka výrobců ale klade důraz na to, přinést zákazníkům maximálně kvalitní produkt, který se neztratí mezi tisíci značkami běžně prodávanými v drogeriích. 

Právě neférový přístup inspiroval Daniela Trnku k založení vlastní společnosti vystupující pod značkou Beviro, která jde proti výše zmiňovanému trendu a v Čechách vyrábí maximálně přírodní kosmetiku pro muže. Své produkty dnes prodává ve 24 zemích nejen skrze vybrané e-shopy, kosmetiku odebírají i stovky specializovaných barbershopů. Tedy alespoň v době, kdy ve světě neřádí koronavirus. 

Ačkoliv to tehdy ještě netušil, osudným začátkem životní dráhy v oblasti vlasů Trnkovi bylo už v 16 letech rozhodnutí jít studovat kadeřnickou školu. Po jejím dokončení vystřídal několik pozic ve firmách zaměřených na prodej kadeřnických pomůcek, až se ve 22 letech stal v jedné z nich obchodním ředitelem pro Česko a Slovensko. Nasbírané zkušenosti se však nakonec rozhodl přetavit v založení vlastního byznysu.

Zakladatel Bevira Daniel Trnka

Založil vlastní distribuci, a přestože tuto oblast znal jako své boty, stále se mu příliš nedařilo. „Bylo potřeba začít s distribucí vlastní značky, na což už jsem zkrátka neměl chuť,“ vzpomíná na okamžik, který ho nakonec přivedl k rozhodnutí začít vyrábět vlastní kosmetiku. 

„Komunikoval jsem se spoustou výrobních závodů v Česku a prostřednictvím veletrhů jsem sháněl partnery i ve světě. Vždy to mělo stejný výsledek, buď se mi nikdo neozval zpět, nebo byla reakce, že mi vyrobí cokoliv, pokud to projde legislativou. Je jim jedno co, ale zajímalo je, kolik toho budou vyrábět.“

Vše se obrátilo ve chvíli, kdy potkal své budoucí obchodní partnery, Patrika Hamšíka a Dalibora Chytila. „Kluci vyrobili zatraceně dobrý olej na vousy, dosud bezkonkurenční, ale neměli peníze, kontakty a už vůbec neměli ponětí o podnikání. Ale měli chuť něco dokázat a spoustu energie.“

V roce 2018 společně založili firmu a představili první sérii produktů zaměřených na vousy. „Dostali jsme se do Notina a zákazníky jsme si získávali postupně, protože jsme byli zaměření jen na vousy a naše produkty byly drahé.“ Strategickým cílem se zdály být barbershopy, kterých v republice tehdy bylo jen kolem třiceti, ale trend rychle vzrůstal. Svou nabídku nakonec stejně rozšířili o další produkty, které jim pomohly rozšířit zákaznické portfolio.

Trnka našel pro značku strategického partnera s cílem dostat ji na výsluní. „Věděl jsem, že je to jediný způsob, jak zajistit, že značka neskončí v propadlišti dějin, protože to si nezasloužila,“ popisuje Trnka, který si za svou kariéru vyzkoušel pracovat jako kadeřník, obchodní zástupce, obchodní ředitel, distributor, předprodejce i výrobce a získané zkušenosti využívá každý den. Jeho filozofii vedení značky ztělesňovali zakladatelé obchodu Gentleman Store, který nakonec v roce 2019 vstoupil do firmy 40procentním podílem. 

A když už nový začátek, tak od podlahy. „V hlavní sezoně roku jsme nespustili výrobu, protože jsem se rozhodl pro kompletní rebranding, který nakonec zabral bezmála rok. Oslovil jsem kamaráda a dnes našeho kreativního ředitele Jardu Maška, který původní značku Be-Viro Men’s Only přeměnil na dnešní Beviro (název vytvořený spojením angličtiny a esperanta ve významu „staň se mužem“). Kromě složení nezbylo z původního brandu prakticky nic a bylo to dobře,“ popisuje Trnka radikální přeměnu. 

Plánované tržby pro letošní rok byly přes 11 milionů, nicméně čas vložený do kompletní změny značky a především koronavirová krize se na výsledcích firmy tvrdě podepsaly. „Vypadla nám kompletní sezona barbershopů tvořící 40 procent naši tržeb v Česku. Odsunout jsme museli i zahraniční expanzi, protože jsme neměli možnost se prezentovat na veletrzích a navázat kontakty s potenciálními partnery. Plán jsme přehodnotili na 4,5 milionu a ten bychom měli splnit,“ popisuje náročný rok zakladatel značky. 

Všechny produkty vyrábí Beviro v Česku podle vlastní receptury, jejímž základem je, jak Trnka sám říká, maximálně přírodní složení. „Původně jsme chtěli dělat čistě přírodní kosmetiku, ale takové složení s sebou neslo snižování účinků,“ vysvětluje čtyřiatřicetiletý Trnka. „Matující pasta třeba nebyla vůbec matující a hlavně nedržela tvar.“

„Rozhodli jsme se jít zlatou střední cestou. Naší snahou je, aby složení bylo maximálně přírodní, s tím, že ubereme tam, kde je potřeba, aby výrobek splňoval, co má.“ A značka se tím nijak netají. Na obalu každého produktu lze nalézt procentuální zastoupení přírodních ingrediencí.