skip to main content
Dobrá karma

Zachraň, co můžeš! Jak pomoci hospodám, živnostníkům nebo žaludkům hrdinů

Reklama

Zachránit vojína Ryana či kosatku Willyho je k nezaplacení, na vše ostatní je tu… Libovolná platební metoda! Současná krize spustila tolik proseb o pomoc, že se sypou na hlavu bezmála jako listí při poryvu podzimního větru.

Každopádně kdo chce a může pomoci (a Češi jsou v tomto směru úctyhodní přeborníci), má toho na výběr spoustu. Existuje velké množství způsobů, mnohé z nich se odvíjejí lokálně nebo mezi různými zájmovými a fanouškovskými skupinami.

Následující výčet se týká „záchranářských akcí“ přesahujících regionální úroveň, a majících tak širší dopad.

Zachraň piva

Tyto kalichy hořkosti je nutno vypít do dna. Přesněji – je třeba vyprázdnit sudy. Původně vcelku skromná iniciativa malých pivovarů, do níž se jich zpočátku zapojilo devět, přerostla nejen v celorepublikovou, ale rovnou mezinárodní akci: z aktuálně více než 300 minipivovarů jsou čtyři ze Slovenska a další budou patrně přibývat.

Jak vše funguje? Česko-slovenská mapka na zachranpivo.cz ukáže nejbližší pivovárek, kam si skočit pro pivo, které by se v době zavřených restaurací jinak zkazilo.

Zachraň jídla

Nejen láska k pivu prochází žaludkem. A mohutně trpí samozřejmě i podniky, kde vám do něj pošlou něco k snědku. Mnohé z nich vydávají porce z okénka či je rozvážejí individuálně, zhruba 1500 jich zastřešuje aplikace jidloo.cz, výsledek práce party ajťáků a gastronadšenců z Ostravy a Prahy.

Jejím prostřednictvím najdete restauraci kousek od domu nebo pracoviště a objednáte si z ní jídlo. Na víceméně stejném principu pracuje i platforma kde-se-najim.cz a restaurace lze podpořit též skrze zavedené dovážkové služby.

Zachraň hotely

Řada hotelů poskytuje ubytování pro záchranáře a zdravotníky z první linie, zároveň však čelí existenčním problémům. Boj o přežití jim může usnadnit nákup pobytů předem. Na zachranhotel.cz si vyberte oblíbený hotel nebo penzion, kupte si voucher a využijte ho, až se koronavirová pohroma přežene.

Reklama

Zachraň hospody

Systém voucherů mohou uplatnit i štamgasti hospod a restaurací, které nyní zejí prázdnotou. Nabízí to platforma zachranhospodu.cz, sdružující takřka dva tisíce podniků, jež finanční příspěvek pošle rovnou určenému lokálu, ve kterém bude moci být předplacená konzumace později uplatněna – leckde už od 25. května, protože na tento den vláda naplánovala otevření venkovních zahrádek.

Zachraň práci

Platíte zaměstnance, pro něž momentálně nemáte uplatnění? Či naopak pracovníky aktuálně sháníte? Půjčit nebo naopak vypůjčit si je můžete díky projektu Hospodářské komory, která zřídila web zachranpraci.cz. Vše je ošetřeno zákoníkem práce: dočasně přidělený zaměstnanec je stále v původním pracovním poměru, ale práci mu určuje subjekt, který si ho „pronajal“.

Pro tuto službu funguje také infolinka 800 222 121 a e-mail zeleny@komora.cz.

Zachraň drobné živnostníky

Crowdfundingový server Hithit.cz spustil pro malé živnostníky program Hithit Antivir. Řemeslníci a další drobní podnikatelé skrz něj mohou oslovit potenciální příznivce a požádat je, aby se v jejich prospěch složili na potřebnou částku, přičemž minimální cílová suma je stanovena na pět tisíc korun.

Je na každém živnostníkovi, jakou stanoví odměnu, pokud se mu zásluhou příspěvků podaří potřebné peníze dát dohromady – mohou to být výrobky, služby nebo třeba zážitky.

Zachraň žaludek hrdinů

Do projektu Pomoc nemocnicím, podporujícího lékaře a sestry na „frontě“, jsou zapojeny velké i menší firmy. Podílí se také Forbes, který z každého nového předplatného věnuje 20 procent na transparentní účet projektu.

Jednotlivci se mohou nejlépe angažovat v zajištění občerstvení pro zdravotníky, které je realizováno ve spolupráci s Košík.cz. Forma téhle konkrétní pomoci se nazývá Pozvěte naše hrdiny na svačinu a jídlo a nápoje budou pořizovány z peněz poslaných na účet 3252709036/5500.

Reklama
Reklama