Byly to desítky a desítky, stovky, nakonec víc než tisícovka plyšových medvídků Paddingtonů i dalších plyšáků, kteří rychle zaplavili nejen londýnské parky a další místa spojená s královnou Alžbětou II.

Hned v prvních hodinách poté, co svět zasáhla zpráva o smrti královny Alžběty II., která 8. září 2022 ve tři hodiny odpoledne zemřela na svém skotském zámku Balmoral, začali lidé po celé Británii spolu s květinovými dary přinášet do veřejných parků i branám královských paláců na památku milované panovnice právě i malé plyšové medvídky, převážně ty v červeném klobouku a typickém modrém pršiplášti.

Právě s medvídkem Paddingtonem, oblíbenou postavičkou z populárních knížek a filmů, natočila totiž královna Alžběta II. u příležitosti svého platinového jubilea, oslav sedmdesáti let na britském trůnu, vtipný skeč, který vzbudil ohromnou pozornost. A lidé si královnu s medvídkem Paddingtonem rychle spojili. Paddington se stal symbolem královny Alžběty II., která jeho příběhy milovala.

Kdo by si ale myslel,  že poté, co květiny zvadly, skončili malí plyšáci někde na smetišti, ten by se mýlil. Všichni medvědi – do jednoho – byli pečlivě posbíráni, profesionálně vyčištěni a opraveni. A nyní je čeká nový život. Jako „medvídci od královny“ se stanou součástí charitativního projektu dětské nadace Barnardo’s.

Informoval o tom Buckinghamský palác a Clarence House, který zůstává oficiální kanceláří nového krále Karla III. Jeho manželka, královna choť Camilla, se nyní nechala s několika medvídky oficiálně vyfotografovat, aby informovala o budoucnosti medvídků, které lidé na pietní místa přinesli.

Právě Camilla, ještě jako vévodkyně z Cornwallu, v roce 2016 od královny Alžběty II. převzala oficiální patronát nad dětskou charitativní organizací Barnardo’s.

V rámci akce Zachraň medvěda poputují jednotliví medvídci nejen do všech dětských center charity Barnardo’s, ale také přímo do znevýhodněných rodin a dětem, které se potýkají nejen s chudobou, ale například i s vážnými nemocemi. „Každý medvídek dostane svůj nový milující domov,“ informuje palác ve svém oficiálním komuniké.

Královna choť Camilla navíc zapózovala fotografu Chrisu Jackovi se zachráněnými „medvídky pro královnu“ přesně 13. října, tedy v den 64. výročí, kdy vyšla v Londýně první kniha o medvídku Paddingtonovi. Fotografie vznikla v Ranním pokoji v Clarence House, kde je nyní většina medvídků uschována. Nyní je čeká nový život s dětmi, které si královniny plyšáky jistě zamilují.