Jediný zaměstnanec severoitalské vesnice Livemmo, kde na úpatí Alp žije 196 lidí, má hodně práce. Do zaměstnání nastupuje v půl osmé, usedne za volant školního autobusu, a když se vrátí do kanceláře, tak vyřizuje poštu a administrativní povinnosti.

V poslední době mu přibyl jeden další úkol. Musí vesnici pomoct utratit dotaci ve výši dvacet milionů eur, tedy zhruba půl miliardy korun, která má Livemmo zachránit před pádem do zapomnění, píše deník The New York Times.

„Utratit tolik peněz dá hodně práce,“ přiznává sedmapadesátiletý Marino Zanolini, který pro radnici pracuje skoro třicet let. „A když něco dopadne špatně, tak všichni vědí, čí je to vina,“ dodává.

Letos Livemmo uspělo v konkurenci dalších vesnic, aby mohlo čerpat část z 200 miliard eur, které Itálie dostává od Evropské unie na obnovu po pandemii covidu-19. Itálie, která má jedno z nejstarších obyvatelstev v Evropě, se rozhodla vynaložit zhruba deset miliard korun, aby zastavila stárnutí a vymírání 21 malých obcí. A Livemmo, které je známé svými horskými stezkami, pastvinami pro krávy a masopustem, vyhrálo část určenou regionu Lombardie a má v plánu stát se vyhledávanou turistickou destinací.

Peníze plánuje utratit za zlepšení wi-fi sítí či rozšíření ubytovacích kapacit v domech, které tu stojí už po několik staletí. Skoro šest milionů eur chce utratit za nové cyklostezky. Tři miliony eur mají jít na odkoupení soukromých skladů, ze kterých se má stát sýrárna a centrum místních řemesel.

Další peníze půjdou na opatření, jež pomohou sledovat zdravotní stav stárnoucích obyvatel. Radnice také chystá příspěvky, aby do vesnice přitáhla mladé rodiny, podnikatele či „kreativní začínající firmy v odvětví soudobého umění, jež se zaměřují hlavně na zpracování dřeva“.

Vesnice se stává součástí experimentu, který je zásadní pro Itálii i další evropské společnosti. Má se prokázat, že přísun zdrojů může zachránit města a jejich kulturní dědictví před stárnutím a vylidněním. „Cítím se dvakrát zodpovědný. Pokud neuspějeme, tak to bude neúspěch pro všechny,“ říká starosta Giovanmaria Flocchini.

Livemmo musí začít utrácet peníze nejpozději v červenci a dokončit čerpání prostředků do června roku 2026. Největší výzvu může představovat rostoucí a stárnoucí část obyvatel, která peníze v první řadě nechce. „Část obyvatel není moc nadšená,“ přiznává starosta. „Nemůžete změnit způsob myšlení, když je vám osmdesát,“ dodává.