skip to main content
Kryptoměny

Záchrana za dvě miliardy. Goldman Sachs vybírá kapitál na padlou kryptopůjčovnu Celsius

Americký investiční gigant Goldman Sachs se pokouší vybrat dvě miliardy kapitálu na záchranu nezvedeného Celsia. Platforma vydělávající na tom, že si od lidí půjčovala na vysoký úrok kryptoměny a ty následně využívala k cenovým arbitrážím a rizikovým investicím, doplatila na nedostatečný risk management a medvědí trh.

Informace se poprvé s odkazem na dva bankovní insidery objevila v pátek na serveru Coindesk. Bankovní divize pro správu aktiv se podle ní pokouší získat kapitál – přibližně dvě miliardy dolarů – na převzetí aktiv krypto lendingové platformy Celsius v případě, že dojde k vyhlášení jejího bankrotu. Otázkou za zlatého bludišťáka je, proč to respektovaná investiční banka přesně dělá.

Oficiální vyjádření zatím chybí, ale vypadá to, že banka v potenciální obří rizikové investiční příležitosti vystupuje jen jako prostředník – broker. Zájemci se údajně rekrutují ze sféry Web3 krypto fondů, tedy institucí specializujících se právě na společnosti v nesnázích, sedící na velkém objemu inflací rychle degradující hotovosti.

Pro ty představuje potenciální krach Celsia mimořádnou příležitost na rychlé zbohatnutí. V případě konkurzního řízení by totiž klienti, kteří Celsiu svěřili své prostředky, měli být považováni za takzvané nezajištěné věřitele. To teoreticky znamená, že budou až na druhém místě v okamžiku, kdy dojde na vypořádávání majetku společnosti – a je celkem jedno, že jí svěřili své kryptoměny v dobré víře.

Ještě před svými červnovými problémy s likviditou spravoval Celsius kryptoaktiva, která trh v květnu cenil na dvanáct miliard dolarů. Navíc měl u klientů rozpůjčovaná aktiva za osm miliard. Co přesně Celsius vlastně dělal a jak se do potíží dostal?

Základní schéma jeho obchodního modelu spočívalo v klientově uložení kryptoměny, čímž mu vznikl nárok na úročení vkladů ve formě kryptoměny, kterou vložil – nebo nativních tokenech CEL, nabízejících nepatrně výhodnější úrok. S půjčenými prostředky se Celsius pokoušel vydělávat, což se mu během býčího trhu relativně dařilo.

Platforma například nabízela kryptoaktiva k zapůjčení obchodníkům a dalším uživatelům prostřednictvím různých DeFi služeb za vyšší úrokovou sazbu, prováděla arbitráže a staking a celkově se dost otáčela, aby uspokojila své klienty a ještě něco zbylo. Společnost touto formou nabízela úročení několika vybraných kryptoměn a stablecoinů, vyplácení probíhalo jednou týdně.

Reklama
Věci nabraly rychlý spád.

Model ale začal za současné situace na trhu drhnout. Společnost oznámila 12. června dočasné pozastavení výběrů, transferů a swapů na platformě kvůli „extrémním podmínkám na trhu“ a problémům s likviditou. Pak již věci nabraly rychlý spád.

Model obsahoval řadu varovných signálů od svého počátku, ale pro nás je klíčový způsob, který Celsius používal k vyplácení bohatých úroků svým uživatelům. Zapůjčené kryptoměny totiž využíval k poskytování likvidity v DeFi službách a k nejrůznějším arbitrážím, kterých bylo během býčího trhu dostatek.

S příchodem medvědího trhu se situaci radikálně obrátila, což Celsius nutilo vstupovat do čím dál většího rizika. Jedním z míst, kde se pokoušel vyškrábat kapitál na vysoké úročení, byl i nechvalně proslulý lending protokol Anchor, který tvořil spojené nádoby se stablecoinem UST a Lunou. Anchor nabízel přímo zázračné úročení, ale měl zásadní chyták – šlo o Ponziho schéma.

Právě platforma Celsium měla být jedním z těch, kdo svým jednáním nechtěně přispěli k urychlenému zhroucení výše uvedeného schématu. Nešlo přitom o jediný rizikový podnik, ve kterém Celsius „visel“.

Firma měla v téže době otevřenou například obří půjčku v projektu MakerDAO, krytou asi 24 tisíci tokenizovanými bitcoiny (wBTC). Cena bitcoinu se přitom během svých červnových poklesů několikrát přiblížila likvidační hodnotě pozice. Momentálně je velikost pozice výrazně snížena a likvidace nehrozí – tedy pokud cena bitcoinu nespadne pod 13 600 dolarů.

V pátek zároveň deník The Wall Street Journal uvedl, že společnost Celsius najala konzultační firmu Alvarez & Marsal, zabývající se restrukturalizacemi, aby ji provedla procesem řízeného bankrotu.