skip to main content

Záchranná stanice pro kašmírové svetry. Němka jim umí vdechnout nový život

V centru Mnichova je speciální nemocnice, která už pomohla tisícům lidí. Lékaře tady nenajdete, za to stovky barevných nitek, jehel a knoflíků. A hlavně šikovné ruce Andrey Karg.

Ta totiž ve svém podniku zachraňuje jemné a drahé kašmírové svetry. Ať už je na nich díra po molech, špinavý flek, žmolky, chybí knoflík nebo mají vytahané rukávy, v Allude Cashmere Clinic si s tím poradí.

Hlavní heslo Andrey Karg, která výrobky z kašmíru miluje prý od chvíle, kdy ještě coby teenagerka dostala svůj první svetr z téhle vlny, je totiž „opravit místo vyhodit“. A tak před šesti lety, v době, kdy slowfashion nebylo ještě téma, začala opravovat kašmírový svetry, šály, deky a další zboží.

Od té doby si tahle podnikatelka, která už téměř třicet let vede vlastní firmu Allude specializující se na kašmírové zboží, vypracovala jedinečné know-how a dnes dokáže opravit takřka cokoli.

Reklama

Zárukou jejího úspěchu je třeba obrovský výběr přízí, jen v šedé má na padesát různých odstínů. Mezi její hlavní klientelu patří muži, kterým zachraňuje jejich oblíbené svetry, kterých se neradi vzdávají.

Jedinou podmínkou, aby vzala nového “klienta“ do péče své záchranné kliniky, je, že musí být vyrobený alespoň z třiceti procent z kašmírové vlny.

Zákazníky má přitom podle informací z celé Evropy a za dobu, co svou službu nabízí, už zachránila na 29 tisíc kousků. Zašití jedné dírky s průměrem okolo jednoho centimentru tak například vyjde na necelých dvacet eur, přišití knoflíku stojí šest eur.

Nejtěžší případ, se kterým se dosud setkala, byl tlustý sveter od Chanelu, který se při praní zmenšil o dvě čísla. I to se jí ale prý povedlo celkem slušně napravit pomocí speciálního kondicionéru a napařování. „Jen tak snadno se nevzdáváme,“ říká Andrea Karg pro web Manager Magazin.