Nestane se nic, když nechám mobil nabíjet přes noc? A co když se mi vybije v práci a půjčím si od kolegy nabíječku od jiné značky? O mobilech a nabíječkách koluje řada mýtů, otázka je, které z nich jsou opodstatněné. Samozřejmě jsou jistá pravidla, která je dobré dodržovat, ale nad většinou věcí, které se o mobilech a nabíječkách říkají, můžete s klidem mávnout rukou.

Web Mashable přišel s pěti nejčastějšími mýty, na které byste měli zapomenout:

1. Nabíječky od jiných značek baterie ničí

Realita: Mít telefon značky Nokia a nabíječku Samsung není optimální, ale baterku to rozhodně nepoškodí. Na pozoru byste se měli mít před padělky!

Web Lifehacker otestoval nabíječky od dvanácti výrobců. Jaké výsledky experiment přinesl? Nejlepší volba je mít nabíječku stejné značky jako telefon, alternativa od jiného výrobce je také v pořádku, ale spoléhat na levnou napodobeninu je vyloženě hazard – dostanete zkrátka to, co si zaplatíte.

2. Pokud se telefon nabíjí, neměli byste ho používat

Realita: Klidně pište a volejte – pokud nemáte v zásuvce levnou nabíječku od pochybného výrobce, nic se nestane.

To, že dojde ke zkratu a zabije vás elektrický šok, když budete požívat mobil během nabíjení, je hodně přehnaná představa. Přesně to se sice před dvěma lety stalo jedné čínské letušce, později se ovšem ukázalo, že nevraždil iPhone, ale pochybná nabíječka, kterou používala. Podle webu Mashable se ale nemusíte bát – hlavně dbejte na to, abyste vždy měli nabíječku, kterou výrobce vašeho telefonu schvaluje.

3. Nabíjení „přes noc“ ničí baterii

Realita: Váš telefon je chytřejší, než si myslíte, píše Mashable – a to i v případě, že nejde o smartphone. Jakmile je baterka nabitá na 100%, ví, že má s nabíjením přestat.

To ale rozhodně neznamená, že byste telefon neměli vůbec vytahovat ze zásuvky. Podle výzkumů se ukázalo, že ideální je mít baterku nabitou mezi 40 – 80%. Díky tomu vám může dokonce déle sloužit.

4. Nemusíte vypínat svůj telefon – jakože vůbec nikdy

Realita: Sice je to přístroj, to ale neznamená, že nikdy nepotřebuje přestávku! Podle Applu se může zvýšit životnost baterie, když svůj telefon necháte čas od času odpočinout. Třeba když jdete spát (pokud zrovna nemáte noční příslužbu v nemocnici).

Ale i pokud jste nenapravitelný mobilní závislák, zkuste ho vypínat alespoň jednou do týdne – a neplatí to jen pro Apple, výrobkům značky Samsung občasná přestávka nebo jen restart také prospěje.

5. Nenabíjejte telefon, pokud není baterka úplně vybitá

Realita: Rozhodně je lepší telefon nabíjet denně než mu dopřát „pořádné nabití“ jednou za čas.

Lithiové baterie, které požívají výrobci SamsungApple, mají lepší výkon, pokud jsou stále nabité a nechat je pořád vybíjet může způsobovat jejich nestabilitu. Pokaždé když baterii necháte úplně vybít, se snižuje její výdrž.

BONUS: Teplo bateriím škodí

Realita: Tak tohle je naprostá pravda, technologie a vysoké teploty rozhodně nejdou ruku v ruce. Zrovna lithiové baterie se zahřívají samy od sebe, o to více, když se nabíjejí.

To samé ale platí i pro druhý extrém – ani výrazně nízké teploty životnosti telefonu neprospějí, podle Applu jeho telefonům nesvědčí teploty pod 0 °C. Na druhou stranu společnost Samsung garantuje, že telefony z její dílny vydrží vše od -20 °C po 50 °C.