V Las Vegas opět po roce vystřelily ceny hotelů a Uberu na dvojnásobek a to značí jediné – ve městě začíná další ročník CES, tedy Consumer Electronics Show. Největší veletrh spotřební elektroniky letos podle odhadů přiláká 170 tisíc návštěvníků ze 160 zemí světa.

V nevadské poušti představí největší výrobci a technologické firmy v čele se Samsungem, Googlem či Amazonem své novinky a k tomu se světu ukážou i stovky menších společností a startupů.

Celkem se sem sjede 4500 vystavovatelů, kteří svou práci představí téměř na 27 hektarech výstavní plochy.

Pořádající agentura CTA v předvečer akce představila několik trendů, kterými se spotřební elektronika bude v nové dekádě ubírat. „Minulá dekáda byla o konektivitě, všechno muselo být připojené k internetu. Nadcházející dekáda bude o inteligenci,“ prohlásil Steve Koenig, viceprezident CTA.

Technologické trendy pro příští dekádu se zrcadlí v tom, co zavedené i nové firmy nabízejí na letošním CES. Okolo čeho se točí řeč především?

5G

Posledních deset let bylo o internetu věcí, příštích deset bude o inteligenci věcí, míní pořadatelé CES. A všechna zařízení budou potřebovat připojení k internetu. Proto se ve Vegas hodně řeší mobilní sítě páté generace. Zatímco letos by se na americkém trhu mělo prodat 30 milionů 5G zařízení, v roce 2023 to má být už 133 milionů (oproti 37 milionům 4G zařízení).

5G. Revoluce v mobilu
Vydání Forbesu 5G. Revoluce v mobilu

5G nabízí zhruba třicetkrát vyšší rychlost připojení než 4G a desetkrát vyšší rychlost, než má průměrná americká domácnost přes kabel. Po světě (Jižní Korea, Čína, Monako, USA…) se už rozsvěcují první 5G vysílače, u nás si na tento signál ještě minimálně rok počkáme.

Spíš než chytré telefony ovšem 5G (r)evoluci potáhnou průmyslové aplikace. Nová generace sítí totiž umožňuje připojit mnohem větší počet zařízení do sítě s větší stabilitou, vyšší rychlostí a nízkou latencí. Možnosti, které 5G nabídne, pořadatelé v úvodní přednášce demonstrovali na 5G farmě budoucnosti: farmář bude mít k dispozici senzory v půdě, drony nad polem, samořiditelné zemědělské roboty, nad tím vším výpočetní sílu cloudu…

AI

Umělá inteligence prošpikovala celý náš život a příští dekáda v tom bude pokračovat. Rozpoznávání hlasu či obličejů, detekce objektů, doporučování filmů ke zhlédnutí, hledání nejrychlejší trasy – to všechno za nás umělá inteligence bude dělat v ještě větší a lepší míře než doposud.

Vydání Forbesu Mozek: budoucnost nejméně prozkoumané části lidského těla

Chytřejší díky tomu bude všechno možné v naší domácnosti: ledničky, sušičky, pračky, trouby. Výrobce LG letos na CES představil chytrý robotický vysavač, který se umí učit ze svých chyb. Tam, kde jednou vjel do pasti (úzké místo, nabourání do židle s tenkými nohami apod.), si prý příště bude počínat chytřeji.

LG sází u svých přístojů na tzv. kolektivní inteligenci, v níž se jednotlivé přístoje průběžně učí a komunikují spolu přirozeně. AI si v jejich podání vytváří vlastní hypotézy a tréninkové sety, aktivně hledá nové informace a integruje znalosti i od dalších připojených zařízení. „Postupuje podobně jako lidé při vědecké činnosti,“ prohlásil I. P. Park, technický ředitel LG Electronics.

Lepší AI v přístrojích podle něho povede k mnohem větší míře personalizace a také k úsporám. Například chytrá pračka LG upozorní uživatele, že používá moc pracího prášku, nebo si sama objedná servisní prohlídku.

VR/AR

Virtuální a augmentovaná realita se prosazuje do mainstreamu díky tomu, že VR vybavení zlevnilo, vyladila se samotná technologie, ubylo překážek (například nový headset Oculus Quest už vás nepřiváže dráty k počítači) a objevuje se čím dál víc možností využití. Jde například o trénování, školení pracovníků, prohlídku prostor nebo mítinky na dálku.

Doprava

Hlavní motto? Elektrifikace. „Dosáhli jsme bodu zlomu, kdy elektřina jako pohon opravdu dává smysl díky výkonnějším bateriím, rychlejšímu dobíjení a delšímu dojezdu. Tohle bude elektrická dekáda,“ říká Koenig. „A nemluvíme jen o autech, ale o všech typech dopravních prostředků.“

Vedle elektřiny se na CES v posledních letech tradičně mluví o létání. Podle předpovědí do roku 2050 bude 70 procent lidí na planetě bydlet ve městech, v nichž už často není místo na další pozemní infrastrukturu. Proto vznikne větší potřeba přepravy vzduchem.

„Ve vzduchu je více místa než na zemi a je to pro dopravu předvídatelnější prostředí než na zemi,“ prohlásil v jedné z úvodních panelových diskusí Scott Drennan, viceprezident společnosti Bell Flight. Ta loni ve Vegas vyvolala velké haló konceptem létajícího taxi Bell Nexus.

https://www.youtube.com/watch?v=WpQVDiRiFfg

Je pravděpodobné, že se v tomto duchu bude pokračovat i letos a uvidíme řadu tzv. eVTOL strojů, tedy elektrických letounů s kolmým startem. „Nejdřív se začne s pilotem, ale časem se samozřejmě musíme dostat k autonomnímu řízení. Nejvyšší prioritou vývoje je každopádně bezpečnost,“ dodal Drennan.

Robotika

Více či méně užiteční roboti jsou v posledních letech na CES pravidelnými návštěvníky. „Zdá se, že si našli svoji roli a už nejsou jen vtipnou hračkou. Spousta z nich má reálné a velmi praktické využití,“ podotýká Koenig za pořadatele.

Jde například o doručovací roboty, skládače oblečení nebo roboty se zvláštním určením. Třeba takový Roybi učí děti jazyky nebo programovat, Tombot je společník v podobě velmi realistického psa nebo třeba Pria vydává léky podle rozpoznávání obličeje.

Ovládání hlasem

Bude ve všem. Od aut po televizi. Amazon, Google či Samsung zřejmě na letošním CES představí softwarové vylepšení svých hlasových asistentů. 

Televize

Větší a chytřejší. To je očividný směr, kterým se výrobci televizí ubírají. Samsung už na letošním CES představil největší televizi na světě. Jeho The Wall nabízí úhlopříčku 7,4 metru (292 palců) a disponuje technologií MicroLED, která dovoluje sestavit si televizi tak velkou, jak chcete. 

Jen pro představu, jak se zvětšují televize v našich domácnostech: v roce 1997 byla průměrná úhlopříčka 22 palců, nyní je to 47 palců a za dva roky už máme dosáhnout na rovných padesát. 

Kromě velikosti je letos hlavním tématem nástup rozlišení 8K a také zvláštních formátů a zapojení AI. 

Příklad první: Samsung představil televizi Sero (43 palců, 4K rozlišení), která se sama otáčí na výšku nebo na šířku. Záleží, na co se zrovna na připojeném mobilu koukáte. Je to vychytávka pro lidi, kteří si chtějí online obsah užít ve větším rozměru: 40 procent nových videí je totiž díky popularitě aplikací jako Instagram nebo Snapchat nahráváno na internetu na výšku.

Příklad druhý: LG díky své technologii ThinQ představilo službu, která s pomocí umělé inteligence rozpoznává, co se zrovna na obrazovce děje. A vy se tak můžete zeptat přímo vaší televize třeba na jména herců nebo na místo, kde se odehrává daná scéna. Chytrá televize bude zatím dostupná na americkém trhu, časem by se ale měla objevit i v Evropě.