Windows 10 jsou tu. Pro Microsoft to je pravděpodobně nejdůležitější uvedení Windows v historii. Po 30 letech totiž technologický gigant mění všechno: byznys model, strategii i kontrolu nad aktualizacemi.

A vás určitě zajímá: měli byste přejít na Windows 10?

Nový operační systém je zdarma, takže podle této logiky by odpověď měla být jasná. Ale tak jednoduché to není. Vím to, protože Windows 10 používám už od první beta verze spuštěné v říjnu 2014 (nyní používám finální produkt, kteří vybraní novináři dostali s předstihem).

Přechod na nový systém je dost osobní rozhodnutí, které vychází z vašich potřeb a nároků. Nabízím vám proto takový přehled všeho, co na nových Windows 10 zaujalo, nadchlo i zarazilo mě osobně.

To dobré

Jsou zdarma

Ano, čtete správně. Windows 10 jsou zdarma. Všeobecná podpora má fungovat do 13. října 2020, bezpečnostní aktualizace bude Microsoft v rámci rozšířené podpory vydávat až do 14. října 2025. To je skvělá zpráva – uživatelé tak mohou používat Windows 10 bez starostí až do roku 2025.

Ale pozor: Přechod na Windows 10 je zdarma pouze 12 měsíců od uvedení na trh, tedy do 29. července 2016. Pak Microsoft najede na běžné maloobchodní ceny – tedy 119,99 dolarů (přibližně 3 000 korun) za Windows 10 Home a 199,99 dolarů (4 900 korun) za verzi Pro.

Jedny Windows vládnou všem

Apple se chlubí, že jeho mobilní operační systém iOS celkově vychází z OS X. Microsoft to ale dotahuje ještě o krok dál: Windows 10 běží stejně na počítačích, laptopech, tabletech i telefonech. Ano, uživatelské rozhraní se může lišit, ale kódový základ je společný.

To přináší spoustu výhod, mezi kterými vyniká funkce “Continuum”. Díky ní se operační systém adaptuje podle požadavků přístroje, který zrovna používáte – ať už je to PC s klávesnicí nebo tablet. Aplikace Windows 10 totiž běží stejně na všech zařízeních. Už neexistují zvláštní mobilní a počítačové aplikace. Stačí jen jedna verze, pro všechny přístroje.

windows10

Na počítači, tabletu i chytrém telefonu najdete jedny Windows 10.

Cortana

Hlavní rivalka Siri se jmenuje Cortana. V rámci Windows 10 se můžete virtuální asistentky zeptat na téměř cokoliv a odpověď dostanete do několika vteřin. Cortana zvládá pokyny jako otevření prohlížeče, vytvoření nového mailu, nastavení upomínek nebo schůzek v kalendáři. Stejně jako všechny hlasem ovládané asistenky má i Cortana ještě dost chyb, ale ty, kteří se se svými počítači nestydí mluvit, potěší. Postupně se bude určitě zlepšovat.

Virtuální plochy

Už bylo na čase. Virtuální plochy jsou další z neodmyslitelných funkcí OS X, které se nyní konečně objevují v prostředí Windows. To znamená – můžete si vytvořit jednu plochu pracovní, jednu pro volný čas a jednu třeba pro plánování dovolené, jak chcete.

Nízké nároky

Přestože přichází šest let po Windows 7, minimální specifikace pro Windows 10 se od nich příliš neliší:

  • Procesor: 1 GHz nebo rychlejší nebo procesor SoC
  • RAM: 1 GB pro 32bitovou verzi nebo 2 GB pro 64bitovou verzi
  • Volné místo na pevném disku: 16 GB pro 32bitovou verzi operačního systému, 20 GB pro 64bitovou verzi operačního systému
  • Grafická karta: DirectX 9 nebo novější s ovladačem WDDM 1.0
  • Obrazovka: 1024 x 600

Zkrátka, pokud máte počítač, který splňuje podmínky pro upgrade zdarma, s největší pravděpodobností Windows 10 v pohodě utáhne.

WIndows10_design

Mix starého a nového. Takhle vypadají Windows 10 na laptopu

Jsou dobré!

Vytrvalé mlčení Microsoftu ohledně klíčových funkcí Windows 10 jsem vytrvale kritizoval, ale musím přiznat, že jádro operačního systému funguje skvěle. Windows 10 vypadají a fungují jako hybrid Windows 7 a Windows 8. Jsou rychlé, skvěle zabezpečené a menu Start je zpět – což by měli ocenit uživatelé Windows 7, kteří kvůli tomu nepřešli na “osmičky”.

Líbí se mi i vylepšený design. Microsoft se zbavil některých opravdu otřesných ikonek z prvních beta verzí a systém nyní vypadá přesně, jak by moderní verze Windows měla vypadat.

Tím končím výčet pochval a nyní k tomu horšímu…

To špatné

Nejsou zdarma pro všechny

Přechod na novější verzi Windows tvoří jen zlomek z příjmů Microsoftu (většina pochází z prodeje nových PCček). Tím spíš mě zaráží, na kolik případů se upgrade zdarma nevztahuje.

Tak zaprvé, netýká se uživatelů Windows Vista a Windows XP. Ti mají přitom na globálním trhu s PC 13procentní podíl. Zadarmo na Windows 10 nepřejdou ani zařízení s Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise a Windows RT/RT 8.1.

Povinné aktualizace

Asi nejkontroverznější prvek nových Windows 10. Microsoftu výměnou za upgrade zdarma totiž dáváte kontrolu. Pro majitele Windows 10 Home a Windows 10 Pro to znamená, že souhlasí s přijetím, stažením a instalací každé aktualizace, kterou mu Microsoft s předchozím varováním pošle. Může jít o bezpečnostní aktualizace nebo nové funkcionality (i když je nebudete chtít).

Posunutí je možné – pro uživatele Home o jeden měsíc, pro majitele Pro o měsíců osm – ale potom jsou aktualizace nainstalované automaticky. S tím uživatelé souhlasí v Podmínkách užití. Následky jsou znepokojující.

Není tedy překvapením, že se politika automatických aktualizací setkala u velké části čtenářů s hlasitým nesouhlasem. Osobně Microsoftu rozumím: hlavním cílem povinných aktualizací je bezpečnější a spolehlivější fungování systému. Jenže to, co je vnucené, se setká s odporem, a to platí i v tomto případě.

Hozeni přes palubu

Některé uživatele zarmoutil konec Windows Media Center, což dali patřičně najevo v internetových fórech. Možná ještě smutnější je zmizení předem nainstalovaných her Solitaire a Hledání min z původní nabídky. Pro ty, co v práci rádi zabíjí čas, ale máme dobrou zprávu – můžete si je samostatně stáhnout.

solitaire

Spider Solitaire už v základní nabídce bohužel nenajdete

Ještě nejsou „ready“

Tohle je můj osobní názor, ale z mého pohledu Windows 10 ještě nejsou doladěné. Ne, že by mi při jejich testování zamrzl celý počítač, jde spíš o menší chyby a záseky.

Microsoft už na říjen slíbil velký update a společnost zveřejnila v posledních hodinách před uvedením spoustu aktualizací.

Verdikt: Počkejte

Historicky se při uvádění nových Windows osvědčilo jednoduché pravidlo – počkat. Tím dáváte Microsoftu čas vyladit všechny zásadní chyby, které se brzy po uvedení na trh objevují.

Z dlouhodobého pohledu věřím, že Windows 10 budou nejlepší verzí Windows, která kdy vznikla. Určitě se jedná o nejambicióznější krok od Windows 95 – navíc jsou zdarma. Ale jednoduše ještě nejsou připravené.

Takže, počkejte. Prohlašuji, že Windows 10 budou skvělé a určitě byste na ně měli nakonec přejít. Ale ještě bych si počkal na očekávaný velký update a v kalendáři si zakroužkoval říjen.

Autor: Gordon Kelly