Finsko se od loňského roku může pochlubit nejmladší premiérkou na světě. Pětatřicetiletá Sanna Marin vzbuzovala velká očekávání také proto, že další koaliční strany vedou také ženy, což je i v progresivních skandinávských poměrech nevídané – stejně jako sako na nahé tělo.
Právě tak se politička nechala zvěčnit pro módní časopis Trendi a vzbudila v určitých kruzích vlnu nevole. Celý styling přitom působil velmi uhlazeně a rozhodně vkusněji, než například proslulé macho fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina, obnaženého do půl těla.
Sociální sítě následně zaplavil hashtag #iamwithsanna, tedy stojím za Sannou, kdy političce vyjadřovali podporu lidé z celého světa. Sanna Marin editorialem, kde vykukuje pár centimetrů kůže navíc, než jsme u političek zvyklí vídat, nastartovala důležitou diskuzi o sexismu.
„Proč je stále prioritou, co mám na sobě, než směr, jakým chci vést naši zemi?“ odpověděla jednomu jízlivému diskutujícímu na internetu, který političku obvinil z nevkusné sebeprezentace.
Na netypické situace je ale premiérka zvyklá: po rozvodu rodičů ji vychovávala matka, která se zamilovala do jiné ženy. Zkraje devadesátých let ale Finsko ještě nebylo tak otevřeno stejnopohlavním párům a Sanna se často cítila společností odmítaná. Je navíc první z rodiny, kdo vystudoval vysokou školu.
„Skutečnost, že pocházím z pracující třídy, mě motivuje k tomu, abych upřímně usilovala o rovnost a spravedlivost pro naše občany,“ nechala se slyšet. V šestadvaceti letech byla zvolena jako radní třetího největšího finského města Tampere, o rok později se stala předsedkyní městské rady a v roce 2015 byla zvolena za Sociálnědemokratickou stranu do parlamentu.
Když předseda strany Antti Rinne vážně onemocněl, nahradila ho v jeho povinnostech právě Marin, která byla posléze jmenována jako ministryně dopravy a komunikací. Rinne se stal nakrátko premiérem, ale po půl roce na svou pozici rezignoval kvůli nezvládnuté stávce poštovních úředníků, která se brzo rozšířila i do dalších odvětví.
A tak se premiérkou stala žena, která nad svým soupeřem Anttim Lindtmanem zvítězila v počtu 32 ku 29 hlasům. Premiérka zvládla nejen první krizi, ale také pandemii covidu-19 – Finsko se mohlo pochlubit zodpovědným přístupem vlády a nízkým počtem nemocných za nadále fungující ekonomiky.
O Sanně Marin se říká, že je typickou mileniálkou, bojující za lepší životní prostředí i spravedlivější svět. Perfektně k tomu dokáže využívat sociální média: během koronakrize například zaměstnala tamní populární influencery, kteří vysvětlovali závažnost onemocnění i nutnost vládních opatření a zároveň uváděli na pravou míru časté hoaxy.
Říká se, že správný šéf by měl společností, kterou vede, projít od píky. Sanna Marin začínala jako pekařka a pokladní a materiálně pohodlný svět vrcholové politiky ji nezbavil kořenů.
Matka dvouleté dcery Emmy se svým partnerem žije už 16 let a je přesvědčená, že je úplně obyčejná pracující žena jako kterákoli jiná. Jen prostě o trochu víc odhodlaná.