Dobré zprávy pro ty, kteří se nemohli dočkat otevření hranic. Po Slovensku, kam se dalo bez omezení cestovat od čtvrtka, mají od pátečního poledne Češi možnost vyrazit do Rakouska, Německa a Maďarska. Dnes ráno o rozhodnutí informovali představitelé vlády na tiskové konferenci.

Cestovatelům při návratu odpadá nutnost doložit negativní test na covid-19 nebo absolvovat povinnou karanténu. Vláda zároveň ruší kontroly na hranicích, zůstávají jen v případě Polska.

Ministr zahraničí Petříček ale na zmíněné tiskové konferenci upozornil, že u Německa se jedná o jednostranný krok české vlády a na německé straně omezení stále trvají. Češi by tak měli vyjíždět jenom například k lékaři. Hlavní je ale podle něj, že odpadá nutnost testování při návratu.

Dodal také, že další uvolňování očekává 15. června.

Vydání Forbesu Popstar

Výjimka z rozhodnutí ale platí pro vzdušné hranice, letečtí dopravci si tak na znovuobnovení letů budou muset ještě počkat.

Kdo ale s obnovením spojů neotálel, byli železniční dopravci. České dráhy plánují první obnovený spoj na úterý, RegioJet je předběhne ještě o dva dny a první vlaky vypraví v neděli.

Linka do Bratislavy a zpátky bude jezdit třikrát denně, do Košic zatím budou žluté soupravy jezdit jen dvakrát za den. RegioJet zároveň nedávno informoval o tom, že letos vypraví i nové spoje do Chorvatska.