skip to main content
Restart

Začněte balit, vláda otevřela hranice. Kontroly zůstávají jen v Polsku

Dobré zprávy pro ty, kteří se nemohli dočkat otevření hranic. Po Slovensku, kam se dalo bez omezení cestovat od čtvrtka, mají od pátečního poledne Češi možnost vyrazit do Rakouska, Německa a Maďarska. Dnes ráno o rozhodnutí informovali představitelé vlády na tiskové konferenci.

Cestovatelům při návratu odpadá nutnost doložit negativní test na covid-19 nebo absolvovat povinnou karanténu. Vláda zároveň ruší kontroly na hranicích, zůstávají jen v případě Polska.

Ministr zahraničí Petříček ale na zmíněné tiskové konferenci upozornil, že u Německa se jedná o jednostranný krok české vlády a na německé straně omezení stále trvají. Češi by tak měli vyjíždět jenom například k lékaři. Hlavní je ale podle něj, že odpadá nutnost testování při návratu.

Dodal také, že další uvolňování očekává 15. června.

Reklama
Předplatné Forbesu

Výjimka z rozhodnutí ale platí pro vzdušné hranice, letečtí dopravci si tak na znovuobnovení letů budou muset ještě počkat.

Kdo ale s obnovením spojů neotálel, byli železniční dopravci. České dráhy plánují první obnovený spoj na úterý, RegioJet je předběhne ještě o dva dny a první vlaky vypraví v neděli.

Linka do Bratislavy a zpátky bude jezdit třikrát denně, do Košic zatím budou žluté soupravy jezdit jen dvakrát za den. RegioJet zároveň nedávno informoval o tom, že letos vypraví i nové spoje do Chorvatska.