Biohacking může být synonymem spojení „buď lepší“. Přestože si pod tímto anglickým pojmem každý jedinec představí něco trochu jiného, spojuje všechny, kdo se chtějí stát lepší verzí sebe sama a překonat svoje hranice. 

Pradávný směr, kterému se věnovali lidé už před tisíci lety, přesto jej dokázali pojmenovat až vysoce postavení manažeři v Silicon Valley, kteří jeho pozitivní účinky na lidské tělo a mysl začali používat za účelem překonání svých domnělých hranic a vylepšení sebe sama.

Biohacking je kombinací umění a vědy, která studuje, jak nejlépe naplnit lidský potenciál. Jeho cílem je optimalizace individuální biologie člověka pomocí principů a postupů pomáhajících kontrolovat naše zdraví, biologii, a tedy i náladu, výkon a náš život celkově.

Kouzlo tohoto směru je v propojení tradičních technik fungujících po staletí s moderními technologiemi a vědou a s tím související individuální přístup každého člověka ke svému osobnímu vylepšování.

Mezi biohackingové postupy se řadí vše od meditace, užívání doplňků stravy a otužování přes různé dýchací techniky, mindfulness techniky až po půsty, ale díky vědeckému pokroku dnes už také využívání nejrůznějších technologií k měření tělesných funkcí.

Na základě toho, jakým směrem se vydáme, se může jednat o levnou záležitost, nebo nás naopak může vyjít na statisíce korun ročně. 

Existuje samozřejmě i zlatá střední cesta, která rozhodně nevylučuje používání některých technologií pro sebezlepšování. Přinášíme vám výběr nejpraktičtějších technologických vychytávek, které vám mohou pomoci v každodenním životě dnešní uspěchané doby, a to především s lepším spánkem a snížením stresu.

Poradit jsme si nechali od Veroniky Allister a Libora Mattuše, kteří v Česku vedou jednu z nejvýraznějších skupin v oblasti biohackingu, Code of Life.

Oba mají s tímto neustále se definujícím oborem mnohaleté zkušenosti, nebojí se zkoušet nové přístupy a metody a různými způsoby o biohackingu vzdělávají i veřejnost.

Oura Ring

Vzhledem k tomu, že roste počet lidí se spánkovými problémy, roste i poptávka po hardwarových zařízeních, která nám se spánkem mohou pomoci. Jedním z nich je designový prsten měřící spánek, variabilitu srdeční frekvence (HRV) i tělesnou teplotu a fungující na základě senzorů snímajících tělo člověka.

Kromě toho, že umí analyzovat spánek, dokáže i odhadnout míru vaší připravenosti na vše, co vás ten den čeká. Když máte například velký výkyv ve svém HRV nebo se kvalita vašeho spánku změní, řekne vám, abyste si dnes dali přestávku. Jindy vám naopak řekne, že jste připraveni si dát pořádně do těla.

K prstenu je přehledná mobilní aplikace, která vám data z noci ihned vyhodnotí. Díky širokému záběru funkcí pomáhá lépe pochopit kvalitu vašeho spánku a jeho dlouhodobé trendy. Člověk tak může například i vypozorovat, zdali je dlouhodobě ve stresu a jak stres ovlivňuje jeho spánek a následně i celý jeho den.

Oura nabízí také funkci Moment pro meditaci, která by měla trvat minimálně pět minut, aby ji prsten dokázal v reálném čase zachytit a data – na základě vaší tepové frekvence HRV – vyhodnotit. Z pokročilejších funkcí lze využívat i Oura Cloud, kde lze data sledovat na větší obrazovce, než má telefon, a zároveň si hrát s jejich korelacemi a sledovat různé trendy. 

Jak Oura funguje

Po probuzení vám mobilní aplikace zobrazí odhadované skóre vašeho spánku na škále od 0 do 100. To zahrnuje, jak dlouho jste byli v jednotlivých fázích spánku, jak jste na tom s regenerací i s mírou stresu.

Oura získává vaše biometrické údaje skrze senzory tepové frekvence, ze které se odvozuje variabilita srdeční frekvence (pulzní oxymetr), teploty na povrchu vašeho prstu (teploměr) a vašeho pohybu (akcelerometr).

Díky údajům naměřeným během spánku pak Oura ve spojení s mobilní aplikací odhadne, kolik času jste strávili v jaké části spánku (lehký spánek, REM, hluboký spánek, popřípadě fáze, kdy jste vzhůru). 

Nejzajímavější funkcí prstenu je jeho schopnost vyhodnotit průměrnou hodnotu za noc v porovnání s vaším dlouhodobým průměrem a zároveň ukázat vaši nejnižší noční hodnotu tepové frekvence a čas, kdy během noci nastalo minimum.

Zjednodušeně, čím dříve dosáhnete minima, tím lépe. Znamená to totiž, že vaše tělo i mysl byly v klidu a bez problému jste usnuli. 

V opačném případě je to známka toho, že vaše mysl či tělo jsou rozrušené a tělo se nedokázalo tak rychle a efektivně přepnout ze sympatického (aktivního) do parasympatického (odpočinkového) módu.

Díky HRV lze tedy ráno zjistit hladinu stresu. I když má každý člověk své individuální HRV, tak obecně platí, že čím nižší HRV, tím je přechod z aktivního módu do odpočinkového pomalejší a vaše tělo je tak pod stresem. 

Oura Ring momentálně používají především biohackeři, sportovci, ale i podnikatelé, manažeři a obecně lidé, kteří potřebují být ve svém povolání vysoce výkonní. Cena se pohybuje mezi šesti a dvanácti tisíci korunami.

Dreem

Dalším chytrým gadgetem pro zajištění lepšího spánku je Dreem, čelenka, kterou si před spaním nasadíte na hlavu a která vám během spánku měří jeho kvalitu. Váš spánek dokonce dokáže i pozitivně ovlivňovat skrze stimulaci mozku formou zvukových vln během fáze NREM.

Hlavním parametrem, kterým se Dreem odlišuje od ostatních hardwarových zařízení na měření spánku, je fakt, že spánkové fáze měří pomocí šesti EEG senzorů doplněných o senzory tepové frekvence a pohybu. Z těch je následně schopen odvodit další faktory ovlivňující spánek. 

Dreem se chová jako váš spánkový kouč. Čelenka během prvního týdne nošení během spánku sleduje vaše spánkové zvyky a kvalitu spánku. Během toho se doptává na další faktory ovlivňující vaše denní či noční fungování a díky tomu sbírá data skrze připojenou aplikaci Zdraví.

Po tomto týdnu data vyhodnotí a aplikace vygeneruje report, kde můžete zjistit, jaký jste spánkový typ, a dodá vám další doporučení. 

Jak Dreem funguje

Přístroj má v sobě zabudovanou technologii, která člověka během fáze NREM stimuluje formou zvuku přes kost až do vnitřního ucha. Zvuk má podobu bílého šumu, který se ke sluchovým nervům přenáší pomocí vibrací.

V případě, že by byl člověk vzhůru, uslyší šumění či pískání, ale během spánku ve fázi NREM tento zvuk slyšet nelze. Přístroj opět funguje ve spolupráci s mobilní aplikací shromažďující data, kde lze spánkový status kdykoli sledovat.

Sensate

Procento lidí s úzkostmi a vysokou mírou stresu se za posledních deset let jen zvyšuje, a tím roste i poptávka po přístrojích, které by nám se stresem mohly pomoci. Existuje samozřejmě řada přírodních technik, nicméně ty mají nevýhodu v tom, že je k nim třeba sebedisciplína.

Technologie oproti přírodním metodám dělá spoustu věcí za nás, což je v dnešním uspěchaném světě velkou výhodou. 

Sensate je přístroj ve tvaru plochého vajíčka, který slouží k umístění na hrudník poblíž srdce, kde dokáže skrze zvukovou rezonanci snižovat váš stres a úzkost.

Působí na autonomní nervový systém člověka, který se zklidňuje a lépe dostává do parasympatického stavu, tedy stavu odpočinku. Zároveň je tento nerv spojen s vašimi důležitými orgány a ovlivňuje to, jak se zotavujete ze stresových situací.

Jak Sensate funguje

Sensate je velmi jednoduchý na používání. Stačí si udělat chvilku pro sebe, pohodlně si lehnout, položit si jej na hrudník, nasadit sluchátka a zapnout mobilní aplikaci, v níž si vyberete libovolnou lekci a už se jen necháte unášet klidovým zážitkem.

Přístroj začne skrze zvukovou rezonanci vysílat signály do vašeho autonomního nervového systému, aktivuje bloudivý nerv a vaše tělo se začne uklidňovat. 

Mozek Česka je na jižní Moravě
Vydání Forbesu Mozek Česka je na jižní Moravě

Celá lekce může trvat od 10 do 30 minut. Záleží jen na tom, kolik času sami sobě chcete věnovat. Z vědeckých studií je známo, že aktivace bloudivého nervu snižuje míru úzkostí a stresu, zlepšuje spánek, prodlužuje život, zlepšuje variabilitu srdeční frekvence a tím zvyšuje produktivitu a celkově zkvalitňuje život.

Intenzitu vibrací si lze nastavit libovolně, odvíjí se však od hudby, kterou posloucháte v mobilní aplikaci ve sluchátkách. Sensate je možné nosit na sobě i při práci nebo během konferenčních hovorů. Stačí si vypnout hlasitost a nechat vibrace, ať vás uklidňují, zatímco pracujete. Cena se momentálně pohybuje okolo 5700 Kč.

Ava

Biohacking žen se obecně výrazně liší od toho mužského, což je způsobeno tím, že naše těla fungují úplně jinak. Muži i ženy proto také používají některé zcela rozdílné přístroje pro sledování svého těla. Každá žena má v měsíci šest plodných dnů během ovulace, tedy dnů, kdy může otěhotnět. Pět z nich dokáže poznat náramek jménem Ava. 

Jak Ava funguje

Před spaním si náramek nasadíte na ruku a necháte jej během noci sbírat data. Ráno stačí synchronizovat mobilní aplikaci s náramkem a sledovat, zda máte plodný, či neplodný den.

Ava analyzuje několik fyziologických parametrů ve vašem těle, aby rozpoznala nejplodnější dny ženy v reálném čase. Všechny změny v těle se porovnávají se stavem během menstruace. Přístroj měří teplotu kůže, která se po menstruaci asi o 0,2 °C snižuje, poté stoupne o 0,4 °C po ovulaci a zůstane zvýšená až do začátku další menstruace.

Dále měří HRV, která typicky stoupá ve folikulární fázi (po menstruaci, před ovulací) a klesá v luteální fázi (před menstruací, po ovulaci). Ava měří také dýchací frekvenci, která se během měsíčního cyklu mění, či klidovou tepovou frekvenci, která klesá přibližně o 1,5 tepu během folikulární fáze.

Poté se tato tepová frekvence zvýší v plodném období a dosáhne vrcholu v luteální fázi, tedy fázi po ovulaci. V neposlední řadě tento moderní gadget dokáže měřit perfuzi neboli průchod krve oběhovým systémem. Perfuze je nejnižší na začátku plodného období a nejvyšší v luteální fázi a během menstruace.

Ava též dokáže měřit díky akcelerometru váš spánek a jeho fáze. Nicméně na měření spánku Ava není takovým odborníkem jako například již zmiňované gadgety Oura nebo Dreem. Cena se pohybuje okolo sedmi tisíc korun.