Zahraniční produkce se vracejí do Česka. Objem filmového natáčení se dostal jen za první letošní pololetí na úroveň roku 2019, který byl pro tuzemský filmový průmysl rekordní. Původních osm set milionů korun vyhrazených na dvacetiprocentní vratky, které pobízejí filmaře z ciziny, aby své peníze utratili právě u nás, už žadatelé vyčerpali.

Vláda proto minulý týden přisypala Státnímu fondu kinematografie, jenž žádosti o pobídky přijímá, dalších 300 milionů korun. Celkem tedy letos Česká republika investuje do pobídek 1,1 miliardy korun, což tuzemské ekonomice přinese 5,5 miliardy.

Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Fraňková však dlouhodobě upozorňuje, že částka je poddimenzovaná a zájem o natáčení v Česku by mohl být násobně vyšší. A líčí inspirativní příběhy z ciziny, jak přitáhnout do země větší objem filmových zakázek.

Nese s sebou zájem zahraničních filmařů i stinné stránky? Jak to vypadá na filmovém place velkorozpočtové série? Kdy u nás začnou globální hráči vytvářet původní obsah a co blokuje rozvoj lokálních online platforem?

A kde vidí hlavní témata a příležitosti pro rozvoj tuzemského filmového průmyslu energická dáma, která před lety vyměnila natáčení spektáklů z Brucem Willisem za ministerskou kancelář?