Úder podzimu je silný: klesá teplota, nebe šedne a na zahrádkách svých oblíbených podniků už vysedávají jen otužilci a zavilí kuřáci.

Čtěte také: Rychlý a kvalitní oběd? Tohle je skulina mezi fastfoodem a byznys lunchem

Spolehlivý recept na zahnání chmur po dlouhém létě je posezení s někým, kdo vám rozumí, kdo má pochopení a kdo vám dokáže namíchat drink, který vás povzbudí a rozveselí. Pokud ještě nemáte svůj bar a svého barmana či barmaid, zadejte se!

Tady je seznam našich pražských nejoblíbenějších podniků:

Schody Home Bar

Na Starých zámeckých schodech najdete podnik tak domácký, že to u nás zatím nemá obdoby. Dovnitř je vidět oknem – to je také způsob, jak upozornit barmana, že chcete dovnitř, bude vám totiž odemykat.

Prostor v historickém domě získal před časem zbrusu nový lesk za pomoci designérské dvojice Vrtiška–Žák, o náplň se postaral tým z koktejlového Parlouru.

Klasický bar s výstavkou lahví tu ale nehledejte, obsluha okolo vás bude takřka tančit, dotazovat se a podle přání míchat. Na Hrad se netlačte, Schody úplně postačí.

Martinez Bar

Prostorný podnik v Budečské ulici na Vinohradech zacelil bolavou ránu své čtvrti: konečně je tu místo, kde se dá dobře pít, jíst, a ještě k tomu vypadá výborně. Nápoje vznikají u bělostného mramorového pultu v přední části.

Hned vedle se ukrývá kuchyně, odkud k hostům přicházejí drobné asijské pochoutky – kupříkladu domácí kimči nebo vlastnoručně zhotovované taštičky.

Jelikož jeden z majitelů je zkušený architekt z ateliéru SOA, není se co divit, že exoticky laděný interiér je stejnou měrou živý i uhlazený – snadno tu uniknete do tropů.

Banker’s Bar

Haštalské náměstí patří k nejklidnějším místům jinak až příliš turisticky živého Starého Města. Tedy jen naoko, za dveřmi a okny se ukrývají skvělé podniky – kávový bar Onesip nebo michelinská restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise.

Do téhle společnosti skvěle zapadá i koktejlový bar, který je retro pouze svým vzhledem a dekorem.

V Banker’s totiž velmi dobře vědí, co se ve světě míchaných nápojů děje, a nebojí se to předvádět. Při neformálním obchodním jednání nebo plánování příštích investic si tak můžete na koktejlu pochutnat podobně jako v kterékoli jiné metropoli finančního světa.

Shrink’s Office

Nezbytná rezervace, důmyslně ukrytý vchod a konceptuálně pojaté menu, které se více než silně inspiruje legendárním testem dr. Rorschacha s inkoustovými skvrnami – to všechno by vás mohlo odradit od návštěvy tohoto baru. Ale byla by to chyba.

Péče, které se vám za projevenou důvěru dostane, a chutě, jež si tu budete moct užívat v prostředí připomínajícím spíše gentlemanský klub než ordinaci psychiatra, za sestup do sklepních prostor na Novém Městě rozhodně stojí. Je to určitě ta nejpříjemnější terapie, jakou v metropoli pořídíte.

Hemingway Bar

Myšlenkami se chcete přenést na Kubu. Nebo na koridu. Případně na širé moře. A když si objednáte drink, chcete se nechat dobře pobavit, asi jako když se zaposloucháte do vyprávění někoho, kdo život skutečně žije a vydává se neprošlapanými stezkami.

Hemingway je klasický v tom nejlepším slova smyslu, místy tudy zavane mírná nostalgie, ale sezonní nápojový lístek vypovídá o touze po čemsi novém a současném.

A neobejde se to tu bez špetky humoru, byť suchého.