Zájem o investice v České republice loni projevilo 252 zahraničních investorů, meziročně o 224 méně.

Ve srovnání s rokem 2021 klesl také počet dojednaných investičních záměrů, a to z padesáti tří na dvacet čtyři. Vyplývá to z výroční zprávy státní agentury CzechInvest. Investičních pobídek bylo podle ní loni podáno dvacet tři, zatímco v roce 2021 jich bylo třicet šest.

„V roce 2022 jsme se zaměřovali na podporu investic ze strategických oblastí obnovitelných zdrojů energie, elektromobility, cirkulární ekonomiky, umělé inteligence či pokročilých materiálů,“ uvedla agentura.

Na tuzemský trh přislíbili podle ní zahraniční investoři v uplynulém roce přivést devatenáct miliard korun, což je o šest miliard korun méně než předloni.

V první výzvě programu Technologická inkubace z loňského roku, který je určen na podporu začínajícím firmám v oblastech umělé inteligence, mobility, vesmírných technologií nebo kreativního průmyslu, bylo schváleno třicet sedm projektů za necelých sto milionu korun.

Nejvíce, a to osmnáct, jich bylo z Prahy, následoval Jihomoravský kraj s jedenácti projekty.

O podporu v první výzvě celkem zažádalo 116 startupů. Program Technologická inkubace je podle CzechInvestu „historicky největší projekt agentury“.

V druhé výzvě, která byla uzavřena 19. června letošního roku, je 196 žadatelů. V horizontu pěti let program plánuje podpořit přibližně 250 startupů částkou zhruba 680 milionů korun, informovala agentura.

Pro investory bylo loni podle CzechInvestu vypracováno 129 nabídek nemovitostí, což je proti roku 2021 o třináct méně. V nabídce měla agentura 677 nemovitostí, v roce 2021 jich bylo 711.

O sedmnáct procentních bodů se loni meziročně zvýšil podíl poptávaných brownfieldů, tedy už v minulosti zastavěných nebo jinak využívaných ploch, na padesát jedna procent.

CzechInvest je státní agentura na podporu investic, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu.

Založena byla v roce 1992. Pomáhá tuzemským firmám se vstupem na zahraniční trhy nebo se zaměřuje na zvýšení investičního potenciálu České republiky.