Po osmi letech fungování letos květinová farma Loukykvět utlumuje prodej kytic z řezaných květin, ruší květinové předplatné nebo nabídku svatební výzdoby. Lidé šetří na zbytném zboží a tím řezané květiny bezpochyby jsou, říkají majitelé Karol a František Hábovi. 

Plné květy aster, jiřin nebo pivoněk na Valentýna, MDŽ nebo Den matek jsou pro zákazníky samozřejmostí, pro majitele tuzemské květinové farmy výzva. Největší poptávku po řezaných květinách zaznamenávají od ledna do května a poté na podzim, což je mimo přirozenou sezonu v Česku.

„Jednoduše zákazníci chtějí kupovat květiny, než jim rozkvete zahrádka, čemuž rozumíme. Ale vzhledem k tomu, že máme v Česku chladnější zimy v porovnání třeba s Holandskem, náklady na vytápění skleníků a fóliovníků jsou značné,“ popisuje Karol Hábová, která s manželem Františkem provozuje květinovou farmu Loukykvět v Mšeckých Žehrovicích nedaleko Prahy.

Karol a František Hábovi z květinářství Loukykvět

Pokles poptávky po řezaných květinách pozorují od druhé vlny covidu, kdy se zdražily obalové materiály. Další ránou pak bylo zvýšení cen energií a poslední kapkou zvednutí sazby DPH u řezaných květin z patnácti na 21 procent. 

„Při zhoršující se ekonomické situaci zákazníci jednoduše odepíšou zbytné zboží a tím řezané květiny nepochybně jsou,“ říká Hábová s tím, že v porovnání s posledními roky jim klesla poptávka o čtyřicet procent. A nejsou sami, loni na podzim ukončila produkci například farma Kveteto od Tábora.

„Vidíme zájem o levnější alternativy, ať už ve formě květinového samosběru, nebo sadbového materiálu, jako jsou semena či sazenice, kdy si květiny k řezu vypěstujete na své zahradě,“ dodává Hábová s tím, že řezané květiny budou nabízet už jen letos, sezona pojede do podzimu. 

Ukončují třeba službu květinového předplatného, kdy mohli lidé sobě nebo svým blízkým objednat pravidelnou dodávku čerstvých květin či možnost svatební výzdoby.

Kromě vysokých nákladů na vytápění a menší poptávky po řezaných květinách přiměl majitele Loukykvět k omezení produkce i vleklý sousedský spor.

„Naše podnikání splňuje všechny limity, které se potenciálního obtěžování našich sousedů týkají, což potvrdilo i nezávislé měření. I když jsme se dlouho pěstování květin k řezu nechtěli pustit, sousedské neshody to převážily.“

Konkurovat levnějším květinám především z farem v Africe nebo holandských aukcí je pro české producenty problematické.

„Pěstování vyžaduje velké množství manuální práce, třeba v Holandsku masivně investují do automatizace, kdy na tulipány lidská ruka ani nesáhne, takže může svazek tulipánů v supermarketu stát 99 korun,“ vysvětluje Hábová.

V Česku navíc nejsou dostupné přípravky na ochranu rostlin specificky pro řezané květiny, protože se podle Hábové velkým firmám vůbec nevyplatí je v Česku registrovat.

„V Holandsku mají místní pěstitelé také velkou výhodu v aukci, která jim zajišťuje odbyt. V Česku žádné odbytové družstvo pro pěstitele květin neexistuje, takže si musíte květiny nejen vypěstovat, ale i odbytovat.“

Farma nicméně nekončí, zaměřovat se bude ale už jen na projekty, které jí dobře fungují: prodej semen, sazenic trvalek a letniček, květinové workshopy a samosběry.