Koronavirová pandemie řadu věcí zpomalila či zastavila, rozhodně to však neplatí pro naše podcasty. A když už nemůžou naši respondenti za námi, pomůžou chytré technologie. S jejich pomocí jsme si tak mohli pohovořit i s Chrisem Vincentem, senior design inženýrem technologického obra Dyson, přímo do zasedačky společnosti v britském Malmesbury. 

Počátky dnešního Dysonu sahají až do sedmdesátých let, kdy jeho zakladatel, sir James Dyson, vymyslel vůbec první prototyp bezsáčkového vysavače. Trochu tím vynálezem předběhl svou dobu, ale po počátečních peripetiích a nezdarech, bez nichž se neobejde žádná skvělá success story, se mu podařilo se svým nápadem prorazit ve světě a postupně vybudovat úspěšný globální brand. 

Na počátku devadesátých let pak v Malmesbury v britském hrabství Wiltshire vzniklo výzkumné centrum a továrna společnosti Dyson, kterou dnes už všichni vedle vysavačů znají přinejmenším pro jeho rychlovysoušeče rukou, jež najdete na letištích po celém světě, nebo designové fény. Značka toho však vyrábí mnohem víc a před několika lety se dokonce pustila i na pole elektromobility.

Třiasedmdesátiletý James Dyson ve společnosti dodnes aktivně působí, řídí její vizi a jako chief engineer se podílí na vývoji nových produktů. Proto se s ním v práci často setkává i Chris Vincent. „Pracovat s Jamesem je někdy velká výzva. Když se mu něco nezdá, musíte ho nade vší pochybnost přesvědčit praktickými důkazy, že je vaše vize správná. Zároveň je ale velice rozumný a neskutečně chytrý, takže vám často vnukne myšlenku, na kterou byste sami třeba nepřišli,“ říká o svém náročném šéfovi mladý inženýr, který právě teď pracuje na finální fázi nového produktu, o němž ale zatím nemůže říct víc.

O čem všem jsme s Chrisem Vincentem v BrandVoice podcastu ještě hovořili?

Jak vypadá práce vývojového inženýra v technologické společnosti založené na inovacích?

Chris Vincent do Dysonu nastoupil hned po získání titulu strojního inženýra na Birminghamské univerzitě a v týmu New Product Innovations pracuje už sedmým rokem. Za tu dobu se z eléva vypracoval až na pozici vedoucího inženýra. A když mluví o své práci a nejrůznějších pokusech, které při vývoji nových produktů spolu s kolegy provádí, skoro mu závidíte, že si vlastně může každý den hrát.

Jak společnost ovlivnila koronavirová pandemie?

Podobně jako drtivou většinu firem ovlivnila letošní koronavirová krize také fungování Dysonu. Vyžádala si nezbytná bezpečnostní opatření, rozšíření home officů a další kroky. Přesto se podle Chrise Vincenta i z těžkých časů dá mnohé naučit. Co si z nich vzali v Dysonu a jak pomohla celá situace urychlit některé věci?

Roboti a umělá inteligence

Inovace a nové technologie tvoří jádro filozofie Dysonu. Bez sofistikovaných robotů by se jeho výroba už dávno neobešla, využívání umělé inteligence patří k důležitým prvkům při vývoji nových projektů. Chris Vincent dobře ví, jak s nimi pracovat, a podělil se o to, jak je v Dysonu využívají. 

Proč a jak Dyson studuje prach?

Prach je v Dysonu velké a fascinující téma. Nejenom kvůli vysavačům, ale také třeba kvůli jeho čističkám vzduchu. „Abychom věděli, jak správně prach chytit, musíme ho dobře poznat. Jaké má druhy, jak se ty jednotlivé druhy chovají a za jakých podmínek,“ vypočítává Chris Vincent. Co všechno jsme se od něj o prachu ještě dozvěděli?

Elektromobil z Dysonu

O vysavačích, vysoušečích nebo fénech už byla řeč, ne každý ale ví, že se společnost před několika lety pustila i do vývoje vlastního elektromobilu. Zapojilo se do něj 500 zaměstnanců a vyžádal si investice v řádu desítek milionů liber. Vznikl dokonce prototyp vozu, vloni byl však celý projekt zastaven, protože by nebyl „komerčně životaschopný“. Co přesně se stalo, využije Dyson vynálezy, které při vývoji vozu vznikly, a je možné, že se k elektromobilitě ještě v budoucnu vrátí? 

Dyson Institute of Engineering and Technology

V roce 2017 společnost založila vlastní institut věnující se vyššímu vzdělání pro studenty, které zajímá kariéra inženýrů. Dyson jim nabízí inženýrské studium kombinované s placenou praxí v rámci společnosti, a od příštího roku dokonce bude moci svým absolventům udělovat akademický titul. Nejlepší způsob, jak si vychovat ty nejlepší mozky uvnitř firmy…

James Dyson Foundation

„Ve škole jsem se rozhodl věnovat umění, protože od vědy mě odrazovaly všechny ty různé vzorečky. Nic tyto dva prvky nekombinuje tak, jako to dělá konstrukční inženýrství. Na strojírenství jsem narazil jen náhodou a okamžitě jsem se rozhodl, co chci dělat – vytvářet věci, které fungují lépe.“ To jsou slova samotného Jamese Dysona, který v roce 2002 inicioval vznik nadace, jejíž hlavní misí je inspirovat mladé lidi, aby se vydali na dráhu inženýrů/vynálezců, jako to kdysi udělal on sám. Nadace dnes řídí nejrůznější projekty ve 27 zemích po celém světě.

Budoucnost

Otázky a hlavně odpovědi na to, kam chce Dyson do budoucna směřovat, provázely celý rozhovor s Chrisem Vincentem. Poslechněte si celý podcast a vše se dozvíte přímo od jednoho z povolaných, kteří tvoří srdce inovativního technologického giganta.