Ruskem podporovaní separatisté na východě Ukrajiny zablokovali přístup k vyhledávači Google. V pátek to dle agentury Reuters uvedli vůdci samozvaných republik s odvoláním na údajné dezinformace.

Denis Pušilin, lídr samozvané Doněcké lidové republiky, ve zprávě zveřejněné na svém Telegramu obvinil společnost Google z propagace „násilí proti všem Rusům“ a uvedl, že na vině jsou „manipulátoři z americké vlády“.

„Pokud Google přestane provádět svou zločinnou politiku a vrátí se do hlavního proudu práva, morálky a zdravého rozumu, nebude mu nic bránit,“ řekl. Důkazy na podporu těchto tvrzení neuvedl. Společnost Google na žádost Reuters o komentář bezprostředně nereagovala.

Od vyslání vojsk na Ukrajinu 24. února Rusko a jeho zmocněnci na východě Ukrajiny obviňují západní společnosti z šíření protiruské propagandy a jednostranného postoje ke konfliktu.

Rusko v březnu zakázalo Facebook a Instagram poté, co soud shledal společnost Meta vinnou z „extremistické činnosti“. Rusko tak reagovalo na dočasné umírněnější přístupy Facebooku vůči nenávistným příspěvkům na adresu ruských agresorů. Moskva již dříve omezila přístup k Facebooku v reakci na skřípnutou monetizaci některých ruských médií na této platformě.

Doněcká i Luhanská lidová republika tehdy Rusko následovaly a zablokovaly Facebook a Instagram.