Navrhujeme, stavíme a testujeme nové způsoby, jak se dostat z bodu A do dobu B. Tahle věta na vás vyskočí, když si do vyhledávače zadáte Zee.Aero a dostanete se na minimalistický web tajemného sanfranciského startupu.

Také se dočtete, že stávající tým hledá nové lidi, a z několika málo slov jako aircraft nebo aerodynamics si potvrdíte, že máte co do činění s letectvím. A to je všechno.

Že jste o Zee.Aero nikdy neslyšeli? Pak patříte mezi většinu obyvatel světa. A znamená to, že lidé, kteří za tímhle startupem stojí, odvedli dobrou práci. Jak vám dojde při prvním pohledu na jeho web, vědět se toho o něm moc nemá. Zee.Aero ale za pozornost stojí – pracuje totiž na vývoji funkčního létajícího auta.

Bloomberg Businessweek nedávno navíc přišel se senzačním odhalením – zakladatelem a hlavním investorem Zee.Aero je Larry Page. Ten, který spolu se Sergejem Brinem založil Google, a stal se tak dvanáctým nejbohatším mužem světa.

Generated by IJG JPEG Library

Larry Page

Řekli byste si, že Google k zapsání se do historie lidstva stačí, že? Z toho, co Page občas utrousí do novin (o Zee.Aero přitom nemluví), je ale jasné, že by po sobě rád zanechal i něco hmatatelného. A když dodáme, že mezi jeho přátele patří Elon Musk, se kterým sdílí vášeň pro futuristické dopravní prostředky, tak vás jeho spojení se Zee.Aero už tolik nepřekvapí. Ostatně i Google už dávno není jen vyhledávač, ale taky společnost, která vyvíjí autonomní auta anebo hledá lék na rakovinu.

Zee.Aero ale s Googlem ani s holdingem Aplhabet nemá nic společného. A to i když sídlí hned vedle jeho centrály v sanfranciském Mountain View. Jak popisuje Bloomberg, v dvoupatrové budově bylo pro Zee.Aero původně určeno jen první patro a druhé si Page, který stále chce zůstat v utajení, vyčlenil pro sebe. Podle Bloombergu si v něm vybudoval dokonalé miliardářské doupě s cennými obrazy, lezeckou stěnou či originálem motoru jedné z raket Space X, který mu věnoval Elon Musk.

patent

Návrh létajícího auta Zee.Aero

Aby zůstal inkognito, tak mu zaměstnanci – kteří mimochodem údajně dostali manuál, jak komunikovat s médii a jak jim toho prozradit co nejméně – říkali GUS, the guy upstairs. Nevydrželo jim to ale dlouho, Zee.Aero se rozrostlo a Page musel i se svými hračkami druhé patro uvolnit. A to i když do firmy podle zjištění Bloombergu investoval už na 100 milionů dolarů.

Nyní má Zee.Aero něco kolem 150 lidí a podaný patent na malé elektrické vozidlo pro osobní přepravu, které by dokázalo přistávat a vzlétat vertikálně, tedy stejně jako helikoptéra. Jak daleko se vývojáři a konstruktéři dostali, je také tajemství. Na letišti v nedalekém městečku Hollister sice probíhají letecké zkoušky dvou prototypů, jsou ale samozřejmě tajné a kromě několika náhodných svědectví nebo kusých informací od externích pilotů se toho na veřejnost moc nedostalo.

Jedna informace přeci jen ještě unikla. Larry Page by létající auto opravdu rád, a tak kromě Zee.Aero financuje ještě konkurenční startup Kitty Hawk.