Seznam dolarových miliardářů se rozrostl o dalšího člena. Je jím Brian Armstrong, CEO a spoluzakladatel kryptoměnové směnárny Coinbase.

Čtěte také: Zdeněk Tůma: Proč kryptoměny nejsou peníze a jak jim bankéři říkají

Pětatřicetiletého amerického podnikatele do pomyslného elitního klubu vyneslo poslední kolo financování, v němž do jeho projektu připlulo astronomických 300 milionů dolarů. Valuace společnosti se tak dostala k osmi miliardám dolarů (z původních 1,6 miliardy!) a hodnota Armstrongova podílu nabobtnala na odhadovaných 1,3 miliardy.

Posledního investičního kola, které proběhlo na konci letošního října, se navíc účastnili hvězdní hráči finančního světa, například Wellington Management nebo Andreessen Horowitz.

„Čerstvý“ dolarový miliardář Brian Armstrong

Coinbase je online směnárna, kde za svou fiat měnu můžete po registraci a ověření totožnosti nakoupit bitcoin, litecoin, ethereum a další kryptoměny. Armstrong a jeho společník Fred Ehrsam ji založili v roce 2012 a vybudovali z ní extrémně ziskovou organizaci, která jen loni svým investorům vydělala miliardu dolarů.

A navzdory ne zrovna příznivé situaci na kryptoměnových trzích, kdy za posledních několik měsíců zmizelo v propadech až 600 miliard dolarů, míří na solidní čísla i letos – podle Bloombergu by její příjmy měly být ještě o třetinu vyšší než loni.

Základ má firma každopádně slušný, už nyní registruje přes 20 milionů uživatelů a je největším nástrojem svého druhu ve Spojených státech. Nejnovější investiční peníze by měla využít na globální expanzi (více fiat měn, za něž lze nakupovat) a také na rozšíření nabídky o další alternativní kryptoměny.

Armstrong by na svou směnárnu také rád přivedl finanční instituce. Obchodní model Coinbase je založený na poplatcích (jednotky procent) za směnu a objem, který by mohly velké firmy obchodovat, tak pochopitelně skýtá značný potenciál.

Úspěch firem jako Coinbase je každopádně pevně svázán s úspěchem kryptoměn – poptávkou a navazujícími možnostmi, jak digitální měny využít. Armstrong a spol. proto nepochybně tleskají třeba pokladníkovi Ohia Joshi Mandelovi, díky kterému nyní mohou společnosti v tomto středozápadním státě USA platit daně v bitcoinech.

Malý krok pro člověka, velký krok pro technologické evangelisty…