V Praze vznikne nová univerzita. Na jejím vybudování se dohodli lidé, kteří stojí za současnou Vysokou školou CEVRO, s nově vzniklou Nadací C-EDUCA. Spolu s dalšími byznysmeny na to mají připravenou miliardu korun.
Nápad to není zcela nový. Už několik měsíců se o něm šuškalo a jeden z hlavních aktérů, podnikatel, investor a čtvrtý nejbohatší Čech Pavel Tykač, který s největším akcionářem zbrojního impéria Colt CZ Group René Holečkem spoluzaložil zmiňovanou nadaci, několikrát veřejně naznačil, že ho podpora univerzitního vzdělání enormně zajímá.
Ostatně už před více než rokem v rozhovoru pro magazín Forbes vykresloval svůj cíl v podobě silné, nezávislé a konzervativní vysoké školy.
„Nyní na ní začínáme pracovat a dává se kolem toho vcelku silná parta bohatších a rozumných lidí, kteří si uvědomují hodnotu toho, tu mít opravdu nelevičáckou školu,“ popisoval už dříve Pavel Tykač v rozhovoru.
Na začátku listopadu projekt dostal veřejně jasnější obrysy. K oznámení si Pavel Tykač a Ivan Langer, který CEVRO založil, vybrali osmnácté narozeniny školy. Pustí se do rozšíření studijních programů, včetně těch doktorských, zintenzivní výzkum a postupně posílí pedagogický sbor o kapacity z tuzemska i zahraničí.
Zároveň odtajnili, že mezi podporovateli je celá plejáda známých tváři českého byznysu. „Bez velké podpory a bez velkých peněz mimořádná škola vzniknout nemůže a my chceme ty nejlepší talenty,“ říká Pavel Tykač.
Proč do toho jdete?
Považuji vzdělání za jednu z nejdůležitějších věcí. Příležitost, která nás jako Česko může posunout dál. Máme tu skvělé projekty základních a středních škol, zdá se mi ale, že kvalitní vysoká škola, která možná nebude produkovat studentů moc, ale budou to absolventi kvalitní a špičkoví, tak tady není. A ke vzniku takové školy je potřeba jednak spousta času, ale i peněz.
Zakladatel CEVRO Ivan Langer řekl, že jednou z jeho ambicí je přivést do Prahy ty nejlepší učitele…
Já vidím, že v některých zemích v Evropě existují kvalitní domácí školy, jež produkují absolventy, kteří se potom prosazují ve špičkových pozicích v soukromých firmách i ve státní sféře. Zdá se mi, že přispět k tomu, aby Česko mělo něco podobného, to je ta přidaná hodnota, kterou můžeme CEVRO my dva s Reném přidat.
Právě s René Holečkem jste založili nadaci C-EDUCA. Znamená to, že nadace vznikla pouze pro projekt této univerzity, nebo je to jen první krok a už teď se poohlížíte i jinde a vzdělávacích projektů v budoucnu podpoříte víc?
To, jestli si v budoucnu vybereme víc vzdělávacích projektů, na to teď neumím odpovědět. V tuhle chvíli chceme maximálně přispět k tomu, aby rostlo CEVRO. Nemohu vyloučit, že se v budoucnu stane něco dalšího, ale ve výhledu nic nemáme.