Stále si, pánové, myslíte, že by měla doma uklízet vaše přítelkyně nebo manželka? Nebo se dámy domníváte, že je to pořád váš úkol? Omyl. Předsudky bortí český startup LidskáSíla.cz, který se stará o úklid ve více než 1600 domácnostech v Praze, Brně a Plzni, do nichž vysílá své dámy na úklid.

„Funguje to jednoduše: na webových stránkách vyplníte formulář, kde uvedete, jestli chcete jen základní úklid, nebo i například umýt okna. Vyplníte adresu a čas, kdy se má naše dáma dostavit, a také to, jestli tento úklid vyžadujete pravidelně, nebo jen jednorázově. Přes náš web také zaplatíte a my vám do 24 hodin vyšleme jednu z našich dam,“ vysvětluje technický ředitel Šimon Podlipský, který spolu s Michaelou Somolovou a Robertem Vojáčkem LídskouSílu.cz v roce 2015 založil a v současné době společně vedou tým 17 lidí.

A kdo jsou dámy na úklid? A proč jen ženy? Na úklid ve firmě dřív zkoušeli také pány, zákazníci však byli většinou nepříjemně překvapeni. Proto teď angažují jen slečny i paní různého věku, které bydlí na odlišných místech. K vám domů se tak dostaví ta, která bydlí nejblíže, která nemá například alergii na zvířata nebo nemá problém ze zdravotních důvodů umýt okna. Lidskásíla.cz se totiž nestará jen o samotné zákazníky, ale také o to, aby práce vyhovovala jejich dámám.

„Na věku nám nezáleží, nejdůležitější jsou zkušenosti a především charakter, protože od toho se pak odvíjí vše ostatní,“ říká Somolová, která sbírala zkušenosti pro LidskouSílu.cz například jako obchodní zástupkyně nebo během dvouletého pobytu v New Yorku, kde pracovala jako au-pair.

tym

Tým úklidového startupu: Robert Vojáček, Šimon Podlipský a Michaela Somolová.

Dámy si projdou pětihodinovým školením, kde se věnují bezpečnosti i technice úklidu a komunikaci se zákazníkem. „Není to o tom, že dámu jen propojíme se zákazníkem. Neustále s ní komunikujeme, aby věděla, že jsme tady pro ni,“ dodává Somolová a důkazem může být živá interní facebooková skupina nebo interní noviny.

Důležitá je pro LidskouSílu.cz také dochvilnost a spolehlivost a tu mají pod kontrolou díky speciální aplikaci. Jejím prostřednictvím musí každá dáma potvrdit, že jde k zákazníkovi a že je u něj doma, aplikace totiž ověřuje polohu pomocí GPS v čas úklidu. „Pokud by se naše dáma nemohla dostavit, pošleme místo ní ihned náhradu a známe přesně začátek a konec úklidu, takže pokud dáma pracuje déle, nemusí se s nikým dohadovat,“ vysvětluje Vojáček, který dodává, že se plánují zaměřit také na úklid firem nebo expanzi do zahraničí.

Čtěte také: 6 důvodů, proč už nikdy nebudete muset vzít do ruky smeták

Další velkou výhodou je, že si sama dáma určí, kdy chce pracovat. A jak se ukazuje, nových sil by se do týmu LidskéSíly.cz hodilo více, především kvůli nízké nezaměstnanosti v Praze. „Jiné je to například v Plzni, kde projekt teprve rozjíždíme a kde je nezaměstnanost větší. Na druhou stranu ale v Plzni stále panuje klasický model, ve kterém mají ženy své role v domácnosti. Plzeňák se tak určitě nebude v hospodě chlubit, že má paní na úklid, zato v Praze ano,“ vysvětluje Vojáček, který přišel na myšlenku založit LidskouSílu.cz právě tak, že sám úklid potřeboval a bylo pro něj obtížné najít jednoduchým způsobem někoho důvěryhodného a pečlivého.

Právě genderové hledisko je na celém projektu zajímavé. „Naši zákazníci jsou většinou moderní lidé, kteří využívají služby jako Zoot nebo Damejidlo.cz, přesto se ale ukazuje, že si naši službu ženy nechají od mužů schválit nebo naopak muži přicházejí za ženami s tímto nápadem a musí tuto volbu prodiskutovat. Nakonec službu vždy objednává sama žena. Vlastně to ukazuje, že si ženy pořád nejsou svou rolí v domácnosti jisté, není to tak, že by většina žen řekla: Jsem moderní a nebudu uklízet. Naopak spousta z nich ještě před příchodem naší dámy uklidí,“ směje se Somolová. „To už ale po třetím úklidu odpadne.“