skip to main content
Hry

Zaklínačská mánie přetéká z obrazovek. Po seriálu lámou rekordy knihy i hra

Vyšla už v roce 2015 a setkala se tenkrát s velkým úspěchem, přesto videohru Zaklínač 3: Divoký hon nikdy nehrálo najednou tolik lidí jako na začátku letošního roku. V jednu chvíli ji zapnulo až 101 930 hráčů!

Důvody není třeba složitě hledat: 20. prosince vypustil Netflix očekávaný seriál Zaklínač, který je – stejně jako hra – na motivy knih polského spisovatele Andrzeje Sapkowského.

Podle dat společnosti Parrot Analytics jde o momentálně nejžádanější seriál napříč platformami, tedy alespoň ve Spojených státech. Tam o něj projevilo zájem 122 milionů diváků, a Zaklínač tak předstihl i ambiciózního Mandaloriana od konkurenční služby Disney+ (115 milionů diváků).

Reklama

Seriál se sice setkal s rozpačitým přijetím u kritiků (61 procent na agregátoru recenzí Rotten Tomatoes), fanoušci z něj byli ale převážně nadšení (93 procent).

Podle dat Netflixu se stal Zaklínač šestým nejsledovanějším pořadem (opět v USA) v roce 2019, a dokonce druhou nejpopulárnější původní sérií, přičemž na obojí mu stačilo pouhých 11 dnů. 

Zdá se tedy, že se Netflixu vyplatila rozsáhlá investice, kterou do seriálu vložil. Podle odhadů se rozpočet pohybuje kolem 80–90 milionů dolarů, což by vycházelo zhruba na 10 milionů na epizodu, tedy srovnatelně s epickou Hrou o trůny od HBO. A už dopředu začal chystat druhou sérii.

Reklama

Z úspěchu seriálu nyní těží i další zaklínačské produkty. Nevyhnulo se to pochopitelně ani knihám: Sapkowski se stal na konci roku dočasně nejžádanějším autorem na Amazonu. Knihy Poslední přání, Krev elfů a Meč osudu jsou dokonce ve fyzické podobě vyprodané a musíte si na jejich dodání počkat. První dvě jmenované se dostaly i na seznam bestsellerů New York Times.

Především však z popularity těží polské studio CD Projekt RED, autor videoherní série se Zaklínačem. Třetí díl s podtitulem Divoký hon patřil k nejúspěšnějším titulům všech dob již před seriálem – výborně hodnocené hry se prodalo 20 milionů kusů. Dá se však čekat, že přes vánoční období toto číslo zase výrazně vzrostlo i proto, že autoři chytře nabídli celou sérii v těchto dnech se slevou.

Snímek ze hry Zaklínač 3: Divoký hon

V uplynulých týdnech navíc studio potvrdilo, že se Sapkowským uzavřelo novou dohodu o pokračování spolupráce. O dalším pokračování hry tak nyní nikdo nepochybuje, i když prioritu má v CD Projektu momentálně jiný očekávaný projekt, sci-fi epos Cyberpunk 2077.

Polský spisovatel přitom zprvu dával od titulů ruce pryč, protože pokládal videohry za stupidní. I ty však pomohly z jeho díla stvořit fenomén, který svět původních stránek dávno přerostl. A nejlepší léta má zřejmě ještě před sebou.

Reklama
Reklama