Situace v hutní společnosti Liberty Ostrava je velmi vážná, zaměstnanci se do práce příští týden pravděpodobně nevrátí, řekl po jednání Průmyslové aliance odborových svazů předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.

Svědčí o tom podle něj to, že Liberty nyní vypouští zásoby vody, aby nezamrzla. Do práce se lidé měli vrátit ve středu, místo toho ale Liberty Ostrava a společnost Tameh Czech, která Liberty dodává energie, oznámily, že se tak stane až 9. ledna.

Zaměstnanci Liberty i Tameh jsou doma od loňského 22. prosince, protože huť je bez energií. Tameh jejich dodávky zastavil.

„Chtěl bych říci, že situace v Liberty je velmi vážná. My jsme nějaké informace od kolegů z Liberty dostali, nyní se tam vypouští voda, protože se čekají mrazy. To je další důkaz toho, že firma nemůže příští týden najet,“ uvedl Ďurčo.

Dalším tématem dnešního jednání podle Ďurča bylo také to, jakým způsobem majitel Liberty Ostrava, kterým je Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, vyváděla z firmy peníze. „Chtěl bych vyzvat k tomu, aby policie jednala, aby prověřila vyvedení těch osmi miliard korun ze společnosti Liberty,“ řekl.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, už delší dobu čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky.

Tameh skončil v prosinci v úpadku, přičemž v insolvenčním návrhu uvedl, že mu Liberty, jeho jediný zákazník, za služby už půl roku neplatí a dluží mu dvě miliardy korun. Liberty Ostrava má i s dceřinými firmami zhruba 6000 zaměstnanců, Tameh přes 300.

Huť chrání před věřiteli moratorium vyhlášené soudem. Tento měsíc ale musí firma zahájit restrukturalizaci. Zástupci Liberty uvedli, že chtějí v lednu znovu uvést do provozu vysokou pec, která je od loňského října v takzvaném teplém útlumu, kdy se udržuje podstatně nižší teplo než při běžném provozu.