Zaměstnancům ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel vzrostou v příštím roce mzdy v průměru o deset procent, dostanou měsíčně navíc zhruba 2500 korun. Na dodatku ke kolektivní smlouvě se dohodli zástupci vedení a odborů, smlouvu podepsali dnes. ČTK to řekli mluvčí firmy Jana Dronská a předseda podnikové odborové organizace Roman Ďurčo, který je zároveň předsedou Odborového svazu Kovo.

„Situace v ocelářství je složitá, ale je pro nás důležité, abychom byli dobrým zaměstnavatelem a měli stabilizovaný tým zkušených zaměstnanců. Dohoda na dodatku ke kolektivní smlouvě je z naší strany jasné potvrzení, že to myslíme vážně,“ uvedl generální ředitel podniku Radek Strouhal.

Mluvčí uvedla, že část navýšení už se promítla zaměstnancům do výdělku a další část bude promítnuta od 1. dubna. Přijaté změny podle ní mimo jiné také navazují na nová vládní úsporná opatření. Firma má téměř 850 zaměstnanců.

„S výsledkem jsme určitě spokojeni. Jsme velmi rádi, že pokud opravdu inflace nepřesáhne určitou hranici, tak nám konečně v příštím roce porostou reálné mzdy,“ řekl Ďurčo.

Uvedl, že každý zaměstnanec dostane do pevné složky mzdy zhruba 2200 korun. „Z toho se samozřejmě vypočítávají potom příplatky za víkendy a rizikové příplatky, takže zhruba 2500 korun dostane každý. Plus samozřejmě tam jsou vánoční a letní bonusy zhruba ve výši 15 000 a každý zaměstnanec dostane 1700 korun příspěvek na penzijní připojištění,“ řekl Ďurčo.

Zvýšila se částka na odstupné pro zaměstnance při případném propouštění. „Zaměstnanci, kteří pracují v podniku více než 30 let, můžou dostat při organizačních změnách navíc až dvanáctinásobek odstupného. Doteď ale byla maximální částka 300 tisíc, teď se to navýšilo na 350 tisíc korun,“ řekl Ďurčo. Uvedl, že se zvýšily i benefity při životních a pracovních jubileích či při odchodu do důchodu

„V návaznosti na podepsaný dodatek můžeme potvrdit, že jsme stabilní společnost s adekvátním mzdovým ohodnocením a mnoha zaměstnaneckými benefity, jako je například letní a vánoční bonus, příspěvek na penzijní připojištění, cafeterii ve výši až 21 tisíc korun ročně,“ doplnila personální ředitelka Žaneta Giel Sigmundová.

Také zaměstnanci podniku Vítkovice Steel se v pondělí zapojí do protestu proti krokům vlády. „Ve 12:00 se zastaví provoz. Bude probíhat mítink se zaměstnanci, kde by měli promluvit místopředsedové odborů i zástupci managementu, že se jim nelíbí situace, zejména co se týče energií. A samozřejmě máme dva autobusy, které jedou do Prahy,“ řekl Ďurčo.

Uvedl, že ve funkci předsedy podnikových odborů by měl na konci roku skončit. „Ještě jsem chtěl dodělat tuhle kolektivní smlouvu, protože si myslím, že to bylo velmi zásadní, je to až do roku 2027, tak abych mužstvu pomohl. A budu se pomalu stahovat,“ řekl odborový předák.

Vítkovice Steel jsou tradičním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli. Firma je největším výrobcem ocelových plechů v České republice a jediným výrobcem štětovnic, které se používají především při zakládání staveb a zpevňování břehů vodních cest. Firmu vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu.