Ještě před pár měsíci se zdála investice do historického zámku čekajícího na rekonstrukci jako ideální příležitost. Nakoupit za relativně nízkou cenu, objekt zrekonstruovat a při silné poptávce po běžných i prémiových nemovitostech zámek zase prodat, případně výhodně pronajímat.

Aktuální extrémní zdražování stavebních materiálů i prací a nejistá situace kolem války na Ukrajině ale donutily některé zámecké pány a paní své záměry přehodnotit a historických sídel se zbavit. I za cenu toho, že půjdou s cenovkou dolů.

„Majitelé zámků určených k totální rekonstrukci jsou v současné době ochotni zlevňovat. Náklady jim stoupají a vlastníci, kteří své zámky prodávají, jsou si toho vědomi,“ popisuje Lenka Munter, expertka realitní kanceláře Luxent, která se segmentem prémiových nemovitostí zabývá.

Kupujícím se tak po případné slevě z kupní ceny mohou částečně vykompenzovat zvýšené náklady, s nimiž při rozsáhlé rekonstrukci musí počítat. „To se potkává s rostoucí poptávkou po dlouhodobých a jistých investicích, které historické nemovitosti představují,“ dodává Munter.

Obecně však podle hlasů z realitních kanceláří zůstává trh se zámky a dalšími historickými nemovitostmi stabilní. A to včetně pokračujícího, i když spíše mírného, růstu cen.

„Ceny historických nemovitostí se nesnižuji, jelikož se jedná o limitovanou a neopakovatelnou řadu unikátních architektonických památek,“ tvrdí Elena Jakubovic, zakladatelka realitní kanceláře Y&T Luxury Property.

Podobně aktuální situaci popisuje také Lucie Soukupová ze společnosti Chateau.cz, která se na zámky a historické nemovitosti zaměřuje. „Ceny se u zámků – před nebo po rekonstrukci – příliš nehýbou, spíše stagnují,“ konstatuje Soukupová. Navíc je v tomto segmentu těžší pozorovat nějaké trendy, protože každý objekt je specifický a případné prodeje se těžko zobecňují na celý trh.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Spíše než plošné snižování cen u zámků před rekonstrukcí je tak možné pozorovat určitou korekci očekávání majitelů a majitelek. „Někteří historické nemovitosti koupili hlavně s vidinou zisku, tedy na investici, a řadu let zkoušejí objekt prodat za cenu, která naprosto neodpovídá realitě. Události posledních měsíců je donutily snížit cenu na odpovídající současnému trhu,“ vysvětluje Soukupová.

I přes složitou situaci ve stavebnictví zůstává poměrně stabilní i poptávka po historických nemovitostech před rekonstrukcí. Koupit zrekonstruovaný nebo alespoň částečně zrekonstruovaný zámek je sice jednodušší, ale vyžaduje to vyšší počáteční investici. Zároveň je znát, že jsou nyní investoři opatrnější a někteří zatím spíše vyčkávají.

Největší poptávka bývá stabilně po menších zámcích ve Středočeském kraji, s větší zahradou. Pro komerční účely pak převažuje zájem o větší zámky v blízkosti Prahy, které lze přestavět na sanatoria, apartmánové zámky nebo seniorské bydlení.

Podle Eleny Jakubovic může být i v současné době nákup zámku, který na rekonstrukci teprve čeká, zajímavou investicí. „Ovšem spíše v případě, že má stavební povolení. Jinak bych se bála zdlouhavých povolovacích procesů, které mohou projekt prodloužit na léta,“ vysvětluje Jakubovic.

Zájem není jen o zámky, ale také o vily, přestavěné tvrze a další historické nemovitosti. „Od začátku pandemie jsme zaznamenali mnohem větší zájem, který trvá i nyní. Lidé shánějí především venkovská sídla s pozemky v dojezdové vzdálenosti zhruba hodinu od Prahy,“ říká Lenka Munter z Luxentu.

Účel využití zůstává stejný: jak na soukromé bydlení, tak pro podnikání, případně kombinaci obojího. „Největší je zájem o historické vily, které podle mě budou v následujících pěti letech růst nejvíce,“ doplňuje Jakubovic.

Aktuálně je na trhu například rozsáhlý barokní komplex zámku Kounice ležící jen patnáct minut jízdy od hranice Prahy. Cena 72 milionů je dána hlavně bezprostřední blízkostí hlavního města a objemem pozemků a zámeckých budov včetně špýcharu.

Za necelých devatenáct milionů se prodává také barokní zámek Cítoliby, u kterého musí budoucí majitel počítat s rozsáhlou rekonstrukcí. V nabídce realitních kanceláří jsou také zámky Mladá Vožice a Hořín – i u nich bude nutné investovat do rekonstrukce.

Druhý jmenovaný zámek prodává Jiří Lobkowicz po staletích, co byl v rukou jeho šlechtického rodu. Cena zámeckého areálu je neveřejná, ale podle hrubých odhadů by se mohla pohybovat někde kolem středních desítek milionů korun.