Ján Hladký je akciový analytik společnosti Patria Finance, spadající pod skupinu ČSOB. Specializuje se na americký a západoevropský trh, přičemž pokrývá primárně takzvané blue chips – tituly s vysokou tržní kapitalizací.

Až na jeho samotný závěr opepřený setkáním centrálních bankéřů v Jackson Hole se závěr prázdnin nesl v poměrně klidném duchu. Teď v září je ale načase podívat se jinam než do světa energií a makrodat. Proto jsem se rozhodl zabrouzdat do svého oblíbeného polovodičového sektoru, ve kterém se začaly objevovat vážné fundamentální trhliny.

Řeč je samozřejmě o Nvidii, která 8. srpna nečekaně brzo vydala předběžná čísla za druhý kvartál roku – a nedal se použít jiný přívlastek než „vyloženě tragická“. Pětadvacátého srpna pak následovaly oficiální výsledky ověnčené výhledem na další kvartál. Právě na ten se upíraly všechny oči, nicméně žádného uklidnění se jim nedostalo. Spíš naopak.

Zatímco druhý kvartál přinesl chabý tříprocentní meziroční růst tržeb, ve kvartálu následujícím se věci ještě zhorší a tržby půjdou dolů ve srovnání s loňskem až o šestnáct procent. Primárním viníkem je v tomto případě segment Gaming dodávající grafické karty především hráčům počítačových her. Jeho tržby se ve druhém kvartálu propadly o třetinu a výhled managementu na třetí kvartál implikuje meziroční propad až o šedesát procent!

Ve svých komentářích management zmínil prudké ochlazení poptávky kvůli globálním makro faktorům, avšak zároveň uznal, že za to určitě může i propojení s kryptotrhem. Hráčské grafické karty Nvidie totiž hojně využívali těžaři kryptoměn, kteří se kvůli probíhající „kryptozimě“ zbavují svých nástrojů a prodávají je za zlomkové ceny. To samozřejmě táhne dolů i ceny nových grafických karet – avšak ani management si není jistý, jaká je ve skutečnosti míra propojenosti těchto faktorů. Malá očividně nebude.

Vedení se nyní plošným snížením cen snaží vyčistit zásoby napříč odvětvím, než dorazí vlna nových produktů v závěru tohoto roku. Byznys společnosti je tak podepřen už jen segmentem datacenter, kdy dodává grafické akcelerátory společnostem budujícím velká cloudová úložiště a vývojářům umělé inteligence, strojového učení nebo softwaru pro autonomní vozidla. Právě na tuto nohu jsme se spoléhali – že dokáže případný obrat v cyklu na úrovni společnosti částečně vykompenzovat.

Jak kdyby nás ale američtí zákonodárci slyšeli: na konci srpna uvalili omezení na vývoz nejpokročilejších akcelerátorů A100 a H100 do Číny a Ruska, jelikož se bojí zneužití na vojenské účely. Nvidia odhadla negativní dopad ve výši 400 milionů dolarů, což ale představuje jen 2,5 procenta tržeb celého segmentu. Zároveň dostala okřesanou licenci na prodej do září 2023, jenže v panickém výprodeji si už trh těchto dvou střípků informací nevšímal.

Výsledkem je, že akcie Nvidie si našly nová letošní minima a od vrcholu jsou dolů o zmíněných šedesát procent. Valuační násobek P/E odvozený od očekávaných zisků je navíc kvůli jejich snížení nově osmatřicetinásobný a akcie jsou tak navzdory poklesu ceny opět relativně drahé.

Vydání Forbesu Zázrak

V letech 2018 a 2019, když se cyklus kvůli kryptotrhu naposledy obrátil, trvalo dalších devět měsíců, než se tržby vzpamatovaly z poklesu a začaly zase růst. Akciím to tehdy od prvních zlých zpráv trvalo také devět měsíců.

Tento cyklus však uměle natahovala covidová poptávka, takže i jeho sestupní část může být delší.

Je pravdou, že současná cena k pomalému budování pozic určitě vyzývá. Za zvážení však dle mého názoru stojí spíš částečný konkurent Nvidie, společnost AMD, které hrají do karet hned tři faktory. Za prvé úspěšně bere tržní podíl Intelu na poli procesorů pro datacentra a v závěru roku začne s prodejem jejich nové generace. Za druhé tvoří videoherní grafiky jen dvacet procent celkových tržeb, takže má AMD výrazně nižší expozici na kryptozimu. A do třetice vykazuje prozatím mnohem příznivější valuaci s ukazatelem P/E na 17,5krát.

Určitě ale nesmíme zapomínat, že aktuální makroekonomické prostředí rostoucích úrokových sazeb investicím do polovodičového odvětví úplně nesvědčí. Případné pozice je tedy nutno budovat postupně, aby zbyl kapitál na dokupování a ředění potenciálních ztrát.

Autor je analytikem společnosti Patria Finance.