Ani telefonní čísla, ani nákupní seznamy si nepíše na papír. Ukládá si je prostě do paměti. Podle lektora paměťových technik Jakuba Poka je to schopnost, která se dá natrénovat. Mozek podle něj musíme cvičit stejně jako třeba naše svaly. Stačí prý denně pět minut a udrží nás to mentálně fit.

Ovládat paměťové techniky přitom podle jeho slov může každý z nás. Nezáleží na talentu, intelektu, a dokonce ani na věku.

Jakub Pok vystudoval rakouská a německá studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a také práva. V životě se však našel právě ve výuce paměťových technik. Už léta provozuje s manželkou úspěšně svou Školu paměti, kde je učí.

Jeho služby vyhledávají ve velkém i vysoce postavení manažeři, obchodníci, či finanční konzultanti, kteří nechtějí zapomínat a potřebují v hlavě udržet mnoho informací.

„Na naše kurzy chodí i lidé, kteří si třeba potřebují uložit do paměti náročné prezentace do práce, nebo studenti. Vyhledávají mě také všichni, kteří se chtějí udržet mentálně v kondici. Naší nejstarší účastnici paní Milušce je devadesát dva let a  přišla do kurzu, protože se chtěla naučit španělsky,“ vypráví Pok, podle kterého se dají paměťové techniky využít efektivně například právě při učení cizích jazyků. O tomhle tématu napsal Pok také knížku Jak se naučit 100 slovíček za hodinu.

V paměti se dá dokonce i soutěžit. Sám Pok se účastnil dříve několika paměťových olympiád. Umí si mimo jiné zapamatovat dvaapadesát kanastových karet v přesném pořadí za méně než dvě minuty, či pětadvacet telefonních čísel do pěti minut. „Baví mě šokovat lidi tím, co se dá naučit,“ vypráví.

Jak se dá cvičit naše paměť a jak si mozek udržet v co nejlepší kondici? A proč si většinou pamatujeme jen bizarnosti a perličky? Proč bychom měli naši paměť trénovat a proč dávat pozor na sociální sítě a moderní technologie?

Nejen tato témata jsme podrobně probrali v dalším díle podcastu o zdraví, životním stylu a seberozvoji Jak být lepší, který vychází jednou za čtrnáct dní v neděli.

Jakub Pok v tomto díle také názorně předvede, co vše si pamatuje a poradí se základními technikami, které můžeme všichni vyzkoušet.