Někdy se o něm mluví jako o nejinspirativnějším podnikateli současnosti. Možná jím není, ale rozhodně se mu nedá upřít originalita a chuť pouštět se do nových věcí.

„Myslel jsem si, že vybrat pět pro mě nejzajímavějších knih nebude tak těžké, ale mýlil jsem se. Mám jich rád spoustu a to z nejrůznějších důvodů, přesto jsem to zkusil,“ nechal se slyšet majitel konglomerátu Virgin, který knihy považuje za jeden z nejlepších zdrojů inspirace vůbec.

Richard Branson čte rád a hodně. Pokud chcete vědět, co se mu honí hlavou, podívejte se na jeho web. A jestli máte při dlouhých večerech chuť číst i něco jiného než blog, vyzkoušejte jednu z těchto 6 knih, které Branson opakovaně doporučuje.

Stalingrad: Osudné obklíčení, Antony Beevor

stalingrad

Tohle je kniha o Stalingradské bitvě, která začala v roce 1942 a skončila až o rok později. Je to jedno z nejvýznamnějších a zároveň rozhodujících střetnutí německých a sovětských vojsk na východní frontě za druhé světové války. Ruská armáda v ní zničila německou 6. armádu vedenou maršálem Paulusem a nalomila tak do té doby skoro neomylný stroj německého wehrmachtu, ovšem za ohromnou cenu. Známý historik Anthony Beevor hledal a mluvil s přeživšími a navíc zveřejnil doposud nepublikované materiály z německých a sovětských archivů o výsleších, popravách a dezertacích. Nejen podle jeho názoru byla bitva o Stalingrad psychologickým zlomem války.


Divoké labutě: 3 dcery Číny, Jung Chang

Další oblíbenou Bransonovou knihou jsou Divoké labutě čínské spisovatelky Jung Chang. Té se podařilo emotivně zachytit zásadní momenty a vzpomínky své rodiny žijící v minulém století v době, kdy se vlády v Číně ujal Mao Ce-tung a začal ji měnit k obrazu svému. Kniha zachycuje rozmanité osudy žen tří generací – autorčiny babičky, která se živila jako konkubína, matky, členky komunistické strany a samotné autorky, která si prošla řadou profesí. Byla přeložena do třiceti jazyků a prodalo se jí více než jeden milion kusů. Nechybí v ní ani láska a odvaha bojovat s nepřízní osudu. Neobyčejné životní příběhy přibližují historické události v komunistické Číně a podávají také mimořádnou výpověď o zakladateli současné Číny Mao Ce-tungovi a o tom, jak enormní vliv tento muž na nejlidnatější zemi světa měl.


Dlouhá cesta za svobodou, autobiografie Nelsona Mandely

mandela

Nelson Mandela je jedním z největších morálních a politických vůdců 20. století a Richard Branson k němu opakovaně odkazuje. Není se co divit, odhodlání tohoto muže v boji proti nespravedlivému útlaku mu přineslo Nobelovu cenu za mír a prezidentské křeslo Jihoafrické republiky. Cesta, kterou ale musel Mandela urazit, byla opravdu dlouhá a pestrá. I když byl odpůrcem násilí, tak v roce 1961 spoluzaložil militantní skupinu Umkhonto we Sizwe za účelem vedení sabotážní kampaně proti vládě podporující rasovou segregaci. O rok později byl zatčen a odsouzen k doživotnímu odnětí svobody. Ve vězení strávil 27 let a po svém propuštění se stal v podstatě světovou celebritou. Jak sám Mandela v knize popisuje – jeho život byl boj s dobrým koncem. A dodejme – úžasně napínavý, plný příběhůvlašt neskutečné odvahy a rozhodně takový, o kterém bychom měli číst.


Vlaštovky a Amazonky, Arthur Ransome

Pokud máte děti, tak oceníte následující Bransonův tip – když byl majitel společnosti Virgin ještě dítě, tak si rád četl knižní sérii od Arthura Ransoma – Vlaštovky a Amazonky, ve kterém čtyři sourozenci Walkerovi přijíždějí na letní prázdniny k jezeru, vypůjčí si plachetnici a odjedou tábořit na ostrov Divokých koček. Bojují tu se sestrami Blacketovými, které mají zase loď Amazonku a hrají si přitom na piráty. Jejich námořnická bitva byla v roce 1974 zfilmovaná.


Tam kde žijí divočiny, Maurice Sendak

divočina

Dětské knihy nejsou vždy jen pro děti, nikdy na to nezapomínejte. A pokud ne Vlaštovkám a Amazonkám, tak dejte šanci třeba této od kreslíře Maurice Sendaka. Jeho příběh ve 338 slovech popisuje pohádkový svět malého Maxe, který v převleku za vlka předstírá, že jeho pokoj je divoká džungle plná všelijakých potvor. Publikace se zrodila v roce 1963 a ovlivnila představivost dětí několika generací, dokonce prý i ženu amerického prezidenta Michelle Obamovou.


Kostkař aneb Náhoda je život, Luke Rhinehart

Co se stane, když svůj život necháte náhodě? A proč to nevyzkoušet? Přesně proto se rozhodne znuděný psychiatr Luke Rhinehart a své štěstí přenechá obyčejné hrací kostce. Pokud jste o téhle knize ještě neslyšeli, tak vězte, že to je už takřka kultovní klasika, která by vás rozhodně neměla minout.