skip to main content

Záplava sněhu a žádné roušky. Kam na lyže, když jste odepsali Itálii

2 minuty čtení

Těšili jste se na jarní Alpy a za nastalé situace máte utrum? Ať zbytečně nešíříme paniku – otázka samozřejmě je, jestli fakt chcete rušit lyžovačku ve Val di Fiemme, kde na rozdíl od Prahy ještě žádný koronavirus není.

Ale pokud jste se už rozhodli, že sladké Itálii letos dáte vale, máme pro vás pár tipů ze světa, kde si lyže i snowboard můžete užít naplno – i když možná trochu jinak, než jste měli v plánu.

Směr sever

Místo na jih do slunných Alp vyrazte na druhou stranu. A když už, tak pořádně, klidně až za polární kruh. Daleko ve skandinávském království sněhu a ledu mají nejenom nekonečné (a nekonečně dobře upravené) běžkařské trasy, ale taky pár slušných sjezdů. Zkuste skvělé norské resorty Trysil, Geilo a Hemsedal nebo laponské Levi, největší sportovní středisko ve Finsku.

Reklama

Za tu dlouhou cestu stojí rozhodně i freeride ve švédském Riksgränsenu a blízké sjezdovky Nordalsfjällu – výhoda je, že sezona tu spolehlivě běží až do konce května. Rozmazlete se a jako bonus si dejte heliskiing. Největší zážitek budete mít z půlnočního výsadku, který ke konci sezony klapne za plného denního světla. Prostě polární noc, jak má být. Skol!

Nejdelší lanovkou přes Kavkaz

Na svahy největšího gruzínského střediska Gudauri o víkendu čerstvě připadl sníh a všech 15 vleků je v provozu. Resort ležící na svazích vysoko přes dva tisíce metrů nad mořem není z Prahy o moc dál než nejbližší alpská lyžovačka, alespoň pokud to berete optikou času stráveného na cestách (počítáme let i s odbavením).

Od loňska navíc můžete využít i nově otevřenou nejdelší lanovku na celém Kavkazu, která kabinkou s kapacitou 2800 lidí za hodinu spojila Gudauri s úpatím hory Kazbek. A tím taky otevřela možnosti freeridu na severních svazích resortu.

Proklatě vysoko

A teď si dáme výlet do Latinské Ameriky. Valle Nevado, Chile. Je to sice daleko, ale stojí to za to. A to rovnou přiznáváme, že teď trochu podvádíme, protože na jarňáky to není – místní sjezdovky totiž otevřou až pozdě na jaře. Zato tu můžete lyžovat celé prázdniny až do začátku listopadu, a to v bezchybných podmínkách na svazích vysoko přes tři tisíce metrů.

V plavkách na lyže

Zpátky v Evropě a ještě jednou Kavkaz. Hned teď můžete za ostře řezanými oblouky vyrazit k Černému moři a pak ještě kousek nad něj. Kopce Krasné Poljany a sjezdovky v lyžařském středisku Roza Chutor naplno otestovala olympiáda v Soči, takže věříme, že zdejší svahy uspokojí i vaše skryté závodnické ambice.

Reklama

A kdyby snad nestačilo velké převýšení a perfektní podmínky, třeba vás naláká dubnový festival BoogelWoogel, kdy se na svazích vyrojí stovky Rusů a Rusek v plavkách a sjezdovka se promění v jednu velkou party.

Pod střechou v obchoďáku

À propos, plavky. Možná byste nakonec jarní hory přece jenom raději vyměnili za teplo a pláž? Když vyrazíte do Dubaje, anebo tam budete jenom přestupovat na cestě za větší exotikou, můžete se alespoň sklouznout na slavné kryté sjezdovce v Mall of the Emirates. Délka 400 metrů, převýšení 60 metrů. Lyže i snowboardy vám tam půjčí, k dispozici jsou i ski instruktoři. Možná jenom zvažte, jestli v uzavřeném obchoďáku s klimatizací plném lidí z celého světa je riziko nákazy opravdu menší než na horském svahu v Alpách.

Na lyže s vrtulí

Už jsme vás tu lákali na heliskiing u švédského Nordalsfjällu. Fajnšmekři si ale tuhle adrenalinovou kratochvíli nejlíp vychutnají v její mekce, na severu Ameriky. Britská Kolumbie nabídne podmínky úplně pro každého, profíci rovnou zamíří směr Aljaška. Tam totiž najdete nejprudší svahy s tím nejlepším sněhem. Vyrazte do Tordrillo Mountain Lodge a jako motivaci si po cestě pusťte legendární snowboarďácký film The Art of Flight.

Reklama
Reklama