skip to main content

Zapomeňte na brčka. Největším znečišťovatelem oceánů jsou nedopalky

Nedávnou iniciativu za to, abychom přestali používat plastová brčka – a zachránili tak mořské želvy a další živočichy, kterým tenhle náš odpad spláchnutý do oceánu ucpává různé tělesné otvory -, si určitě pamatujete. V protibrčkové horečce, která zachvátila i velké nadnárodní řetězce s občerstvením, jsme ale něco přehlédli.

Že do oceánu posíláme ještě něco, co ho znečišťuje mnohem víc – cigaretové nedopalky.

Čtěte také: Oceánu můžete ulehčit od plastu i z Česka (a ještě u toho vypadat dobře)

Reklama

Podle projektu Cigarette Butt Pollution se po celém světě každoročně vykouří neuvěřitelné množství 5,5 bilionu cigaret. Devadesát procent jich má filtr na plastové bázi, který se vyrábí z acetátu celulózy – umělého vlákna, které se rozkládá celá desetiletí. NBC News uvádějí, že dvě třetiny těchto filtrů končí v odpadu a následně se dostávají do oceánů a na pláže.

Cigaretové filtry nasadily tabákové společnosti v polovině minulého století, aby marketingově zmírnily rostoucí obavy z nebezpečí cigaretového kouře. Prokázalo se ale, že jsou opravdu jen marketingovým nástrojem, protože nijak nesnižují množství toxických chemických látek, které se při kouření vdechují.

A tak zavedení filtrů znamenalo jen zvýšení množství odpadu bez jakéhokoli pozitivního dopadu na zdraví.

Stále častěji zaznívá názor, že by tabákové firmy měly filtry z cigaret odstranit, a tím odstranit i biliony cigaretových nedopalků, které končí v oceánech a na skládkách.

Reklama

Jedna z největších kontinuálních uklízecích akcí, kterou sponzoruje Ocean Conservatory, se koná na plážích každoročně od roku 1986. A odpady z cigaret tvoří největší část nasbíraného odpadu.

Znečištění oceánů v číslech:

  • počet nedopalků: 2,4 milionu,
  • potravinové obaly: 1,7 milionu,
  • plastové lahve: 1,6 milionu,
  • plastové uzávěry lahví: 1 milion,
  • plastové tašky: 0,8 milionu.

Cigaretový odpad je závažnou věcí. A stále není jasné, kdo má za jeho odstranění nést odpovědnost.

Mají tabákové společnosti odstranit filtry, podobně jako Starbucks končí s plastovými brčky? Měla by kampaň za životní prostředí víc cílit na kuřáky a měly by být cigarety ještě víc zdaněny kvůli ekologickým dopadům? Nebo by města a vlády měly zavádět zákazy, podobně jako to udělal Seattle, když zakázal plastová brčka?

Odpovědi jsou stále nejasné.

Reklama
Reklama