Může podvlékací tričko prosvítat? Hodí se přes den nosit dvojité manžetové knoflíčky a je chyba, když sako tak úplně nesedí? I když jsme se v našem oblekovém speciálu, na kterém jsme spolupracovali s odborníky z Marco Mirelli, snažili napsat o správném nošení obleků co nejvíc, hodně z vás využilo naší nabídky a napsalo nám své doplňující dotazy.

Speciál si můžete projít tady:

special oblek

Vaše otázky jsme dali dohromady a tady jsou odpovědi na to, co vás zajímalo nejvíc. Odpovídají opět lidé z Marco Mirelli.

  • Jaký je nejlepší typ límce, pokud chci nosit košili pod blejzr bez kravaty?

Při výběru košil, které se mohou nosit bez kravaty do neformálních obleků, resp. se separátními saky a blejzry, musíte mít na paměti zejména formu blejzru.

Do klasického, který má sportovnější charakter a širší klopy, můžete zvolit klasický límeček Kent, resp. tzv. Italian Kent, což je jeho mladistvější a zmenšená verze, ale i univerzální a velmi stylový New Kent, který je kombinací límce KentCutaway.

Pozor si dejte na to, aby první knoflík shora pod samotným límcem nebyl příliš nízko a aby se límec příliš neotvíral. Košile musí držet svůj tvar i bez kravaty. Na neformální příležitosti je pod blejzr vhodný i límec Button-down, tedy límec připnutý malými knoflíčky ke košili. Do moderních zúžených blejzrů můžete zvolit štíhlou slim košili s vyšším límcem nebo i Cutaway, na kterém jsou špičky límce široce otevřené.

Košili byste měli vybírat vždy s blejzrem. Velká mezera mezi límcem košile a klopami blejzru je chybou, stejně jako když límec košile překrývá sako.

oblek dva

  • Je možné nosit do modrého obleku s bílou košilí černou kravatu? Je pravda, že černá kravata patří jen do černého obleku?

Modrý byznys oblek s bílou košilí a do toho černá kravata rozhodně není správnou volbou. Už jen samotný fakt, že jde o byznys oblek, jasně naznačuje, že ho nosíte přes den v nějakém pracovním prostředí. Kravata by měla být v teplejších odstínech, například červená, žlutá.

Nejlepší volbou je jednobarevná hedvábná kravata nebo kravata s drobným a velmi decentním vzorem, jako je například foulardový vzor, ​​který barvu kravaty ještě víc zjemní.

Z hlediska historie pánské módy je černý oblek, bílá košile a černá kravata dnes už jen nostalgickou vzpomínkou na 90. léta minulého století, kdy Dolce a Gabbana přinesli na módní scénu modernější verzi tradičního nedělního oblečení sicilských mužů. Dress code ale jasně říká, že tato kombinace je určena zejména na pohřby, případně na večerní formální
příležitosti, ale i zde se preferují jiné odstíny kravat než černá. Z pohledu dnešních módních trendů může jít jen o jakousi efemérní sezonní módní vychytávku, která nemá univerzální význam.

  • Jaká barva obleku je vhodná na maturitní ples? Mohu jít v tmavěmodrém?

„Ples je večerní společenská událost, a tak je černá pro pány prostě povinná. Obecně dress code přikazuje, aby muži na všechny večerní společenské příležitosti po 18. hodině zvolili černou. Samozřejmě výjimkou jsou akce, kde je na pozvánce uveden jiný dress code. Tmavomodrý oblek je určen pro denní pracovní příležitosti.

oblek 3

Tmavší odstíny modré se spolu s odstíny šedé doporučují v rámci tzv. formálního byznysu, tedy oblečení pro muže, kteří jsou na pracovních pozicích, kde je oblek povinný. Tmavomodré obleky jsou velmi oblíbené zejména mezi politiky, protože modrá je barvou komunikace a úkolem politiků je oslovovat veřejnost, resp. komunikovat svá rozhodnutí.

Na večer po 18. hodině a na formální společenské příležitosti si muž obléká vždy černý oblek, smoking nebo frak, k čemuž ho většinou vyzývá i předepsaný dress code na pozvánce. Samozřejmě jsou i méně formální příležitosti jako například večeře s přáteli, vernisáž, módní přehlídka či firemní večírek nebo garden party, kdy se nemusí tento striktní
společenský dress code dodržovat a je dovoleno i méně formální oblečení, tedy i obleky v barevném odstínu navy blue.

  • Jaký typ bot zvolit do tanečních? Jedni tvrdí, že s úplně hladkou podrážkou, ovšem že jsou pouze na tanec. V běžném používání (do divadla, kina…) se zničí.

Na tancování a samozřejmě i na všechny společenské příležitosti, kdy si muž obléká oblek, by měl zvolit kožené boty na kožené podrážce, na kterých je svršek boty k podrážce přišitý, ne lepený. Gumová podrážka je nepřípustná. Kvalitní kožené boty jsou investicí, a když si vyberete klasický model, ne žádný módní hit, můžete ho k oblekům a při různých příležitostech nosit dlouhá léta.

  • Vadí, když je podvlékací tričko vidět při rozepnutém prvním knoflíku košile u krku nebo prosvítají krátké rukávy trička pod košilí? Je lepší nosit nátělník, či podvlékací tričko? A jak je to vnímané na schůzkách a ve společnosti? Jak se správně nosí kapesník, v jaké barvě k oblečení? A co manžety: hodí se i při běžných schůzkách, nebo jsou příliš formální?

Co se týče nošení triček pod košilí, dnes je to již víceméně jen vzpomínka na roky minulé, kdy polyesterové košile ani nehřály, ani nesály dostatečně pot a kdy na módní scénu vtrhly sportovní kárované košile a v jistém směru nahradily saka.

Dnes, kdy se nosí štíhlé slim obleky a bavlněné košile, jsou trička a nátělníky zcela zbytečné, a navíc pod slim košilemi neestetické. Jednoduše dnešní pánská móda trička a nátělníky pod košilemi nepotřebuje. Samozřejmě že je to i věc osobního názoru na komfort.

oblek done

Ozdobné kapesníky do náprsní kapsy saka jsou dnes na individuálním naladění nositele. Mohou se nosit, ale také nemusí. Už neplatí, že kravata a kapesníček by měly mít stejný dezén či barevnost. Na běžné denní příležitosti, ale i méně formální společenské příležitosti muž může zvolit ležérnější a velmi neformální formu aranžování kapesníčku, nemusí to být jen úzký pásek či přísný trojúhelník. Dnes pánové, zejména Italové, umějí s ozdobnými kapesníčky až čarovat a nosí je se šarmem sobě vlastním nejen do obleků, ale i do sportovních sak a blejzrů a vždy vypadají skvěle. Viz jako inspirace www.thesartorialist.com.

Dvojité manžety s ozdobnými manžetovými knoflíčky jsou určeny zejména na formální společenské příležitosti. V rámci pracovního dne nejsou povinné, i když někteří muži, zejména na vyšších pozicích, je upřednostňují. Velkou chybou je, když si k nim navlékají na ruku robustní sportovní hodinky.

  • Moje sako splňuje všechny podmínky, které uvádíte ve svém speciálu: správná délka, centimetrový přesah přes ramena atd. Ale nevím si rady s mírně vyčnívajícím přehybem na zadní části saka, který se tvoří vpravo i vlevo tam, kde se zádová část potkává s rukávem. Když se hýbu, přehyby mizí. Jsou vidět, jen když stojím v klidu. Je to ve společnosti faux pas?

Problém se sakem, které se láme na zadním zádovém díle v oblasti ramen, se často objevuje u mnoha ready to wear sak. Jejich střihové řešení je konstruováno na standardní konfekční velikosti, což samozřejmě znamená, že saka nerespektují postavu každého jednoho uživatele. Navíc u sak je důležitý i materiál. Jemná vlna jako přírodní materiál vždy lépe kopíruje postavu než syntetický polyester, který se sice nemačká, ale je plechově tuhý a láme se. Řešením je oblek šitý na míru z těch nejkvalitnějších vlněných oblekových materiálů. Určitě to však není faux pas.