Švédský řetězec sice spojuje zákazníky napříč vkusem i finančními možnostmi, ale kam zajít, když přijde okamžik, že chcete něco víc? Na rovinu, v Česku je stále trochu problém sehnat vkusný, elegantní nábytek a další doplňky.

Několik lokálních výrobců ale najdete i v níže uvedeném seznamu, kde si na to nejlepší, čím zařídit svůj domov, přijdou milovníci strohého minimalismu i okázalého historizujícího stylu.


Hem.com

https://www.instagram.com/p/CYT_qKuuQKF/

Obchod s jednoduchým nábytkem inspirovaným skandinávským minimalismem založilo duo mladých švédských podnikatelů v roce 2014 jako startup. Po několika letech firmu odkoupila investiční firma Ormand AG, která současně vlastní také Vitru nebo finský Artek.

Jejich specialitou je jednoduchý mobiliář vyrobený z poctivých materiálů jako masivní dřevo, vlna nebo překližka. Pokud se něčeho ale Hem nebojí, jsou to barvy. Jejich koberce, přehozy či závěsná světla si hrají s výraznými odstíny jako málokterá jiná značka.


Made.com

https://www.instagram.com/p/CXwK2ToIXzq/

Zatímco Hem sází na jednoduchost, Made si troufne na variace z padesátých a šedesátých let, či na nábytek ještě o pár desítek let starší. Navíc tenhle e-shop nabízí zajímavý poměr cena-výkon.

I tato firma vznikla původně jako startup a její zakladatel Ning Li přišel na ideu výroby kvalitního nábytku, když si v Paříži zařizoval svůj první byt a měl problém najít základní kusy, které by se mu líbily.

Made je výborný způsob, jak se vybavit jednoduchými jídelními stoly nebo pohovkami a přidat k nim artefakty od jiných tvůrců.


Rowen & Wren

https://www.instagram.com/p/CVBXAwMp0sC/

Lucy Uren a její byznys partner Graeme Purdy založili svůj online obchod v roce 2011. Stejně jako většina ostatních, i oni měli problém najít ten správný nábytek, kterým by se chtěli obklopit. Jejich specialitou je jednoduchý, historizující nábytek typický pro tradiční anglické chalupy nebo historické domy.

Plast u nich nenajdete, prim tu hraje masivní dřevo, len, bavlna či mosaz a cín. Zařizujete starý dům, chalupu nebo se prostě jen obklopujete raději nábytkem, který vás přenese do 19. století? Pak vás jejich lenošky či dřevěné stolky, komody a také bytové a kuchyňské doplňky budou bavit.


Maker & Son

https://www.instagram.com/p/CVpSzUgtt_y/

Do ranku malých britských nábytkářských firem patří i následující tip. Značka, jejíž jádro tvoří otec, vyučený truhlář, se synem. Ti založili svou firmu v anglickém Sussexu, aby zaplnili díru na trhu: chyběl jim poctivý nábytek z přírodních materiálů.

V jejich postelových matracích najdete jen bavlnu, vlnu a len. A postele, matrace a pohovky jsou právě jejich specialitou. Detaily výrobku, jako přesná velikost nebo látka, můžete navíc předem domluvit.


Teak Peak

https://www.instagram.com/p/CYQ_YPirBwh/

Nelze mluvit o nábytku a nezmínit nábytkářskou firmu z jihočeských Prachatic. Roman a Diana se vrhli po hlavě do výroby toho, co (ano, trochu se to opakuje!) na trhu chybělo – do tradičních komod a tzv. sideboards, širších nábytkových solitérů, které se dříve využívaly především pod televizi nebo pod rodinný gramofon.

Jejich vlastní výroba teď už zahrnuje také keramiku nebo lněná povlečení, zároveň ale na e-shopu začali též nabízet nábytek dalších tvůrců, s jejichž výrobky nebo étosem Teak Peak souzní. V každém případě, při nákupu u nich můžete mít radost hned dvakrát – nejen z hezkého nábytku, ale také z dobrého pocitu, že jste utratili peníze za skutečně český výrobek.


Budu.cz

https://www.instagram.com/p/CXwP3GZLet-/

Do minimalistických, ručně vyráběných doplňků ze dřeva se před nedávnem pustil manželský pár Adam s Annou. Jejich malé poličky na knihy nebo nádobí, stojany na časopisy nebo dřevěné věšáky patří k tomu nejlepšímu, co můžete v současnosti koupit přímo od českých tvůrců.

Nehledě na to, že se ve většině případů také jedná o perfektní dárek pro někoho, kdo své bydlení právě zařizuje. Jejich nabídku najdete prozatím na jejich instagramovém účtu, kde se s nimi rovněž můžete spojit.


VNTG

https://www.instagram.com/p/CYWXar4MA-Q/

Pokud rádi sledujete či nakupujete vintage nebo historický nábytek, je možné, že znáte e-shop 1st Dibs. Je to místo, kde loví interiéroví designéři i fajnšmekři pro něco extra, ať už mluvíme o empírovém stolku pod lampu či italský modernismus.

Podobnou platformou, kde se nabízejí vintage kusy z různých antikvariátů, je také VNTG, jen je zde více výběru modernistických kusů z první poloviny 20. století.


Sedíme stylově

https://www.instagram.com/p/CXPXfGXIuX9/

Zrenovované tonetky a další židle a křesla jsou doménou libeňské rodinné dílny, kterou založil před několika lety truhlář Filip a zaměřuje se především na historické židle a křesla, kterým vrací nový život a často je čalouní do velmi vkusných látek či do přírodní ovčí kožešiny.


Pooky

https://www.instagram.com/p/CXJmXtWA4W5/

Stolní a stojací lampy jsou něco, co z obchodů postupně mizí. Pokud tedy nemluvíme o unifikovaném minimalistickém kovovém světle na ohýbatelné noze s žárovkou nahoře, ale o těch legračních keramických, dřevěných či skleněných lampičkách s barevnými širmy, které dřív zdobily téměř každou domácnost.

Jestli se někde meze fantazii klást nemusí, je to právě u tohoto bytového doplňku.
Britská značka Pooky si zřejmě řekla, že doba puritánského minimalismu je u konce a přišla s nabídkou variabilních, barevných a velmi, velmi hravých lamp.

Když si od nich objednáte svítidlo z Evropy, za malý poplatek vám upraví jeho elektrickou zástrčku z té britské na evropskou.


Earthborn Paint

https://www.instagram.com/p/CX3_cGiIckx/

Neexistuje jednodušší způsob, jak změnit atmosféru v místnosti, než když čerstvě vymalujete. Někteří z vás možná budou znát interiérové barvy Farrow & Ball. A i přesto, že jejich barevná paleta patří k těm nejhezčím (a jejich vzorník si na webu můžete objednat grátis), chtěl bych vám představit dalšího britského výrobce interiérových barev a nátěrů.

Earthborne Paint jdou za svou snahou dělat věci ekologicky ze všech firem nejdál. Jejich barvy, které najdete v řadě barev od mnoha odstínů bílé a béžové po typicky anglické sytě zelenou či rudou a bordó, si můžete také objednat na firemní vzorkovnici nebo v malém balení, abyste je vyzkoušeli přímo na zdi či nábytku.