Ekonomice se daří (ještě pořád), vás přepadl investiční apetit, ale nemůžete se rozhodnout, kam investovat peníze? Všichni okolo vás již nakoupili minimálně kryptoměny nebo dluhopisy, a vy pořád přemýšlíte, jestli si pořídíte investiční nemovitost, nebo si zaplatíte kurz pro kvalifikované investory? Rádi byste svoje peníze vložili do něčeho, co vás svojí volatilitou nebude budit ze sna? Možná byste se měli poohlédnout po fondu, který spravuje kvalitní komerční nemovitosti.

Dobře provedená investice do nemovitostí je totiž vždy investicí návratnou a výhodnou. Především z toho důvodu, že hodnota nemovitostí v průměru soustavně roste. Nemovitosti vám tak mohou vydělat víc peněz než spoření. Jednou z možností, jak zhodnotit peníze s minimálním rizikem, je jejich vklad do komerčních nemovitostí.

Zatímco nákupem investičního bytu vám přibudou starosti s jeho údržbou, případně vyhledáním vhodného nájemníka, vstupem do nemovitostního fondu můžete na tyto věci zapomenout. Naopak získáte možnost čerpat výhody plynoucí z vlastnictví kvalitních nemovitostí (doma i v zahraničí) bez osobní odpovědnosti za závazky, které plynou z činnosti fondu nebo provozu nemovitosti.

Investice tohoto typu jsou v České republice sice zatím na startu, ale jejich obliba poměrně rychle stoupá. Tomu nahrává nejen současná ekonomická situace, stabilní právní prostředí a kvalifikovaná pracovní síla, ale také nízká vstupní investice (v řádech stokorun) a nízká míra rizika, které rovnoměrně nesou všichni spolupodílníci.

Ačkoli cenu nemovitostí mohou přechodně ovlivňovat hospodářské nebo politické faktory, jejich hodnota zůstává dlouhodobě stabilní. Další výhodou komerčních nemovitostí je to, že díky dlouhodobým nájemním smlouvám generují stabilní zisk.

„Za 11 let, kdy působíme na trhu, jsme si samozřejmě prošli nezbytnými cykly, ale letos se nám podařilo pokořit hranici 20 miliard korun čisté hodnoty aktiv. To z nás udělalo největší domácí podílový fond v České republice, “ říká předseda představenstva investiční společnosti České spořitelny REICO Filip Kubricht.

ČS nemovitostní fond vlastní aktuálně 15 nemovitostí v České republice, na Slovensku a v Polsku. Roční výkonnost za posledních pět let činila v průměru 2,86 procenta p. a. Tento fond je jedním z nástrojů, které jsou využívány v investičním poradenství Erste Premier (prémiové bankovnictví pro top afluentní klienty) v rámci individuální a komplexní finanční péče.

Jak funguje nemovitostní fond?
Nemovitostní fond investuje až 80 procent svých prostředků do reálných, dokončených a pronajatých nemovitostí. Jedná se o prémiové komerční stavby, převážně kanceláře, jejichž provoz je těžištěm výnosů. Fond je vhodný jak pro konzervativní, tak pro dynamické investory, kteří chtějí čerpat výhody plynoucí z investice do komerčních nemovitostí bez toho, aby se starali o jejich správu, nákup nebo prodej.

Proč by vás měla zajímat investice do nemovitostního fondu?

Diverzifikace investic – nikdy se nevyplácí sázet všechno na jednu kartu a nemovitosti by měly mít místo ve vašem investičním portfoliu. Jejich výkonnost se totiž vyvíjí odlišně od finančních aktiv a snižuje kolísání celkové hodnoty vašeho portfolia.

Ochrana před inflací – nájemní smlouvy jsou opatřeny tzv. inflační doložkou, která slouží k zachování hodnoty nájemného a umožňuje jeho indexaci s ohledem na pohyb inflace.

Vyšší likvidita – podíl v nemovitostním fondu lze na rozdíl od přímého nákupu nebo prodeje nemovitosti snadno a rychle nakoupit nebo prodat.

Investice i pro babičky – fond je zaměřen na drobné retailové střadatele a startovací hladina začíná na 300 korunách.

A to nejlepší na konec – Výnos z investice do podílových fondů je po třech letech osvobozen od daně z příjmu – i když tuhle informaci si vzhledem k rychlosti, s jakou se u nás mění daňová legislativa, budete muset vždy předem ověřit u svého daňového poradce.