skip to main content
Design

Zapomeňte na obyčejné karavany. Tyhle krasavce stačí připojit za kolo a jet

Nasednout, jet a kde se vám líbí, tam jednoduše zůstat. Takovou svobodu dávají obytná auta. Podobné možnosti už ale mají i ti, kdo si na auta nepotrpí, raději vyrážejí na cesty na kole, ale jednom pod obyčejný stan pro ně není.

Na jednom z největších automobilových veletrhů světa IAA v Mnichově se ukázaly kromě krásných i bláznivých aut a desítek vymakaných elektrokol i obytné minipřívěsy, které stačí připojit za kolo a může se vyrazit.

Tedy, pokud máte dost slušnou fyzičku nebo elektrokolo. Právě s jejich boomem souvisí i rostoucí nabídka cyklokaravanů, které na trhu byly už i dřív, kvůli jejich velké váze ale šlo spíš o designové lahůdky pro fajnšmekry. Teď prý přichází jejich čas.

Bílý elegán

Jeden z největších cyklokaravanů je Wide Path Camper. Je téměř tři metry dlouhý a celkem pohodlně v něm můžou sedět dva dospělí u stolku. Na spaní se ovšem počítá s blízkým kontaktem: když se složí stůl, vznikne postel o rozměrech devadesát na dvě stě centimetrů. Tohle „vajíčko“ za kolo, které vyjde na čtyři tisíce eur (v červené barvě o něco víc), je už několikátou generací minipřívěsů, za kterými stojí Dán Thomas Møller Pedersen.

Podle cesty

Reklama

Teprve loni začala německá značka ModyPlast vyrábět cyklokaravany a rovnou nabídla tři různé verze podle toho, na jakou cestu se člověk chystá. Mody Tourer se tak hodí pro dobré cesty, třeba na dovolenou v Holandsku, s Mody Trekking se dá vyrazit i na nějakou tu polňačku a Mody Outdoor by měl zvládnout i těžší lesní cesty.

Základní modely, které váží necelých padesát kilogramů, stojí od pěti tisíc eur. Každá varianta je ale dostupná i v carbonovém – o šest kilogramů lehčím – provedení, pak vyjde nejméně o dva tisíce eur dráž.

Cyklostan

Na první pohled moc nepřipomíná něco, v čem by člověk mohl strávit noc. Rakouský B-Turtle ale ve srovnání s ostatními nabízí nejvíc místa a zároveň při jízdě nejmenší zátěž a odpor vzduchu. Nejde ani tak o minikaravan jako spíš obyčejný přívěs.

Pár pohyby ale z něj vyndáte a postavíte stan pro dvě osoby s velkorysým lůžkem sto třicet na dvě stě centimetrů. Cena začíná okolo tří a půl tisíce eur. Existuje ale i levnější verze pro jednu osobu.