Ještě loni v prosinci Patrik Tkáč říkal: „Jsme tak blízcí partneři, že prostě ten papír není tak důležitý.“ Bylo to v rozhovoru pro lednový Forbes v odpovědi na otázku, proč ještě stále jeho partner Mario Hoffmann nemá oficiálně připsaný 24procentní podíl ve finančním holdingu JTFG Finance Group SE (JTFG), který zastřešuje především J&T Banku a Poštovou banku. Hoffmann ho měl získat za dřívější vložení své Poštové banky do holdingu poté, co mu Patrik Tkáč, s nímž se dobře zná od privatizačních 90. let, pomáhal banku vysekat z problémů z odepsaných řeckých investic. Teď se ukázalo, že ten papír nakonec ani potřeba nebude. Patrik Tkáč a Mario Hoffmann totiž oznámili oficiální byznysový rozchod. Podle všeho za tím stojí neshody ohledně jednotlivých investic a způsob řešení problémů.

Istrokapital Maria Hoffmanna se vzdá svých nároků na podíl v JTFG a v průmyslové části skupiny J&T s názvem J&T Private Equity Group a výměnou za to získá 400 milionů eur, v přepočtu tedy téměř 11 miliard korun. Navíc J&T získá desetiprocentní podíl v jeho společnosti Axon Neuroscience, která se zabývá výzkumem terapie na Alzheimerovu chorobu. Za něj pošle J&T Hoffmannovi dalších 100 milionů eur. Tato firma se stala první společností na světě, která úspěšně ukončila první fázi klinické studie s vakcínou zaměřenou na redukci takzvané Tau patologie, která je údajně hlavní příčinou ovlivňující vývoj této choroby.

„Maria Hoffmanna si vážím jak profesně, tak osobně. Chápu jeho rozhodnutí jít vlastní cestou, a proto jsme mu nabídli možnost odkoupení jeho podílů, kterou přijal,“ uvedl v tiskové zprávě Patrik Tkáč. Podobně reagoval také Mario Hoffmann: „S J&T jsem měl vždy korektní a přátelské vztahy, ale rozhodl jsem se věnovat se svým osobním aktivitám ve společnosti Axon Neuroscience.“ Podle zpráv, které jako první přinesl server E15, ale v poslední době nebyly jejich vztahy ideální. Důvodem rozkolu byly Hoffmannovy investice, především jeho „srdcová záležitost“, tedy stavba rozsáhlé Hippo Areny v Šamoríně, která se nepříjemně prodražovala.

čtěte také: Patrik Tkáč: V lednu čekáme první miliardy z Číny

Akcionáři finančního holdingu JTFG jsou tak aktuálně otec Patrika Tkáče Jozef (47,5 %), Ivan Jakabovič (47,5 %) a čínská soukromá společnost CEFC Shanghai International Group Limited (5 %) z holdingu China Energy Company Limited. Ta podíl získala letos. U počátku spolupráce mezi J&T a čínskou stranou stál bývalý ministr obrany, šéf ČSA a aktuálně lobbista zaměřený na Čínu Jaroslav Tvrdík. Podíly v průmyslovém J&T Private Equity zůstanou s odchodem Maria Hoffmanna nezměněny, největší, pětinový podíl v něm vlastní Patrik Tkáč.

Ten v prosinci uvedl ke svému možnému nároku na podíl v hlavním aktivu skupiny – tedy ve finančním holdingu JTFG – asi toto: „Doufám, že jednou můj otec nezapomene s podílem ani na mě (smích).“