Jaký rok mají za sebou ti, na které Forbes na jeho počátku ukázal coby na velké talenty nastupující generace? Z prestižního projektu 30 pod 30, tedy výběru velmi nadějeplné třicítky lidí pod třicet let, se nyní zaměřme na deset jmen, pro něž byl letošek stejně výjimečný, jako jsou výjimeční oni sami.
Výjimečný rok? Zpravidla to znamenalo úspěšný rok, také však třeba to, že letopočet 2024 posloužil k uvědomění si vlastních limitů. Z následné desítky to ostatně posoudí každý, kdo se začte do jejich příběhů.
Ladislav Krejčí, fotbalista
V letošním výběru Forbesu figuroval Ladislav Krejčí ještě jako kapitán fotbalové Sparty, nyní už jím není: v červnu přestoupil za dvanáct milionů eur (přes tři sta milionů korun) do španělské Girony.
Začátky v novém angažmá, v jedné z nejkvalitnějších, a tedy nejtěžších fotbalových soutěží planety, nebyly jednoduché. Obránce kvůli zranění zmeškal přípravné zápasy na novou sezonu, a také proto měl problémy dostat se do základní sestavy. A když už se do ní dostal, výkony byly zprvu spíše rozpačité.
Postupem času však Krejčí získával na herní jistotě a potvrzuje, že má kvality na to, aby se mohl rovnocenně utkávat s absolutní fotbalovou smetánkou. Klidně i s hvězdným útočníkem Kylianem Mbappém, jak dokázal počátkem prosince, kdy Girona hrála s Realem Madrid a on vzal ukázkovým skluzem francouzskému kanonýrovi gól z kopačky.
Jasné porážce od madridského favorita sice nezabránil, ale údajně se na hřišti velmi líbil Florentinu Pérezovi, mocnému prezidentovi Realu. „Pérez byl ohromen tím, co Krejčí předvedl,“ napsal web Tribuna.com, další zdroje uvádějí, že se Pérez lidí z Girony vyptával, kolik rodákovi z Rosic je a za kolik si ho pořídili. Českému fanouškovi se to poslouchá hezky.
Jan Fabini, podnikatel
Úsilí šestadvacetiletého muže se dá charakterizovat způsobem, jakým jsme to nedávno udělali v magazínu Forbes: „Ve světě, kde mladí podnikatelé vymýšlejí aplikace a kultivují umělou inteligenci, se Jan Fabini rozhodl dělat pánve a hrnce. Sázka na firmu nesoucí jeho vlastní jméno se mu vyplatila.“
Že se sázka vyplatila? Ano, ano, ano! S Fabiniho hrnci vaří mistři v luxusních restauracích, čím dál oblíbenější je i v domácnostech. Také proto společnost počítá v pátém roce fungování s obratem 150 milionů a netají ještě o dost vyšší ambice – do pár let chce atakovat půl miliardy.
Letos značka vstoupila na první zahraniční trh, její e-shop začal fungovat v Nizozemsku. Fabiniho podnikatelský příběh je zkrátka velmi hezký. Nejen obsahem, dokonce i formou: prestižní designérskou cenu Red Dot si v září odnesla sada příborů Boldi právě z „dílny“ Fabini.
A co je na tomhle příběhu vůbec nejhezčí? Že bude podle všeho pokračovat. „Nabídky na odkoupení podílu ve firmě nějaké byly, ale mám pocit, že jsme víc na začátku, než jsme byli v den jedna. Neustále se nám otevírají nové horizonty,“ říká Jan Fabini.
Antonie Formanová, herečka
Dcera národa. To je Antonie Formanová. V minisérii Dcera národa, jež měla letos na podzim premiéru, ztvárnila mladá herečka dceru Karla Havlíčka Borovského – tímto počinem na sebe v roce, který právě končí, upozornila patrně nejvíc.
„Série mi změnila pohled na národní obrození,“ pronesla Formanová v jednom z rozhovorů, čímž mimoděk upozornila i na bonus svého povolání. A to, že díky rolím jsou herci neustále obohacováni o nové vjemy, vědomosti, náměty na přemýšlení.
Coby Zdeňka Havlíčková byla dcerou slavného muže, coby Antonie Formanová má též známé předky. Jejími dědečky byli spisovatel Jiří Stránský a oscarový režisér Miloš Forman, otcem je divadelník Petr Forman. „Slavný rod nás asi se Zdeňkou spojuje, ale zbytek už je jiný,“ uvedla šestadvacetiletá umělkyně.
Tomáš Čech, podnikatel
Bez urážky, na velmi úspěšný byznysový nápad Tomáše Čecha dokonale sedí hláška z Pelíšků: „Přitom taková blbost…“
Původem třebíčská společnost Angry Beards, za níž Tomáš Čech od roku 2017 stojí, vybudovala byznys na produktech pro pánská varlata, vousy či vlasy a kromě domovské země se prosadila i na Slovensku a v Polsku.
„Vařím návykový matro, který by nemělo chybět v žádný koupelně,“ shrnul svérázný Čech svérázným způsobem svérázné podnikání.
Svérázné, rovněž však zdařilé. V posledním srpnovém týdnu otevřela jeho firma první kamennou výdejnu online objednávek v Česku, a to přímo v centru Prahy, mezi ulicí Na Příkopě a Ovocným trhem. Výdejna přibyla ke klasické prodejně, nacházející se od loňského listopadu taktéž v srdci metropole – v Nákupní galerii Myslbek.
Výsledky pochopitelně ještě nejsou známy, nicméně tyto Vánoce mohou být pro Angry Beards svého druhu milníkem: jak Tomáš Čech uvedl, vydaří-li se stejně jako před rokem, bude umořena investice do firmy a začne být generován zisk. Není přitom důvod myslet si, že se Vánoce nevydaří, naopak by měly být, co se týká tržeb, ještě lepší. Obrat by se měl pohybovat okolo čtvrt miliardy korun.
Calin, hudebník
Ať se to někomu líbí, nebo ne, rap si letos upevnil pozici nejposlouchanějšího hudebního žánru v zemi. A sedmadvacetiletý interpret Calin s moldavskými kořeny, občanským jménem Călin Panfili, je v tuzemsku hvězdou žánru, jak v tomto roce stoprocentně potvrdil.
V anketě Zlatý slavík zvítězil Calin v kategorii hip hop & rap, stejné ocenění bral už v roce 2022. Slavnostního vyhlášení letošního slavíka se nemohl zúčastnit, protože právě koncertoval, na ceremoniál ovšem poslal vzkaz: „Cena neznamená, že bych byl nejlepší v rapu, ale že mám skvělé fanoušky.“
V tomto roce vydal Calin album Bieber Fever a spolu s kolegou a kamarádem Viktorem Sheenem, s nímž spolupracuje, se mu už v minulém roce podařilo vyprodat největší halu Česka, pražskou O2 arenu.
Calin se rovněž stal nejposlouchanějším interpretem na českém Spotify a v kombinaci s nabitým kalendářem se mu podařilo vydělat desítky milionů korun.
Andreas Papadopulos, reportér
Ocitl se ve výběru 30 pod 30, avšak zhruba dva měsíce poté líčil Andreas Papadopulos, kde se ocitl ještě. A kde tedy vůbec nechtěl být: „Pozorovali jsme okolí, v tu chvíli nad námi přeletěl ruský dron a jen o několik sekund později na nás vypálila ruská dělostřelecká salva. Minulo nás to jen těsně, první projektil, který dopadl asi dvacet metrů od nás, nám k nohám vyhodil kusy bahna.“
Hrůzostrašný zážitek, který shodou šťastných okolností skončil dobře, má za sebou zahraniční zpravodaj České televize v Polsku, jenž byl několikrát jako válečný reportér na Ruskem napadené Ukrajině. Hrůzostrašný zážitek je také právě vždy hrozící daní za to, že Papadopulos podniká v rámci zpravodajství výpravy do velmi rizikových oblastí.
Nejen na Ukrajinu. Na podzim byl i v bombardovaném Bejrútu, který zaplavili uprchlíci z jihu Libanonu. „Už několik dní se rozmýšlím, zda v reportážích zůstat u označení humanitární krize, nebo přeřadit na vyšší rychlostní stupeň a hovořit o humanitární katastrofě,“ referoval z Bejrútu o otřesných podmínkách.
Z třicítky, na niž Forbes v roce 2024 ukázal, viděl právě Andreas Papadopulos s pravděpodobností blížící se jistotě nejvíce zlého.
Iva Suchá, manažerka
Počátkem ledna se tajně vdala v Americe, hned poté se stala součástí projektu 30 pod 30, stihla s manželem uspořádat oslavu svatby pro rodinu v Česku a…
A na konci dubna dala skoro po šesti letech výpověď v poradenské společnosti KPMG.
Přitom tam udělala závratnou kariéru a právě díky tomu Forbes vybral Ivu Suchou mezi nepřehlédnutelné naděje. V poradenské firmě KPMG se věnovala auditům, poradenství v oblasti IT, informační a kybernetické bezpečnosti a datové analytice.
Škrábete-li se ale odvážně do výšin, je to obdivuhodné, také však rizikové. „Práce v KPMG mě dovedla na pracovní vrchol, také však na samý pokraj vyhoření,“ přiznala mladá žena, že narazila na vlastní limity a musela se rozhodnout pro radikální změnu, aby odvrátila pád.
I takové rozhodnutí je obdivuhodné, bezpochyby.
Jakub Henni, zakladatel Nesnězeno
Aby nesnězeno bylo snězeno… Tahle možnost funguje již ve všech krajích republiky – po celém Česku tak už najdeme platformu, kterou Jakub Henni založil.
Fundamentem Jakubova nápadu je, že podniky zapojené do platformy mohou na webu či v aplikaci nabídnout balíček potravin se slevou padesát až sedmdesát procent. Uživatel si následně balíček zakoupí a vyzvedne v provozovně, díky čemuž nejen ušetří, ale zároveň zachrání kvalitní jídlo a pomůže omezit plýtvání potravinami.
O tom, že se tento záměr daří čím dál lépe realizovat, se lze přesvědčit na základě čísel za letošní rok. Meziroční nárůst počtu prodaných balíčků je 260 procent – z celkového čísla sedm set tisíc balíčků připadá na letošek 530 tisíc.
Roste také počet zapojených partnerů, ten se meziročně zvýšil o 132 procent na 1487 a jsou mezi nimi i giganty, jako je Starbucks či Penny Market.
Díky spojení s maďarským konkurentem Munch navíc nezachraňuje projekt jídlo jen v Česku, ale také v Maďarku, na Slovensku a v Rumunsku.
Matyáš Boháček, student, vědec
Pětatřicáté výročí sametové revoluce, 17. listopad 2024, Národní třída. V televizním studiu, které z „místa činu“ vysílá, mluví Matyáš Boháček a je velmi povzbudivé poslouchat nástupce studentů, kteří v devětaosmdesátém povalili komunistický režim. Boháček je totiž velkolepým potvrzením, že sametová revoluce přinesla spoustu z toho, o čem tehdejší studenti snili, za co bojovali.
Teprve dvacetiletý mladík s hustými vlasy a výrazným obočím zúročuje bez jakýchkoli zábran svůj velký talent, díky kterému kolem něj často víří označení za génia.
Matyáš Boháček dost možná géniem skutečně je. Zcela jistě je ale studentem kalifornské Stanfordovy univerzity a zcela jistě je i vývojářem, jenž se věnuje výzkumu umělé inteligence.
Jeho hlavním zaměřením, v němž nadále pokračuje, je odhalování deepfakes, falešného obsahu na internetu, fotek či videí. Obsah by rád opatřoval jakýmsi informačním štítkem, který by ukazoval nejen to, kdy a kde vznikl, ale také jak byl případně upravován.
František Jungvirth, sklářský designér
Rok 2024 byl pro Františka Jungvirtha dobrou epochou a v Époque to bylo stvrzeno. Ve vile Époque na pražských Malvazinkách představil mladý sklářský designér svou spolupráci s globální značkou Xiaomi, která se zaměřuje na chytrou domácnost – ukázal výjimečné propojení moderních technologií a nadčasového designu.
Expozice v Époque přitom nebyla jediným „razítkem“ na povedený rok. Dalším byla tvorba pro pražský butik francouzské kosmetiky Sisley Paris: jeho interiér byl vyzdoben vázami sklářského umělce s motivy, jež se obměňovaly podle ročního období.
A ještě jednou vázy, na které se Jungvirth soustředí: letošní díla ze zavedené kolekce Garden, již sklář průběžně rozšiřuje o další série a limitované edice, zaujala porotu slovinské kreativní platformy Big See a získala první cenu v kategorii Produktový design.
„Ocenění si vážím a současně ho beru jako velkou zodpovědnost – těším se, jaké nové výzvy a příležitosti přinese,“ uvedl František Jungvirth.
Nové výzvy, nové příležitosti… Těšme se i my, co mladé naděje předvedou dál. Navíc v únoru 2025 Forbes představí čerstvý výběr 30 pod 30, čerstvý výběr nových velkých příslibů.