skip to main content
Byznys

Zásilkovně & spol. visí v obchodech zboží za stovky milionů. E-commerce dostane výjimku

1 minuta čtení

Desetidenní uzavření obchodů s platností od sobotního rána vážně zasáhlo také do logistiky zboží doručovaného e-shopy. Lidé si zvykli na vyzvedávání zásilek, které je mnohdy rychlejší a pohodlnější než čekání na přetížené kurýrní služby. Teď by ale měly být všechny obchody uzavřeny a spolu s nimi zásilky čekající na vyzvednutí.

„Aktivně zjišťujeme, co to znamená pro náš byznys, bohužel se nám od vlády zatím nepodařilo získat jasné vyjádření. Jde o zboží za stovky milionů korun, na které lidé čekají,“ uvedla pro Forbes šéfka Zásilkovny Simona Kijonková, která je dnes v plném nasazení. Podle jejího odhadu je teď v oběhu celé české e-commerce zboží zhruba za dvě miliardy korun, na Zásilkovnu z toho připadají nižší stovky milionů.

Reklama
Související vydání

„Týká se to Alzy, DPD, malých obchodů. Potřebujeme pravidla, zda například musí být ve výdejním obchodě jen okénko, nebo zda musí obsluha používat nějaké ochranné prostředky,“ říká Simona Kijonková.

Reklama

Podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka pro Forbes bude vydávání zásilek z obchodů umožněno. „Bude to upřesněno ve vládním usnesení, akorát na tom pracujeme,“ uvedl Havlíček. Logika se opírá o to, že byl zakázán maloobchodní prodej, ale ne vstup do obchodů.

Podle Simony Kijonkové teď Zásilkovna i další hráči na e-commerce trhu pracují na tom, aby se maximálně zkrátila výdejní doba, zásilky byly striktně bezhotovostní a vůbec se minimalizoval kontakt mezi výdejcem a zákazníkem. „Je nutné si uvědomit, že pro malé obchody je to pro teď jediný zdroj příjmů, když nemohou samy prodávat. A pro zákazníky je to zase možnost, jak se dostat ke zboží, které potřebují,“ říká Kijonková.

Lidé podle ní nejčastěji čekají také na výpočetní techniku (na jejíž obchody přitom vláda udělila otevírací výjimku), spotřební elektroniku, ale také zdravotnický materiál. Doručování přes vyzvedávání se prý děje ve zhruba 40 procentech online nákupů.

„V zásilkách jsou z velké části také léky, zdravotní a ochranné pomůcky, dezinfekční prostředky. Pokud nebudou výdejní místa fungovat, přesune se doručování zásilek do home delivery, které nemůže zvýšený objem zvládnout, nebo na pobočky České pošty, kde tak hrozí shromažďování velkého počtu lidí,“ dodává Simona Kijonková.

Reklama
Reklama