Zatímco někteří stále žertují o svetrech v domácnostech, na český byznys se valí katastrofa. Mnohonásobně vyšší náklady na energie znamenají pro řadu firem červenou výsledovku, pro některé dokonce krach.

Jako nejprůmyslovější zemi Evropy (měřeno podílem průmyslu na hrubém domácím produktu) se nás energetická krize dotýká ze všech zemí Unie nejvíce. Přesto jsme, na rozdíl od našich sousedů, nepřistoupili k využití takzvaného dočasného krizového rámce EU, který národním vládám umožňuje poskytnout mimořádnou veřejnou podporu ohroženým firmám.

„Do konce roku musím vynaložit desítky milionů na snížení energetické náročnosti, abych v příštím roce za energie platil pětkrát a ne desetkrát nebo dvanáctkrát více. Mnohem raději bych ty peníze investoval do inovací nebo do lidí,“ lituje František Kulovaný mladší, generální ředitel rodinné firmy Baest Machines and Structures .

Takto vypadá situace všude po republice. Firmy vynakládají zbytky svých financí na energeticky úsporná opatření, a přesto se nemají šanci dostat na stejné náklady jako před rokem.

„Na takový cenový šok se nedá připravit. Jsme schopni najít úspory v rámci procent, zatímco nárůst je ve stovkách procent,“ říká Marek Janků, ředitel olomouckého výrobce ložisek pro světové automobilky Koyo Bearings.

Výrobní společnost Juta miliardáře Jiřího Hlavatého patří mezi podniky, které nemají uzavřený dlouhodobý kontrakt a aktuální vývoj na burze je pro jejich podnikání smrtící.

„Proti loňským padesáti eurům za megawatthodinu jsme tento týden platili i spotovou cenu pěti set šedesáti čtyř eur… Při naší roční spotřebě sto třicet tisíc megawatthodin je nárůst strašný. Pokud by rozdíl trval celý rok, tak bychom museli zaplatit ČEZu o 1,6 miliardy více,“ propočítává.

Takové zvýšení nákladů nemá šanci promítnout do cen svých výrobků. Produkci proto dočasně zastavil a většina jeho zaměstnanců je doma.

Další český miliardář Jan Světlík si ceny energií nasmlouval dopředu. Jeho výroba ocelových lahví ve vítkovické Cylinders Holding je natolik energeticky náročná, že si jinou variantu nemůže dovolit. I on však zvažuje dočasné uzavření výroby.

Forbes Digital Premium