K nejbohatším Čechům byl uplynulý rok vstřícný, žebříčkem světově nejmajetnějších ale otřásl. Zase totiž ukázal, že nehledě na výši částky na bankovních účtech nás všechny čeká stejný osud.
Pojďme si připomenout osobnosti, které se dostaly do žebříčku nejbohatších magazínu Forbes, v roce 2024 ale tento svět navždy opustili.
Jim Simons
31,4 miliardy dolarů
„Nebyl jsem nejrychlejší na světě. V olympiádě nebo matematické soutěži bych si nevedl dobře. Ale rád jsem přemýšlel. A přemýšlet o věcech, prostě tak nějak přemýšlet, se ukazuje jako docela dobrý přístup,“ říkával James Simons.
Jeho hedgeový fond Renaissance Technologies spravoval na padesát miliard dolarů a on sám stál na 55. místě v žebříčku světově nejbohatších. Dostal se do něj pomocí matematických modelů, které mu umožnily dosahovat investičních zisků z neefektivity trhu.
Kromě toho učinil také řadu významných objevů v matematice a přispěl k rozvoji teorie strun. Číslům skutečně rozuměl, a i proto ho média označovala za „nejlepšího investora na Wall Street“. Co za tím stálo kromě skvělého mozku? Možná i fakt, že stejně jako slavný fyzik Albert Einstein odmítal nosit ponožky.
Matematické nadání se snažil objevit i u ostatních, a založil proto jednu z největších amerických nadací Simons Foundation. Přispíval také na snahy o lepší porozumění poruch autistického spektra.
Život k němu ale laskavý nebyl a dva ze svých tří synů miliardář přežil. Sám Simons pak letos v květnu ve věku 86 let podlehl rakovině plic.
Autry Stephens
24,3 miliardy dolarů
Před pětačtyřiceti lety založil ropnou společnost Endeavor Energy Resources, kterou se letos rozhodl prodat firmě Diamondback Energy za 26 miliard dolarů. To ho katapultovalo mezi stovku nejbohatších lidí světa a zvýšilo hodnotu jeho majetku o miliardy.
Na seznamu se však dlouho neudržel a měsíc před uzavřením prodeje zemřel na rakovinu prostaty. Dožil se 86 let, během nichž vybudoval z jediného ropného vrtu v Texasu společnost, která nyní produkuje v průměru více než tři sta tisíc barelů ropy denně.
Navíc mu nikdo nemůže upřít, že byl „self-made“ – vyrůstal se čtyřmi sourozenci v rodině pěstitelů melounů a arašídů a jako první v rodině se dostal na univerzitu. Během své kariéry pak vystřídal téměř všechny pozice, které ropný byznys nabízí – řidič, inženýr i ředitel.
„Historie ropného průmyslu je plná příběhů lidí, kteří několikrát vydělali a zase ztratili jmění. Nedovolte, aby vám strach z neúspěchu zabránil jít za svým snem,“ říkával Autry Stephens s oblibou.
Bernard Marcus
10,3 miliardy dolarů
Neměl na školné, a tak se nemohl stát lékařem, přestože měl dobré studijní výsledky. Marcus tedy začal nejprve pracovat v lékárnách, pak ale získal místo v obchodě pro kutily Handy Dan, kde se nakonec vyšplhal i do vedení společnosti.
Po několika letech však přišla výpověď a Marcus se rozhodl zúročit své zkušenosti při rozjezdu vlastního hobby marketu – Home Depot. Ten dnes zaměstnává téměř půl milionu Američanů a zvítězil nad nyní již zkrachovalým řetězcem Handy Dan.
Marcus byl také známý svou štědrou podporou americké Republikánské strany – ve všech třech posledních prezidentských volbách byl jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů na kampaň Donalda Trumpa.
David Bonderman
6,7 miliardy dolarů
Vystudoval práva na Harvardu a desítky let se jim věnoval třeba v řadách amerického ministerstva spravedlnosti. Největšího úspěchu však Bonderman dosáhl po založení investiční společnosti TPG, která dnes spravuje aktiva v hodnotě téměř šesti bilionů dolarů.
Zajímal se také o investice do sportu a stál za vstupem nejnovějšího týmu do NHL, Seattle Kraken, který spoluvlastnil a pomáhal mu navrhnout logo. Nejvyšší americkou hokejovou ligu klub začal hrát v roce 2021.
Měl také podíl v basketbalovém týmu Boston Celtics, který letos vyhrál NBA, a získal tak nejvíce vítězství ze všech týmů v historii soutěže. Bonderman zemřel 11. prosince ve věku 82 let.
„Nedělejte něco, co se vám nelíbí. Hledejte si práci, kvůli které budete každý den rádi vstávat a chodit do ní,“ znělo jeho životní motto.
Cung Čching-chou
5,9 miliardy dolarů
Prodejce vody, který byl v jednu chvíli nejbohatším mužem Číny. Cungovi se podařilo vybudovat největšího prodejce nápojů v komunistické zemi, přestože kvůli chudobě své rodiny nemohl dokončit ani střední školu.
Do školy se sice vrátil, ale ne kvůli vzdělání – začal tam se dvěma bývalými učiteli prodávat zmrzlinu. Díky svým prodejním zkušenostem pak zjistil, že jeho zákazníci – podvyživené děti – by potřebovali vitaminový nápoj. Ten se rychle po uvedení stal hitem.
Úspěch však Cunga nezměnil – státnímu deníku People’s Daily řekl, že „stejně jako před zbohatnutím vykouří denně dvě krabičky cigaret, vypije dva šálky čaje a třikrát se nají ve firemní jídelně“. Zemřel 25. února ve věku 78 let a obyvatelé komunistické země mu před sídlem společnosti vytvořili květinový památník – Cung byl totiž také uznávaným filantropem.
James K. Irving
5,6 miliardy dolarů
Svůj život zasvětil lesům – stál za vysazením více než miliardy stromů a býval také držitelem rekordu v počtu stromů vysazených týmem za jednu hodinu. Jeho konglomerát J. D. Irving však podniká i mimo lesnictví, například v oblasti mražených potravin, maloobchodu či ve stavbě lodí.
Svého mladšího bratra Arthura, který byl rovněž miliardářem a řídil divizi Irving Oil, přežil o pouhý měsíc. James Irving, který podle rodiny zemřel pokojně 20. června, se dožil 96 let.
„Irving, hrdý obyvatel Nového Brunšviku, byl tvůrcem pracovních míst ve své provincii i v celé zemi. Pod jeho vedením se společnost J. D. Irving stala jedním z nejlepších kanadských zaměstnavatelů – a Irving se stal symbolem kanadského podnikání a filantropie,“ řekl o něm kanadský premiér Justin Trudeau.
Charles Dolan
5,4 miliardy dolarů
Jen několik dní před koncem roku zemřel zakladatel společností HBO a Cablevision. Dožil se 98 let. Svou úspěšnou kariéru začínal distribucí dokumentárních filmů a po přestěhování do New Yorku založil společnost poskytující instruktážní filmy pro hotely.
Před 52 lety pak založil HBO, nejstarší dodnes vysílající televizní službu na bázi předplatného ve Spojených státech. Firma drží i další prvenství – stala se první na světě, která začala s televizním vysíláním přes satelit.
Dolan s rodinou investovali i do sportu. Vlastní basketbalový tým Knicks a hokejové Rangers i jejich arénu Madison Square Garden v New Yorku. Sportovní impérium dnes spravuje jeho syn James L. Dolan.
Ananda Krishnan
4,8 miliardy dolarů
Přestože se narodil na apríla, myslel to se svým podnikáním vážně. Proto se Ananda Krishnan stal třetím nejbohatším mužem v Malajsii a vybudoval již čtyřicet let fungující investiční společnost Usaha Tegas.
Navzdory svému významnému vlivu na asijskou zemi však nerad vystupoval v médiích. Pozornost se mu nelíbila natolik, že ani nikdy nenapsal paměti a jeho děti dokonce tvrdí, že mnohé příběhy a zážitky nikdy nikomu neprozradil.
„Někteří lidé o mně říkají, že se chovám nevýrazně. Proč bych měl být ve středu pozornosti? Já jen dělám svou práci,“ vysvětloval dříve samotný miliardář.
Zemřel 28. listopadu ve věku 86 let poté, co měl poslední měsíce svého života strávit přemítáním o lidech, které potkal, a o laskavosti, kterou ve svém životě zažil. Trpěl neupřesněnou plicní chorobou a své dny dožil ve svém domě ve švýcarských Alpách.
Isak Andic
4 miliardy dolarů
Začínal s prodejem levných triček a dřeváků a skončil s pravděpodobně druhou nejslavnější společností pojmenovanou po ovoci. Jeho módní obchod Mango se sídlem v Katalánsku založil turecký přistěhovalec se svým bratrem v roce 1984 a nyní má 2700 poboček ve 120 zemích.
Po jeho vzestupu na vrchol však následoval pád, který ho o veškeré bohatství připravil. Zemřel 14. prosince, když se při horské túře zřítil ze 150 metrů. Bylo mu 71 let.
„Byl to odhodlaný podnikatel, který svým vedením přispěl k tomu, že se Katalánsko stalo významným regionem a představilo se světu. Zanechává nesmazatelnou stopu v katalánském i celosvětovém módním odvětví,“ okomentoval jeho odchod šéf katalánské vlády Salvador Illa.
Günther Fielmann
3,9 miliardy dolarů
Chtěl být fotografem, ale nakonec se stal majitelem jedné z největších optik v Evropě. Jen v Německu jeho firma prodá ročně více než polovinu ze všech zakoupených brýlí.
V roce 2002 si pak Fielmann pořídil v přepočtu za devadesát milionů korun německý zámek Plön. Část z něj zpřístupnil veřejnosti, především jej však začal využívat jako školicí středisko pro budoucí optiky, která tam funguje dodnes.
V posledních letech však Fielmann již firmu neřídil a křeslo přenechal svému synovi Marcovi. Günther zemřel 3. ledna ve věku 84 let. „Můj otec redefinoval maloobchodní prodej optiky. Zákazník byl pro něj vždy na prvním místě,“ řekl o něm syn Marc.
Olav Thon
6 miliard dolarů v roce 2013
Rok 2024 bral i z řad bývalých miliardářů a přišel si i pro Olava Thona. Ten proslul nejen svou červenou čepicí, ale i sítí realit, kterou vybudoval pod značkou Olav Thon Gruppen. Ta vlastní hotely, restaurace, nákupní centra i kancelářské budovy.
Svůj podnikatelský talent projevil už v osmi letech, kdy začal prodávat sousedům vánoční pohlednice. V osmnácti si otevřel obchod s kožešinami a o deset let později koupil svou první budovu.
Byl také filantropem, který v roce 2013 věnoval celý svůj podíl ve společnosti na dobročinné účely svému fondu, kvůli čemuž vypadl ze seznamu nejbohatších. Vyjádřil se také, že je hrdý na částku, kterou zaplatil na daních. Žil nejdéle ze všech uvedených miliardářů – zemřel 29. června ve věku 101 let.
Michael Lynch
1 miliarda dolarů v roce 2015
Stál za softwarovou společností Autonomy Corporation, celosvětově známým se ale Lynch stal až poté, co firmu prodal společnosti Hewlett-Packard. Ta ho obvinila z umělého nadhodnocení společnosti a vzala ho k soudu, který se táhl až do letoška.
Lynch také usiloval o pověst „záporáka“ – podle e-mailů odhalených u soudu mu nedělalo problém sprostě nadávat svým zaměstnancům, pojmenovával konferenční místnosti společnosti po padouších z filmů o Jamesi Bondovi a na recepci měl akvárium s piraněmi.
Voda však byla také jeho zhoubou. Zemřel jen několik týdnů poté, co ho soud zprostil všech obvinění, když se jeho superjachta 19. srpna potopila u pobřeží Sicílie. Lynchovi bylo 59 let.
Světu se tak vzdálilo zjištění, zda jsou psi schopni číst lidské myšlenky a emoce – Lynch o tom byl přesvědčen a chtěl do tohoto výzkumu masivně investovat.