Většina miliardářů má v dědictví jasno – majetek se po své smrti chystají odkázat potomstvu nebo chotím. Existují však i tací, kteří děti ani partnery ve svém pokročilém věku nemají, a v některých případech je tak nejasné, jak bude s jejich dědictvím naloženo.

Na prvním místě je Alice Walton, jedna z dědiček amerického supermarketového impéria Walmart založeného jejím otcem Samem. Ačkoli se díky svému dědictví v roce 2024 zařadila na jednadvacátou příčku v žebříčku nejbohatších lidí světa Forbes a na druhou v rámci nejbohatších žen, ve Walmartu nepůsobí v žádné funkci.

žebříček nejbohatších lidí 2024 miliardářů

Místo toho se zaměřuje na kurátorství a podporu umění. V roce 2011 otevřela ve svém rodném městě Bentonville v Arkansasu muzeum amerického umění Crystal Bridges, kde jsou vystavena díla umělců jako Andy Warhol, Norman Rockwell a Mark Rothko.

V minulém roce se rozhodla podpořit šest desítek muzeí ve Spojených státech a v rámci neziskové organizace Art Bridges Foundation věnovala čtyřicet milionů dolarů na oživení zájmu o muzea po pandemii.

Alice Walton | Foto Ethan Pines pro Forbes

Čtyřiasedmdesátiletá Walton nemá ze dvou rozvedených manželství žádné děti. Je tedy otázkou, jak se rozhodne naložit se svým majetkem, který v současnosti čítá přes sedmdesát miliard dolarů. Veřejně tyto plány nedeklarovala.

Po její smrti si zřejmě dědictví rozdělí její dva sourozenci Rob a Jim. Vzhledem k její předešlé charitativní a kurátorské činnosti by ale nebylo překvapením, kdyby alespoň část svého jmění věnovala do těchto oblastí.

Žádného dědice nemá ani dvaatřicátý nejbohatší člověk světa a nejbohatší Němec Klaus-Michael Kühne s majetkem bezmála čtyřicet miliard dolarů. Zároveň je také jedináčkem. Na rozdíl od Walton jsou ale jeho dědické plány jasné – Kühneův majetek bude po jeho smrti spravovat jeho charitativní organizace Kühne Foundation.

Klaus-Michael Kuehne | Foto Axel Heimken/Getty Images

Šestaosmdesátiletý magnát Kühne je předsedou holdingu Kühne + Nagel International AG se sídlem ve Švýcarsku. Firmu spoluzaložil jeho dědeček, Kühne do ní vstoupil v roce 1958 a v roce 1996 se stal CEO. Vlastní také asi třicetiprocentní podíl v lodní a logistické společnosti Hapag-Lloyd.

Kühne v roce 2008 své pravomoci ve vedení firmy převedl na Karla Gernandta a sám zůstal v čele představenstva.

„Vzhledem k tomu, že nadace Kühne Foundation jednoho dne zdědí můj podíl v Kühne + Nagel, její představenstvo doplní a omladí špičkové manažerské talenty,“ oznámil tehdy Kühne v tiskovém prohlášení.

Kühne Foundation založila Kühneova rodina ve Švýcarsku v roce 1976 za účelem podpory vzdělávání, tréninku a výzkumu v oblasti transportu a logistiky. Kromě toho ale podporuje i humanitární, kulturní a medicínské aktivity. 

Dalším takovým miliardářem je Mexičan Germán Larrea Mota-Velasco, který se v roce 2024 s téměř dvaceti osmi miliardami dolarů umístil v žebříčku nejbohatších lidí Forbes na šedesátém druhém místě. Mota-Velasco vlastní většinu mexické firmy na těžbu mědi Grupo México s působností také v infrastruktuře a železniční dopravě.

Germán Larrea Mota-Velasco | Foto Susana Gonzalez/Bloomberg

Své jmění nabyl tím, že zdědil firmu po otci. Sám je ale bezdětný. Vyhýbá se rozhovorům pro média a svůj soukromý život si hlídá, a tak je nejasné, jak plánuje naložit se svým bohatstvím. Nejspíš by však připadlo jeho ženě, o níž také nejsou dostupné bližší informace.

Ani dědic německého supermarketového řetězce Aldi Karl Albrecht ml. nemá žádné potomky. Jeho otec a strýc po druhé světové válce postupně vybudovali rozsáhlou síť slevových maloobchodních prodejen.

V roce 1961 si nad ní rozdělili kontrolu. Karlův otec od té doby ovládal prodejny na jihu Německa (Aldi Süd) a získal také práva na značku Aldi v Británii, Austrálii a USA. Karlův strýc Theo Albrecht st. naproti tomu převzal prodejny na severu Německa a ve zbytku Evropy.

Po smrti strýce v roce 2010 a otce v roce 2014 Karl Albrecht ml. a jeho sestra Beate Heister si spolu s bratrancem Theem Albrechtem ml. tyto podíly rozdělili po svých otcích. Bratranec Theo tak kromě části dříve spravované otcem zdědil i známý americký řetězec Trader Joe’s, který jeho otec koupil v roce 1971.

Karl Albrecht ml., jehož jmění dosahuje bezmála šestnácti miliard dolarů, své dědické plány také nesdělil. Rodina je obecně známá tajnůstkářstvím, a nejsou proto ani jasné nástupnické plány pro dobu, kdy Karl Albrecht ml. se svou sestrou odejdou do penze.

Karl s manželkou Gabriele Martes nemá žádné děti, a proto by si jeho jmění nejspíše rozdělila ona společně s jeho sestrou či dalšími příbuznými.

Bezdětný a rozvedený sedmdesátiletý ruský oligarcha uzbeckého původu Ališer Usmanov spravuje jmění v hodnotě přes třináct miliard dolarů. Za bohatství vděčí především svému podílu v železářské a ocelářské firmě Metalloinvest. Byl ale také jedním z prvních investorů do Facebooku. Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 na něj byly uvaleny západní sankce.

Ališer Usmanov | Foto Oli Scarff/Getty

Poprvé zbohatl díky výrobě plastových sáčků, které byly v bývalém Sovětském svazu vzácností. Od roku 2000 do roku 2014 také vedl Gazprom Investholding napojený na ruskou státní energetickou společnost Gazprom.

S bývalou ženou Irinou Viner se rozvedl v roce 2022. Jak bylo řečeno, nemá potomky, ale z manželství s Irinou má nevlastního syna, realitního investora Antona Vinera. Ani v případě Usmanova není známo, jak se svým jměním plánuje po smrti naložit.

Bez dědiců je i známý módní magnát a majitel stejnojmenné značky Giorgio Armani. Devadesátiletý Ital s majetkem v hodnotě přes jedenáct miliard dolarů však nedávno pro server Fortune popsal obrysy svých následnických plánů.

V současnosti o odchodu z čela Armani Group neuvažuje, ale vzhledem ke svému vysokému věku prý musí promýšlet všechny možnosti. Mezi nimi je i prodej, kterého se ale Armani obává kvůli možné změně hodnot a stylu značky. Vyloučil však, že by chtěl dovolit převzetí své firmy velkými módními konglomeráty.

Giorgio Armani | Foto Foto SGP

Armani se také zmínil o tom, že si ve vedení společnosti buduje kruh lidí, kterým ohledně budoucího převzetí kontroly nad značkou důvěřuje.

Armani sice nemá děti a v současnosti ani partnera, ale o jeho dědických plánech se veřejnost dozvěděla minulý rok díky uniklým dokumentům z roku 2016. Ty odhalily, že mezi jeho dědice patří jeho sestra spolu s třemi dalšími rodinnými příslušníky pracujícími ve společnosti. A také dlouhodobý spolupracovník Pantaleo Dell’Orco a charitativní nadace.

Armani v dokumentech svým dědicům radí, nejen jak přistupovat k akciím firmy, ale také jak zacházet se zavedeným módním stylem značky. Zavazuje je, aby „hledali esenciální, moderní, elegantní a neokázalý styl s citem pro detail, který by byl však také vhodný k nošení“.