Příběh čtrnáctiletého Ahmeda Mohameda jste možná zaznamenali. Tenhle chlapec už odmala sní, že se stane inženýrem, a tak doma experimentuje s vlastními nápady. Svým rodičům například vyrobil budík, a jelikož si svůj vynález nechtěl nechat jen pro sebe a svou rodinu, tak ho před pár dny přinesl do své školy v Texasu, aby se pochlubil ve třídě. Místo pochvaly ho ale čekalo něco úplně jiného. Ahmedova učitelka si totiž myslela, že malý chlapec přinesl do školy bombu, a zavolala policii, která Ahmeda zatkla.

Incident vyvolal ve Spojených státech vlnu kritiky. Mladíka podpořily na sociálních sítích tisíce lidí včetně řady známých osobností. Prezident Barack Obama ho za jeho vynález pochválil, a aby trochu vykompenzoval, co se mu stalo, pozval ho do Bílého domu na tradiční Astronomickou noc. Ahmed návštěvu už potvrdil.

Proti postupům Ahmedovy školy se ohradil také zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který se s ním chce také sejít: „Mít schopnosti a ambice vybudovat něco zajímavého by mělo vést k potlesku, a ne k zatýkání. Budoucnost patří lidem, jako je Ahmed,“ řekl. Chlapec je ale skromný a prý mu nevadí, že se mu policie za zatčení ani neomluvila. Potěšilo ho už jen to, že vůbec stáhla obvinění. I přes to ale přemýšlí, že přestoupí na jinou střední školu.

K zástupu Ahmedových fanoušků se přidala i Hillary Clinton, která se u demokratů uchází o nominaci na prezidentku USA, nebo americký ministr školství Arne Duncan. Mladíkův otec Mohamed Elhassan Mohamed, který se do USA přestěhoval ze Súdánu, si médiím postěžoval, že ho škola o zadržení měla informovat okamžitě, a ne až ve chvíli, kdy byl jeho syn obviněn. K zatčení by podle něj prý nikdy nedošlo, kdyby se jeho syn nejmenoval Mohamed. Ahmedovi zastánci se rozčilují, že malý vynálezce přece nemůže za svůj vzhled a původ.
Na Twitteru se tak objevily hashtagy jako #IStandWithAhmed nebo #EngineersForAhmed. Uživatel Omar Ghabra na Twitteru publikoval fotografii zakladatele Applu a jeho kamaráda Steva Wozniaka s komentářem: „Muž s arabským vzhledem a syrským původem sestavuje s kamarádem něco, co vypadá jako bomba. Zavřete je.“

Policejní šéf Larry Boyd odmítl, že by v zatčení hrálo roli náboženství. „Žijeme v době, kdy nemůžeme brát takové věci do školy,“ upozornil. Ahmedova škola jeho reakci podpořila: „Přijmeme všechna nezbytná opatření k ochraně našich studentů, abychom udrželi naši školní komunitu v bezpečí, jak jen to bude možné.”

Autor: Dominika Bártová