Zdravotnický holding Akeso, založený podnikatelem řeckého původu Sotiriosem Zavalianisem, nadále posiluje svou pozici. Loni meziročně vyrostl o dvacet procent, když utržil 4,5 miliardy korun. Společnost přitom výrazně neposouvá jen ekonomické ukazatele, ale také své nové projekty.
„Mým snem vždy bylo dělat věci o něco lepší, krásnější. Ve zdravotnictví jsem našel smysl podnikání – ekonomickou logiku i možnost skutečně pomoci lidem,“ tvrdí Zavalianis, který předního soukromého poskytovatele zdravotní péče buduje osmnáct let.
Loni podnikatel, jenž na našem území žije od studií v roce 1984, zprovoznil v Praze Diagnostické centrum Nové Butovice, zaměřené na péči o matky a děti. Reálné obrysy už dostává také Centrum duševní rehabilitace v areálu berounské nemocnice, rovněž spadající do holdingu Akeso, které má ambici stát se nejlepším psychiatrickým pracovištěm v Česku. A neustálou modernizací prochází i Nemocnice Hořovice, kde se buduje nový pavilon.
Ten měl původně nabídnout nový centrální příjem, ztrojnásobit počet intenzivních lůžek či navýšit počet operačních sálů. Nicméně covid tyto plány přehodnotil.
V nemocnici tudíž vznikne pavilon, jenž bude v běžných dobách poskytovat standardní zdravotní péči a v případě další pandemie bude schopen přijmout velký počet pacientů s přenosnou infekční chorobou tak, aby neohrozil běžný chod nemocnice. Kromě toho Akeso v témže zařízení v dubnu nasadilo umělou inteligenci, která pomáhá na oddělení urgentního příjmu.
Diagnostický nástroj Milvue Suite díky své schopnosti vyhledat patologii na snímku, identifikovat ji i ve vztahu k anatomii lidského těla a popsat ji textovou formou obvyklou pro rentgenové snímky, pomáhá lékařům zefektivnit práci a urychlit vyšetření pacientů. Jedinečný je zmíněný software především tím, že na urgentním příjmu hořovické nemocnice je nasazený plošně, projde jím tak snímek každého pacienta na oddělení.
„Tato technologie je výborným pomocníkem pro třídění pacientů v extrémních situacích, kdy dochází k rychlému přívalu velkého množství pacientů žádajících si okamžitou péči. Pomáhá nám ale i v běžném denním provozu při vyšší zátěži, kterou ještě nemůžeme nazvat katastrofou nebo hromadnou nehodou,“ komentuje Kamil Sukovský, primář radiologického oddělení Nemocnice Hořovice.
„Technologie pomůže upozornit na eventuální patologii, která by mohl být přehlédnuta. U méně zkušených kolegů je určitou pojistkou, zvyšuje bezpečnost ošetření ve vyhraněných situacích, kdy je personál pod časovým tlakem. Samozřejmě poslední slovo má ale lékař, který snímek hodnotí,“ dodává lékař.
Software francouzské společnosti Milvue, založené roku 2018, se v testovací fázi vylaďoval na více než 600 tisíc anotovaných nálezech z nemocnic ve Francii. Kromě zdravotnických zařízeních v této zemi je široce používán také v několika nemocnicích nebo zobrazovacích centrech v dalších státech západní Evropy, ale také například v Mexiku. Akeso jej po hořovické nemocnici hodlá nasadit dále také v Rehabilitační nemocnici Beroun nebo v pardubickém Multiscanu.