Pro Česko v nynějším volebním období, a tedy působení stávající pětikoaliční vlády nebude přijetí eura aktuálním tématem. Novinářům to v neděli řekl premiér Petr Fiala. Dodal však, že vláda chce umožnit firmám, aby mohly vést své účetnictví v eurech. Premiér tak reagoval na dotaz ohledně sobotního vyjádření předsedkyně koaliční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která na programové konferenci řekla, že vidí pro přijetí eura jako realistický rok 2030.

„Co bude v roce 2030, uvidíme. Já se na tuto otázku, mluvím sám za sebe, nedívám ideologicky. Pro mě je to skutečně otázka, co je výhodné pro Česko a české občany. Nyní ta situace je taková, že v průběhu tohoto volebního období, a tedy působení vlády, v jejímž čele mám tu čest stát, přijetí eura nebude aktuálním tématem,“ konstatoval premiér.

Přestože vláda v současnosti nepovažuje zavedení eura za reálné, podle Fialy podniká kroky vedoucí k naplnění maastrichtských kritérií, tedy podmínek pro jeho přijetí. Předsedkyně TOP 09 a sněmovny Pekarová Adamová v sobotu ohledně přijetí společné evropské měny uvedla, že tento závazek sice v nynějším programovém prohlášení kabinetu není, v programu příští vlády by už ale stanovení data být mělo.